فارس/ فرید گلکار در گفتگو با فارس، با اشاره به اهمیت طرح بارورسازی ابرها در استان یزد، گفت: فرآیند بارورسازی ابرها نیازمند امکانات خاص خود است که فراهم شدن این ملزومات، می‌تواند کمک بسیار شایانی در توانمندسازی منابع آبی در استان یزد باشد.

وی بابیان اینکه طرح بارورسازی ابرها طرحی ملی است و مختص به یک استان نیست، افزود: در حال حاضر مشکل اعتباری خاصی در این راستا در استان وجود ندارد؛ کما اینکه ازنظر اعتبارات محدودیت داریم، اما خوشبختانه آنچه نیاز بوده به استان یزد تخصیص داده شده است.
رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با اشاره به‌ضرورت تلاش هرچه بیشتر در حوزه منابع آبی، اظهار داشت: در شرایط کنونی مشکل اعتبارات برای فرآیند بارورسازی ابرها کل کشور را فراگرفته است و این موضوع مستثنا برای استان یزد نیست؛ لذا اگر خواستار این هستیم که روند روبه‌پیشرفتی را در این راستا حاصل‌شده و تجهیزات نوسازی شوند، بسیار فراتر از این اقدامات بایستی حمایت صورت گیرد.

گلکار در خصوص رادار سایت باروری ابرها در منطقه دهشیر، خاطرنشان کرد: این مهم اقدامی زمان‌بر است و پیش‌بینی ما این است که اگر شرایط به‌خوبی فراهم باشد، بتوانیم یک‌بار دیگر از این اقدام استفاده کرده و نهایت بهره را ببریم.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه باروری ابرها در کشور ایران در این مدت رشد چندانی نداشته و تجهیزات در این راستا کم و فرسوده هستند، بیان داشت: درواقع در راستای فرسودگی‌های موجود یک سری جایگزینی‌ها باید صورت گیرد که این‌ها همگی زمان‌بر بوده و نیازمند یک سری اعتبارات ویژه است؛ لذا ضرورت دارد تا در جهت نوسازی و به‌روز کردن تجهیزات، وزارت نیرو نقش فعال‌تری را ایفا کند.

وی بابیان اینکه بارورسازی ابرها هزینه کمتری را نسبت به بقیه روش‌ها در بردارد و کاملاً روشی اثبات‌شده و قابل توسعه است، تأکید کرد: با توجه به بحران کم‌آبی در استان یزد، از مردم و مسئولین انتظار می‌رود نسبت به مدیریت و تولید آب اهتمام ویژه‌تری داشته باشند تا درواقع بتوانیم از طبیعت موجود بیشتری بهره‌مندی را داشته باشیم.
رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در پایان تصریح کرد: عملیات باروری ابرها کاری تخصصی بوده و نیاز به اقدامات تخصصی است؛ لذا اقدامات نسنجیده در این راستا می‌تواند تمام هزینه و زحمات را بر باد دهد؛ چنانچه درگذشته بعضاً نظاره‌گر مداخله برخی افراد بدون تخصص در این عرصه بوده‌ایم که امید است دوباره شاهد این نوع اقدامات در استان نباشیم.



همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar