فارس/ شاهین گوانجی مخترع و نخبه اصفهانی که فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) بوده است، به عنوان سفیر صلح 2018 انتخاب شد.
جوانان امروز ایران زمین با وجود تمامی سختی‌ها، کاستی، تحریم‌ها و بی عدالتی‌های جهانی همواره در حال نوردیدن پله‌های افتخار برای اقتدار این مرز و بوم هستند تا اقتدار ایران و ایرانی را در جهان به نمایش بگذارند به همین منظور با شاهین گوانجی مخترع و نخبه اصفهانی که به عنوان سفیر صلح 2018 انتخاب شده است، به گفت وگو پرداختیم.
فارس: مرکز فعالیت سازمان جهانی صلح کجاست و با چه هدفی فعالیت می‌کند؟
گوانجی: مرکز فعالیت سازمان جهانی صلح در آمریکا و عمده فعالیت‌های آنان در زمینه اقدامات‌های بشر دوستانه است.
فارس: مبنای انتخاب سازمان جهانی صلح برای انتخاب شما به عنوان سفیر چه بوده است؟
گوانجی: همان طور که گفتم فعالیت سازمان جهانی صلح در زمینه اقدامات بشر دوستانه است که این سازمان هر ساله افرادی را که هم از لحاظ علمی-تحقیقاتی و هم چنین در زمینه اقدامات بشر دوستانه فعالیت ویژه دارند، را به عنوان سفیر جهانی صلح انتخاب می‌کند.
فارس: کمی از اقدامات خود در زمینه فعالیت‌های بشردوستانه توضیح دهید.
گوانجی: به‌ طور مثال من چند سال پیش تمام مدال‌هایی را که کسب کرده بودم را به‌ تمامی پرورشگاه‌های استان اصفهان تقدیم کردم و از تعدادی از این مراکز هم بازدید کردم که با برگزاری کلاس‌های متعدد در برخی از این مراکز متوجه شدم بسیاری از کودکانی که در پرورشگاه زندگی می‌کنند دارای سطح هوش و استعداد بالایی هستند ازاین‌رو تصمیم به ساخت یک انجمن خیره حمایت از کودکان بی‌سرپرست گرفتم که اعضا این انجمن متشکل از متخصصان علمی استان اصفهان در زمینه‌های متفاوت باشند تا بتوانیم به کمک آن‌ها قوه خلاقیت و علمی این کودکان را فعال کنیم، که این تصمیم علی‌رغم پیگیری‌های منسجم به دلیل عدم‌حمایت مسؤولان و مدیران به نتیجه نرسید.
فارس: چه اهداف و برنامه‌هایی را به‌عنوان سفیر صلح جهانی در نظر دارید؟
گوانجی: از مهم‌ترین برنامه‌هایم به‌ عنوان سفیر جهانی صلح، بالا بردن سطح علم در کشور و ریشه‌کن کردن بی‌سوادی همچنین کمک به خانواده‌هایی با سطح درآمد پایین و اصلی‌ترین هدفم مبارزه با خشونت علیه کودکان در ایران است که تمرکز اصلی‌ام را روی این بحث قرار داده‌ام، البته برنامه‌های جانبی دیگری هم از طرف سازمان جهانی صلح ارائه‌شده است که در حال برنامه‌ریزی و مشورت با افراد و نهادهای مختلف است که در زمان مناسب ارائه خواهم داد.
فارس: منظور شما از اصلی‌ترین هدفتان با عنوان خشونت علیه کودکان چیست؟
گوانجی: با توجه به اینکه هرچند وقت یک‌بار شاهد اتفاقات ناخوشایندی برای کودکان در سطح جامعه هستیم در نظر دارم که با ارائه بحث‌های آموزشی مختلف در جهت آگاه‌سازی کودکان و همچنین والدین در سطح جامعه و مدارس داشته باشیم.
