تابناک/ دکتر رضا حیدری نوری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه که پیشتر رئیس این دانشگاه بود، در پی یک اقدام تأمل برانگیز از سمت خود برکنار شد؛ رئیسی که در رسانه‌ها متهم به چاپلوسی از رئیس دانشگاه آزاد و نیز رئیس هیأت موسس این دانشگاه شده است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه در نشست خبری روز چهارشنبه هفته گذشته اقدام به انتشار و نصب بنر‌هایی با تصاویر علی اکبر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه و فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد کرده بود که این رفتار مورد اعتراض و ناراحتی تشکل‌های دانشجویی و جریان‌های رسانه‌ای استان مرکزی شده بود.
پس از بروز برخی نارضایتی‌ها در مورد این اقدام، فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حکمی غیر منتظره وی را از سمت خود برکنار و برای وی جایگزین معرفی کرد؛ اتفاقی که بر اساس آن دکتر حیدری نوری از سمت خود برکنار و دکتر جواد نیکوکار جایگزین وی شد.
در این باره رضا همدانچی مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی در توئیتی اعلام کرد که رئیس این واحد دانشگاهی تغییر کرده است. جرا که همواره فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد تأکید کرده بود با هرگونه تملق و چاپلوسی در دانشگاه برخورد می‌کند.
در حکم دکتر رهبر خطاب به سرپرست جدید دانشگاه آزاد واحد ساوه آمده است: بنا به پیشنهاد سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی و با توجه به مراتب تعهد و سوابق اجرایی ارزنده جناب عالی، به موجب این حکم به عنوان «سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه» منصوب می‌شوید.
امید است با رعایت تقوای الهی و بهره گیری شایسته از توانمندی‌های سرمایه‌های انسانی دانشگاه، تمامی توان و کوشش خود را مصروف حفظ مصالح و شئونات دانشگاه نمایید.
فرهاد رهبر همچنین طی نامه‌ای جداگانه از زحمات و تلاش‌های رضا حیدری نوری سرپرست سابق دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه قدردانی کرد.
در رسانه‌های مختلف از این رخدا به عنوان پایان دوران تملق و برکناری یک رئیس چاپلوس یاد شده است؛ برخوردی که شاید روایتگر همه ابعاد این رخداد نباشد و به گونه‌ای مبهم در پی القای این پیام باشد که با رفتن این رئیس و جایگزینی وی با سرپرست جدید همه مشکلات دانشگاه آزاد واحد ساوه حل شده است.
اما سئوال کلیدی اینجا آن است که آیا اگر این خبر با واکنش منفی رسانه‌ها و تشکل‌های دانشجویی رو به رو نمی‌شد، نیز این برخورد با آن صورت می‌گرفت و دکتر حیدری نوری از سمت خود برکنار می‌شد؟
آیا برای اثبات عدم شایستگی یک رئیس و عزل او تنها استناد به یک رخداد که شاید بدون اطلاع او صورت گرفته باشد، کار درست و پسندیده‌ای است؛ چه بسا مسئولان تدارکات نشست خبری بدون اطلاع رئیس دانشگاه و تنها با هماهنگی با دیگر معاونت‌ها اقدام به این کار کرده باشند.
اگرچه تهیه و نصب بنر‌های بزرگ از دکتر ولایتی و دکتر رهبر در سالن کنفرانس خبری امر پسندیده‌ای نبود و شایسته آن بود که چنین رخدادی صورت نگیرد، اما آیا راه بهتری برای برخورد با این خطا مثل تذکر و یا اخطار وجود نداشت؟
معتقدیم اگر رئیس خاطی دانشگاه آزاد ساوه تا پیش از بروز این رخداد، فرد شایسته و توانمندی دانسته شده بود، قطعاً عزل وی تنها با این حرکت منطقی به نظر نمی‌رسد.
تملق و چاپلوسی صفت زشت و ناپسندی است که در ذات بسیاری از مدیران ایرانی نفوذ کرده و چه بسا همین صفت زشت زمینه را برای رشد برخی مدیران در جایگاه‌های اداری و مدیریتی فراهم کرده است، اما بدون شک روش و مکانیزم یافتن نشانه‌های تملق و چاپلوسی کار دشوارتری است.
رئیس یا مقامی که بنای چاپلوسی و رشد از این مسیر غیر معمول را داشته باشد، آنقدر زیرک و باهوش هست که بهانه و اصطلاحاً آتو دست رسانه‌ها و تشکل‌های مختلف ندهد و اهداف خود را به بهترین شکل پیش ببرد.
بر این اساس رئیس دانشگاه آزاد و دیگر مقام‌های مسئول کشوری شایسته است که به شکل هوشمندانه‌تر و دقیق تری در پی یافتن نشانه‌های چاپلوسی و تملق در اطراف خود باشند و به تغییر رئیسی که دو عکس را به دیوار چسبانده است، اکتفا کنند.