بویرنیوز/ شورای برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور نمایندگان بویراحمد و کهگیلویه، استاندار و سایر مسولان استانی در یاسوج برگزار شد.
در ابتدای این جلسه، استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به کاهش 50 درصدی بودجه تملک دارایی سرمایه ای استان گفت: در گذشته رقم ها به گونه ای بود که توقعات را بالا می برد و دست آخر آن رقمی که تحقق می یافت در حد همان نصف مبالغ تعیین شده بود به همین خاطر در دولت و ملس تصمیم بر ارائه ارقامی گرفته شد که تقریباً صد درصد محقق شود از همین رو مبالع اصلاح شده است.
علی محمد احمدی گفت: در سرجمع میبینیم اعتبارات ما 6.6 درصد کاهش پیدا کرده است و این یعنی اینکه سازمان مدیریت به دنبال واقعی شدن ارقام بودجه است.
رئیس سازمان مدیریت استان نیز گفت: تخصیص ها در سال 97 به سمت مصوب ها نزدیک شده است.
وی گفت: در موضوع بودجه نفت قرار بر این شد یک سوم به مناطق نفت خیز برسد و در استان ما برای اینکه سایر مناطق غیر نفت خیز نیز بی نصیب نباشند 17 میلیارد و 900 میلیون تومان اختصاص یافت، سخنی که در ادامه جلسه را تا حد زیادی به جدال بین اعضای جلسه کشاند.
نماینده بویراحمد ضمن بیان اینکه تلاش خوبی برای تامین منابع شده گفت: امیدوارم این امانتی که نظام در اختیار ما قرار داده بتوانیم با رعایت عدالت رفتار کنیم.
غلام محمد زارعی گفت: سهم 3 درصد بودجه نفت با توجه به تلاش دولت برای محرومیت زدایی، در برنامه ششم توسعه به سمت نگاه استانی هدایت شده است.
زارعی گفت: در گذشته این بودجه یک سوم تحت عنوان بودجه مناطق(صرفاً مناطق نفت خیز) بود اما در برنامه ششم توسعه برای رعایت عدالت جنبه استانی پیدا کرد و به قانون تبدیل شد، از جهتی با توجه به اینکه این دولت نیز در قانون مداری شاخص است پس انجام قانون وظیفه همه است.
وی افزود: در نامه رئیس مجلس به نوبخت نیز به صراحت آمده است که دو سوم نفت برای مناطق نفت خیز باشد و یک سوم دیگر جنبه استانی داشته باشد و اختصاص یک سوم برای صرفاً مناطق نفت خیز خلاف قانون بیان شده است.
زارعی در ادامه گفت: در چند سال اخیر شهر یاسوج حدود 33 هزار مهاجر از سایر شهرستان های استان و حدود 7 هزار مهاجر از سایر استان ها را در خود جای داده است و رشد حاشیه نشینی همچنان در مرکز استان ادامه دارد، همین امر می طلبد نگاه ویژه تری به آن شود و خواهش من اینست که کمک کنید تا عدالت نادیده گرفته نشود.
در اینجا استاندار با اشاره به اینکه همه ما در یک ظرف هستیم و افتخار ما جذب منابع بیشتر برای توسعه است، گفت: فعلا بحث تخصیص بودجه نفت در استان تا حدود 15 روز مسکوت بماند تا اگر اصلاح قانون آمد و بنا بر تخصیص یک سوم برای کل استان شد به آن عمل شود.
وی سخنان زارعی در خصوص مهاجرت ها به یاسوج هم گفت: معمولاً آمارهای سازمان مدیریت بر اساس سرشماری هاست اگر کوتاهی شده باید به بالا انعکاس داد اما اگر یر اساس سرشماری 95 بودجه تعیین شده که بر مبنای قانون عمل می کنیم هرچند اعتقاد دارم مرکز استان باید حمایت بیشتری شود و زیرساخت ها بیش از پیش توسعه و بهبود پیدا کنند.
در ادامه زارعی با اصرار بر قانونی شدن تخصیص بودجه نفت به صورت استانی گفت: گفتید صبر کنیم برای تخصیص بودجه یک سوم نفت، اما این نامه رسمی مجلس به نوبخت بود که دستور داده شده طبق قانون عمل شود، هرچند معتقدم متن جدول مربوط به توزیع بودجه نفت خارج از مجلس تنظیم می شود!(اشاره به دخالت برخی نمایندگان در مسیر انحراف قانون تصویب شده رسمی مجلس)
هرچند استاندار نماینده بویراحمد و سایر مسئولان را به صعه صدر و آرامش دعوت کرد اما در ادامه اختلاف نظرها در خصوص تخصیص بودجه نفت، جلسه را به حاشیه کشاند:
نوروزی اما با رد سخنان نماینده بویراحمد، گفت: ما نمی توانیم فرایند موافقت نامه ها و عملیات عمرانی استان را برای یک نامه که مشخص نیست اصلا جوابی دارد و کی جواب آن می آید، متوقف کنیم، ما موافقت نامه ها را می بندیم اگر اصلاحیه آمد ما نیز اصلاح میکنیم.
رئیس سازمان مدیریت گفت: در 30 استان کشور جلسات شورای برنامه ریزی برگزار شده و طبق ابلاغ سازمان مدیریت موضوعات پیش رفته است.
نماینده بویراحمد با عصبانیت از این سخنان، گفت: اولاً 30 استان نفت ندارند و این مصوبه برای 8 استان است.
استاندار با ورود در بحث گفت: این مشاجره های دو نفره راه به جایی نمی برد، با وجود همه تلاش های نماینده بویراحمد اما فعلاً ملاک ما آنست که دولت ابلاغ کرده، اینکه گفتیم موضوع تخصیص بودجه نفت فعلا مسکوت بماند در فضای دوستانه و برای اینست که اگر اصلاحی شده به دست ما برسد و جلوی دوباره کاری ها گرفته شود.
البته فضای تنش به نوروزی و زارعی ختم نشد، استاندار در حالیکه از تاخیر طولانی موافقت نامه ها می گفت با واکنش تند نوروزی روبرو شد، رئیس سازمان مدیریت به احمدی گفت حالا که چنین حرفی زدید خب نام ببرید، کدام موافقت نامه؟ شما خودتان برج 6 بود به استان آمدید.
نوروزی گفت: اگر موافقت نامه ها با 3 ماه تاخیر روبرو شد ما هیچ مسئولیتی نداریم، آقای استاندار شما رئیس شورای برنامه ریزی هستید و خودتان هم مسئولید.
وی افزود: این نمی شود 180 میلیارد تومان بودجه نفت را متوقف بذاریم ببینیم یک نامه کی می آید!
رئیس سازمان مدیریت در حالیکه با سخنان استاندار و نماینده بویراحمد به شدت مخالفت کرده بود، گفت: من بعنوان دبیر جلسه شورای برنامه ریزی می گویم در همه استان ها طبق دستور ابلاغی دولت عمل شده در 9 استان نفت خیز هم مثل ما عمل شده، اگر جز این انتظار دارید ما دیگر حرف نداریم.
استاندار در اینجا گفت: باز هم تاکید می کنم ملاک عمل ما قانون ابلاغی از سوی دولت است یعنی همان چیزی که الان در دست سازمان مدیریت است.
در اینجا گوهرگانی؛ معاون اقتصادی استاندار هم وارد بحث شد و خطاب به نوروزی گفت: معمولاً بستن موافقت نامه ها پروسه زمانی 15 روزه را طول می کشد، از طرفی کسی نمی خواهد حق و بودجه شهرستان دیگری را بالا بکشد پس صبر کنید بهتر است.
رئیس سازمان مدیریت در واکنشی تند به این اظهارات گوهرگانی، گفت: این موارد در حیطه کار شما نیست، عذر میخوام تو حیطه وظایف شما نیست و شما قرار نیست از بابت آن پاسخگو باشی.
در اینجا فرماندار رحیمی هم وارد بحث شد و گفت: ملاک قانون است، اگر قانون تخصیص یک سوم بودجه نفت اصلاح شد خب در استان هم اصلاح می شود.
فرماندار گچساران گفت: سال گذشته نیز همچین بحثی پیش آمد و هیچ نتیجه ای حاصل نشد، الان دکتر تاجگردون نیز پیام داده و گفته با همه احترامی که برای برادر عزیزم حاج زارعی دارم اما بگویید ایشان اصلاً در روز رای گیری در این خصوص در مجلس حضور نداشت.
نماینده بویراحمد که از این سخنان رحیمی به شدت برآشفته بود گفت: اتفاقاً حضور داشتم و بنده جز افرادی بودم که در خصوص قانون توزیع بودجه نفت ابهام داشتم.
زارعی گفت: من در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان این موضوع را مطرح میکنم تا این حرف آقای رحیمی ثابت شود.
در ادامه نماینده کهگیلویه اظهار داشت: امیدوارم این آّ و تاب ها و حرص خوردن ها برای خدا و مردم و رفع محرومیت ها باشد.
یه شوخی با آقای نوروزی داشته باشم، امیدوارم اگر آقای نوروزی جای فرماندار لنده بود همین حساسیت را می داشت!
همدیگر را تحمل کنیم، ما که می خواهیم برای مردم نوکری و کارگری کنیم، این دیگر عصبانیت ندارد.
عدل هاشمی به فرصت 15 روزه استاندار برای تعیین تکلیف موضوع تخصیص بودجه نفت، گفت: اینقدر عقب ماندگی داریم و فرصت از دست دادیم، این دو هفته هم روش، بذارید این دو هفته سپری شود بعد تصمیم گیری کنیم.
دخیل شدن محرومیت در تصمیم گیری ها، رعایت زمانبدی اجرای پروژه ها و احترام به نمایندگان توسط کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها از خواسته های عدل هاشمی در این جلسه بود.
استاندار در ادامه ضمن تاکید دوباره بر اینکه ملاک در توزیع بودجه قانون و بخشنامه کنونی سازمان مدیریت است، گفت: اگر اصلاحی شد ما نیز تغییرات را اعمال میکنیم البته این زمان تنفس و تاخیر را برای این گذاشتیم که دوباره کاری نشود.
وی به فرمانداران هم گفت: کمیته های برنامه ریزی بر اساس ابلاغ کنونی سازمان مدیریت پیش برود و پیش نویس موافقت نامه ها انجام شود.
البته مشاجره ها به همین جا ختم نشد، زمانیکه نوروزی مجدداً از نامه ای از دیوان محاسبات سخن گفت که طبق آن باید بودجه نفت یک سوم برای صرفاً مناطق نفت خیز باشد، زارعی با عصبانیت از این سخنان گفت: اگر تابع جلسه هستی بحث نکن دیگه!
در پایان استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تقدیر از تلاش همه نمایندگان استان برای توسعه و پیشرفت، خاطر نشان کرد: آستانه تحمل ها را بالا ببریم، تلاش ما رضایت خدا و سربلندی کشور و استان است، همه باید تلاش کنیم ظرف استان از منابع را بیشتر کنیم.
به گزارش بویرنیوز، عمده اختلاف اعضای شورای برنامه ریزی استان مربوط به بودجه یک سوم نفت بود که نماینده بویراحمد با استناد به نامه علی لاریجانی به سازمان مدیریت بر استانی بودن آن تاکید داشت و دکتر نوروزی رئیس سازمان مدیریت با ارجاع اعضا به نامه ابلاغی از سوی دولت مبنی بر منطقه ای بودن این بودجه اصرار داشت