این آگاه‌سازی‌ها در زمینه‌های متفاوت ازجمله شیوه ارتباط‌گیری والدین با کودکان در سنین مختلف و در شرایط و مشکلات متفاوت و همچنین آگاه‌سازی کودکان نسبت به نحو برقراری ارتباط با محیط خارج از خانه و افراد غیر از والدین صورت می‌گیرد. که منظور پیشگیری از جرم و اتفاقات ناخوشایند خواهد بود.
البته باید متذکر شوم همان‌طور که قبلاً هم گفتم این برنامه‌های نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و مشورت با روانشناسان و مسؤولان آموزش‌وپرورش است و طبیعتاً برای اجرا و به نتیجه رسیدن آن نیازمند زمان هستیم.
فارس: سوابق فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی شما در چه راستایی بوده است؟
گوانجی: پس از پایان تحصیلات دبیرستان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان در استان اصفهان مشغول به تحصیل شدم و سال 1384 نخستین مخترع و مدال‌آور علمی این دانشگاه بودم، در سال 2006 توانستم مدال طلای جهانی اختراعات کرواسی و جایزه برترین اختراع IWIS و مدال جهانی اختراعات کشور آلمان را کسب کنم.
و پس از پایان دوره کارشناسی با توجه به موفقیت‌های علمی و مدال‌های جهانی به‌ عنوان استعداد درخشان وارد دانشگاه اصفهان در رشته بیوتکنولوژی شدم و پایان‌نامه خود را با موضوع تولید، بهینه‌سازی و بررسی فعالیت زیستی پروتئین نوترکیب GM-CSF ارائه دادم و پس از تأسیس موسسه تحقیقات طب سنتی و گیاهی تحقیقات فراوانی در زمینه ی اثر گیاهان دارویی ضد سرطان با اساتید کشور انجام داده‌ام و در سال 1392 به‌ عنوان جوان برتر علم و فناوری ایران از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران انتخاب شدم و اکنون ریاست و عضویت در بسیاری از آکادمی‌ها و مؤسسات بین‌المللی را بر عهده‌ دارم. به‌ طور مثال در سال 2014 به‌ عنوان عضو هیأت رئیسه آکادمی جهانی علوم پزشکی و سال جاری 2018 به‌ عنوان رئیس بخش قاره آسیا انتخاب شدم و در ماه آوریل سال 2018 به‌ عنوان سفیر صلح موسسه بین‌المللی صلح و حقوق بشر انتخاب شدم.
فارس: آیا در مؤسسات یا آکادمی‌های علمی هم فعالیت دارید؟
گوانجی: من از سال 2014 تاکنون به‌عنوان رئیس مرکز بیوتکنولوژی آکادمی جهانی علوم پزشکی در هلند انتخاب‌شده‌ام که محققان این آکادمی درزمینه ی کشف درمان‌های جدید برای بیماری‌های خاص مشغول به فعالیت هستند و همچنین سالیانه کنگره‌ها و همایش‌های مختلفی را در سراسر جهان در رشته‌های مختلف علوم پزشکی برگزار می‌کند که اعضای هیأت رئیسه آکادمی جهانی علوم پزشکی از 52 کشور جهان انتخاب می‌شوند که این افراد دانشمندان برتر دنیا در رشته‌های مختلف پزشکی هستند.
همچنین قبل از این به‌ عنوان رئیس شورای ایران در آکادمی جهانی علوم پزشکی حضور داشته‌ام که به علت توانمندی بالا در تحقیق و پژوهش و عملکرد مناسب در زمینه‌های مختلف در ماه می سال 2018 با حکم رئیس آکادمی جهانی علوم پزشکی به‌عنوان رئیس شورای قاره آسیا آکادمی جهانی علوم پزشکی انتخاب شدم که سابقه فعالیت این آکادمی که از سال 1991 در سراسر جهان است و تاکنون تحقیقات متعددی در زمینه‌های مختلف رشته پزشکی انجام داده است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar