شبستان/ یک کارشناس در حوزه دین با انتقاد از تبدیل مساجد به تجارت‌خانه، گفت: مساجد باید مرکزی برای فعالیت‌های عبادی، فرهنگی و اجتماعی در راستای رسیدگی به مشکلات مردم باشند.
حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم ارفع با انتقاد از اینکه بسیاری از مساجد امروز تبدیل به تجارتخانه شده‌اند، گفت: مساجد باید مرکزی برای حضور هرچه بیشتر مردم در خانه‌های خدا شوند و اولین موضوعی که در آن‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، فراهم کردن سه نوبت نماز است، اما متاسفانه مساجد امروز بیشتر به تجارت‌خانه تبدیل شده‌اند.
وی بیان کرد: در صورتی که امام جماعت مسجد چند شغله باشد، امکان فعالیت و ارایه خدمات بیشتر برای مردم را نخواهد داشت، زیرا بعد از اقامه نماز، رسیدگی به مشکلات مردم و ارایه خدمات مشاوره‌ای و انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی باید در مساجد مورد توجه قرار گیرد.
امام جماعت مسجد محمدیه به بیان کارکردهای مساجد در جامعه اسلامی پرداخت و اظهار کرد: مساجد باید مرکزی برای حل اختلافات خانواده‌ها و ملجأ و پناهگاه مردم باشند و در صورتی که مرکزی برای روشنگری افراد نسبت به مسایل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشند، می‌توانند نقش فعال و پررنگ خودشان را نیز به خوبی ایفا کنند.
ارفع گفت: در صورتی که حضور بیشتر مردم در مساجد فراهم شود، این حضور می‌تواند در رفتار و خلقیات اجتماعی و معنویت کسانی که به صورت مداوم با این خانه‌های خدا در ارتباط هستند، اثرگذار باشد، زیرا کسانی که به صورت مستمر در مساجد حضور داشته باشند، از ارتکاب جرائم به دور می‌شوند.
این نویسنده و پژوهشگر در حوزه دین بر لزوم به روز بودن ائمه جماعات و هیئت امنای مساجد تاکید کرد و گفت: فعالیت‌های فرهنگی، تفسیر نهج‌البلاغه و قرآن و ایجاد کتابخانه باید یکی از برنامه‌های مهم در مساجد باشند، متاسفانه امروز با هجمه‌های تبیلغی دشمن مواجه هستیم که توجه به این موارد می‌تواند در احیای کارکردهای مساجد تاثیرگذار باشد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar