فارس/ سید ابوالفضل موسوی بیوکی در نشست رسانه‌ای با خبرنگاران یزدی با اشاره به موضوع بحران آب در یزد، گفت: موضوع انتقال آب به استان یزد را باید در چند بخش تقسیم کرد.
وی افزود: درزمینهٔ تأمین آب یزد ابتدا خط ۱ انتقال آب به استان یزد انجام‌شده و از سد زاینده‌رود بخش زیادی از آب یزد تأمین می‌شود. از ابتدای ایجاد این خط برای استان یزد ۹۸ میلیون مترمکعب در نظر گرفته‌شده بود که در ادامه مسیر سالانه قریب به ۶۵ میلیون مترمکعب به استان اختصاص‌یافته است.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از سال آبی جاری به دلیل کاهش ریزش‌های جوی در حوزه آب ریز زاینده‌رود حدود ۲۰ درصد از سهمیه آب انتقالی به استان یزد کاهش یافت و میزان تخصیص آب یزد به ۵۱ میلیون مترمکعب در سال رسید. در شش‌ماهه دوم سال آبی جاری هرماه قریب به سه میلیون مترمکعب آب به استان یزد منتقل‌شده است و این در صورتی است که استان یزد ماهانه به حدود ۷ تا ۸ میلیون مترمکعب آب نیاز دارد.
موسوی بیوکی تأکید کرد: با توجه به کاهش آب انتقالی به استان یزد مابه‌التفاوت آب موردنیاز از طریق آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود که همین موضوع کیفیت آب یزد را تحت تأثیر قرار داده است. با توجه عدم یکپارچگی شبکه آب‌رسانی در استان یزد میزان کیفیت آب در مناطق مختلف استان یزد متفاوت است.
این مسئول در ادامه با اشاره به خط دوم انتقال آب به استان یزد اظهار داشت: از سال ۸۵ پیگیری‌ها برای انتقال خط دوم انتقال آب به یزد از مبدأ بهشت‌آباد پیگیری شد؛ اما سرانجام از سال گذشته انتقال آب به یزد از مبدأ بهشت‌آباد منتفی شد و قرار شد مبدأ دیگری برای انتقال آب به یزد در نظر گرفته شود.
وی اضافه کرد: در خصوص مبدأ جدید انتقال آب استان یزد از سوی برخی مسئولین استان یزد نظیر استاندار و نماینده ولی‌فقیه منطقه خراسان که ازلحاظ آبی وضعیت بهتری دارد پیشنهاد شد که در حال رایزنی برای سرنوشت این طرح جدید هستیم.
نایب‌رئیس گروه عمران مجلس تصریح کرد: حاکمیت بر اساس قانون اساسی باید آب موردنیاز مردم را تأمین کند و در این زمینه از فرمول ۱۵۰ لیتر در روز به ازای هر نفر استفاده می‌شود میزان سرانه مصرف در یزد روزانه بالای ۲۵۰ لیتر و در بعضی شهرها ۲۸۰ لیتر است که بیش‌ازحد استاندارد مصرف است و با توجه به گرمسیری و همچنین خشک‌سالی‌های پی‌درپی میزان مصرف سالانه آب در یزد حداقل ۶۵ میلیون مترمکعب و حداکثر ۹۵ تا ۱۰۰ میلیون مترمکعب است و حاکمیت باید این میزان آب را تأمین کند.
این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برای تأمین آب یزد باید به دنبال منابع پایدار باشیم، گفت: برای تأمین آب یزد طرح انتقال آب از دریای عمان در نظر گرفته‌شده است که امیدواریم با اجرای این طرح بتوانیم نیاز آبی استان را تأمین کنیم.
وی با تأکید بر اینکه به دلیل محدودیت بودجه عمرانی کشور باید به سمت استفاده از ظرفیت بخش خصوص برای انتقال آب به یزد می‌رفتیم، اظهار داشت: با صحبتی که با صنعتگران و سرمایه‌گذاران و نخبگان یزدی داشتیم تفکری ایجادشده و شرکتی را تشکیل دادند و به یک الگوی تعاونی رسیدند که هیئت مؤسس آن این تیم صنعتگر باشد و با اعلام عمومی نفرات بعدی بیایند و بعد مردم خود استان بیایند و سهام آب بخرند یعنی مردم استان یزد آب را به یزد بیاورند.
نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: بخش خصوص این موضوع را پذیرفت هرکدام ۳۰۰ میلیون گذاشتند و تعاونی تشکیل دادند و کار ثبت شرکت را نیز انجام دادند. مسئولیت انتقال آب به استان یزد از خط چهارم با رایزنی‌هایی که با مسئولین استان صورت گرفت به موسسه کوثر واگذار شد.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar