تهران پرس/معاون سلامت سازمان پدافند غیرعامل کشور از تجهیز چهارمحال و بختیاری به آزمایشگاه جامع در خصوص مقابله با تهدیدات زیستی خبر داد.
سردار علی مهدی پور در همایش بررسی تهدیدات زیستی در دانشگاه شهرکرد افزود: با بررسی های انجام گرفته و برگزاری نشست تخصصی با مسولان استان تصمیم گرفته شد یک آزمایشگاه مرجع در چهارمحال و بختیاری به منظور شناسایی و مقابله با تهدیدات زیستی احداث شود.
وی تاکید کرد: با رصدی که طی 5 سال گذشته انجام شده است به این نتیجه رسیدیم که نخستین مشکل کشور مسأله ایمنی است، چرا که اگر ایمنی را نتوانیم تضمین کنیم امنیت به دست نمی آید.
وی اظهار کرد: تهدیدات، آسیب پذیری ها و پیامدهای اولیه سه رکن پدافند غیرعامل می باشد که باید با شناخت و بررسی تهدیدات آسیب پذیری ها را کاهش دهیم و آن را به صفر نزدیک کنیم.
مهدی پور با بیان تفکیک تهدیدات به طبیعی و غیر طبیعی ابراز کرد: هرچند حوادث و تهدیدات طبیعی از بدنه طبیعی به وجود می آید، اما در همین تهدیدات دشمن سعی می کند سوار تهدیدات طبیعی شود و از این طریق به کشور آسیب های جدی وارد کند.
سردار مهدی پور یادآور شد: تهدیدات زیستی محدودیت زمانی ندارد و مبارزه با این تهدیدات در حدی است که اگر خوب عمل کنیم می توان کشور را به لحاظ اقتصادی و سیاسی مصون سازی کرد.
معاون سلامت سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: لازم است برای شناسایی ایمنی زیستی یک بانک جامع اطلاعاتی تهیه شود تا بتوانیم از این طریق اولویت ها را شناسایی و برای آن مبارزه کنیم.
فرمانده سپاه قمر بنی هاشم علیه السلام چهارمحال و بختیاری نیز در این همایش گفت: برای مقابله با تهدیدات زیستی باید پیش بینی و پیشگیری کنیم، تا بتوانیم از همه تهدیدات احتمالی برآورد درستی داشته باشیم.
سردار علی محمد اکبری جانشین قرارگاه پدافند زیستی استان چهارمحال و بختیاری با تأکید بر لزوم در اختیار گرفتن آخرین معلومات علمی روز، تهدیدات زیستی را واقعی دانست و اظهار کرد: با توجه به بسترهای مختلف تهدیدات زیستی در زمینه هایی چون تهدیدات آب آشامیدنی، غذاف دارو، نباتات، باید آمادگی های لازم را جهت مقابله با این تهدیدات ایجاد کنیم.
به گزارش ایرنا، نمایشگاه زیستی با غرفه های متعدد امنیتی، مقالات و پایان نامه های زیست محیطی، تجهیزات پزشکی، نشریات و فیلم های آموزشی در همایش پدافند غیرعامل زیستی در دانشکده کشاورزی دانشگاه شهرکرد برپا شد.