آخرین خبر/ جنیدی تنها تغییر در ظاهر و پوشش سال‌های اخیر کشور نیست. جدای از این عضو تازه از راه رسیده هیئت دولت، معصومه ابتکار نیز پیش از این با پوشش رسمی بدون چادر فعالیت می‌کرده است. در واقع این طور به نظر می‌رسد که تنها زن سیاسی سال‌ها‌ی اخیر که در مقابل فشارهای برخی گروه‌ها ایستادگی کرده، الهه کولایی بانوی ساروی در مجلس ششم باشد
زنان در طول تاریخ جامعه مدنی ایران، برای رفتن به مکتب و مدرسه، برای حضور در دانشگاه، ‌برای در اختیار گرفتن موقعیت‌های شغلی، حضور در ورزشگاه‌ها در برهه‌های خاصی از زمان و خیلی از موارد دیگر با محدودیت‌هایی موقت رو به رو شده و پس از آن با افزایش مطالبه گری و از بین رفتن گام به گام فشارها شرایط بر وفق مرادشان شده است. حالا پس از آن که حسن روحانی به دلیل آن چه که در لفافه یا بعضا با صراحت محدودیت و فشار عنوان شد، نتوانست مطالبه مردم و وعده خودش در ایام انتخابات را محقق کرده و وزرای زن برای کابینه خود معرفی کند، حضور سه زن در معاونت‌ها که مانند دوره گذشته در هیئت دولت لحاظ شد، با حواشی خاص خود رو به رو بود. این بار اما حاشیه یک تغییر در پوشش بود.
شهیندخت مولاوردی از معاونت زنان و خانواده رئیس جمهوری، به سمت دستیاری رئیس دولت در امر حقوق شهروندی منصوب شد، معصومه ابتکار از محیط زیست بر صندلی پیشین مولاوردی نشست و مجید انصاری از معاونت حقوقی کنار گذاشته شد تا لعیا جنیدی جای او را بگیرد که حقوقدان اهل بابل می باشد.
جنیدی اما دو نکته بسیار ویژه با خود به همراه داشت. او از نظر سطح تحصیلات رزومه بسیار قابل دفاعی دارد و دکترای خود در رشته حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه تهران اخذ کرده و پس از آن دوره پسادکتری را در دانشگاه‌ها‌روارد گذراند تا اگرچه یکی از نیروهای توانمند جامعه اصلاح طلبی از کابینه کنار می‌رود، به جای او یک بانوی توانمند در حوزه تخصصی خود جای او را بگیرد. از سوی دیگر اما آن چه بسیاری از توجهات را به خود جلب کرد بروز این مسئله همیشگی بود که زنان در ایران حتی وقتی پوشش قانونی و رسمی کشور را رعایت می‌کنند باز ممکن است دچار اعمال سلیقه برخی گروه‌ها‌ی خاص شوند. جنیدی که تصاویر بسیاری از او در دست است که مانند اکثریت زنان ایرانی از پوشش رسمی و قانونی مانتو و روسری یا مقنعه استفاده می‌کند، تصویرش در پروفایل هیئت دولت با چادر منتشر شد تا مردم و فضای مجازی به این تغییر رویه واکنش نشان دهند.
نکته ای که این روزها مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته است حضور جندی به عنوان یک زن برای اولین بار در تیم مذاکره کننده هسته ای می باشد، اگرچه شاید حضور این بانو بیبشتر جنبه روانی داشت و عملا جزئی از مذاکران نبود اما پوشش او بازهم جنجالی شد، او قبل ازحضور در کابینه پوشش رایج مانتو و روسری یا مقنعه را به همراه داشت اما پس از حضور در دولت چادر به سر کشد تا در کنار دیگر معاونین رئیس جمهور چادری باشد، سوای از اینکه پوشش گذشته او چه ایرادی داشت که چادر جایگزینش شد یک سال بعد او به همراه ظریف و تیم مذاکره کننده هسته ای راهی اتریش شد، او در هتل کوبورگ به گذشته خود بازگشت و مجددا پوشش مانتو و روسری را انتخاب کرد، همین کافی بود تا برخی در فضای مجازی بحث خودی و ناخودی را مطرح کنند و بپرسند چرا جنیدی در کشور خودش پوشش چادر و نسبتا سختگیرانه است اما در خارج از کشور مانتو به تن می کند آیا مردان کشورش از اروپایی ها غربیه ترند؟ شاید بهتر است برای جواب این افراد همان بحث اولیه و فشاری که روی دوش دولت است را مطرح کنیم ولی اینها دلیل نمی شود تا حق انتخاب از افراد جامعه سلب شود، سوال دیگر کاربران از جنیدی این بود که معاون حقوقی رئیس جمهور از حقوق خود نتوانست دفاع کند چطور می خواهد مدافع حقوق سایرین باشد؟
جنیدی تنها تغییر در ظاهر و پوشش سال‌های اخیر کشور نیست. جدای از این عضو تازه از راه رسیده هیئت دولت، معصومه ابتکار نیز پیش از این با پوشش رسمی بدون چادر فعالیت می‌کرده است. در واقع این طور به نظر می‌رسد که تنها زن سیاسی سال‌ها‌ی اخیر که در مقابل فشارهای برخی گروه‌ها ایستادگی کرده، الهه کولایی بانوی ساروی در مجلس ششم باشد. کولایی که اصالتی ساروی دارد به عنوان یکی از زنان موثر در سپهر سیاسی کشور شناخته می شود و زمزمه استاندار شدن او در مازندران مدتی به گوش می رسید. . کولایی هیچ گاه تحت فشار و یا در مقابل خواسته کسی پوشش خود را تغییر نداد.
البته در حال حاضر در شورای شهر تهران نیز الهام فخاری، بهاره آروین و ناهید خداکرمی با همین پوشش مرسوم اکثریت زنان ایرانی به کار خود و نمایندگی مردم تهران مشغولند. جنیدی اما شاید مجبور به تغییر پوشش شد تا فشارها بر دولت دوازدهم و حسن روحانی افزایش پیدا نکند. البته جدای از تمام اینها نمی‌شود حواشی پیش آمده برای مینو خالقی را نیز فراموش کرد. در سال‌های گذشته نمونه‌های قابل توجه دیگری نیز در خصوص اعمال سلیقه برای تغییر در پوشش و ظاهر میان مقامات ایرانی وجود داشته است که شاید منحصربفردترین نمونه تغییر در شیوه آرایش محاسن محمد جواد ظریف باشد که در آن زمان نیز واکنش‌ها‌ی خاص خود را به دنبال داشت.
محمدرضا زائری روحانی هنردوست و با سابقه کشور که سابقه کار فرهنگی و ورود به عرصه‌ها‌ی مطبوعاتی را نیز در کارنامه خود دارد و به موازات حضور در این عرصه‌ها در حوزه علمیه سطح خارج را پشت سر گذاشته و البته دارای مدرک دکترای علوم ادیان از دانشگاه قدیس یوسف بیروت است، نسبت به این مسئله واکنش نشان داد. زائری که بسیاری او را به خاطر طرح نظراتش در خصوص حجاب می‌شناسند، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «اگر این خبر درست باشد که خانم دکتر جنیدی به خاطر اقتضای مسئولیت جدیدشان مجبور شده‌اند پوشش چادر را انتخاب کنند خیلی باعث تاسف است و نشان می‌دهد مسئولان کشور که احتمالا هدف ترویج حجاب اسلامی را دارند متوجه نیستند که این کار نه تنها هدف آنها را محقق نمی‌کند بلکه اثر تخریبی برای ارزشهای دینی در افکار عمومی دارد.
کمترین پیام این تغییر آن است که حجاب یک ظاهرسازی فرمایشی و رسمی است نه یک اعتقاد و سبک زندگی و آن وقت به کسانی که خارج از کشور بدون پوشش می‌شوند هیچ ایرادی نمی‌توان گرفت! و اصلا در آن صورت آقایان رد صلاحیت خانم مینو خالقی را چگونه توجیه خواهند کرد؟ وضعیت بلاتکلیف ما در انتشار عکس مرحوم مریم میرزاخانی یا موضوع خانم نامداری و … ناشی از همین سیاست‌هاست.» به نظر می‌رسد که معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی در سمت‌های معاونت زنان و دستیاری ویژه در حوزه حقوق شهروندی، باید هر چه زودتر راهکاری برای این مسئله پیدا کنند تا زنان ایرانی با وجود زیر پا نگذاشتن قوانین شرعی و ملی موجود، در انتخاب‌های شخصی خود دچار فشار و محدودیت نشوند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar