تسنیم/ مشکلات صنفی کسب روزی حلال را برای صنف نانوایان دشوار کرده است.
صنف نانوایان جزء اصناف و مشاغلی است که مشکلات و سختی‌های فراوانی را تحمل می‌کند تا بتواند روزی حلالی را برای خانواده خود فراهم کند اما برخی مشکلات صنفی کسب روزی حلال را برای آن‌ها دشوارتر کرده است.
یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که عموم نانوایان در شهر رشت با خبرنگار تسنیم در میان گذاشتند عدم افزایش قیمت نان طی 4 یا 5 سال اخیر است و این اتفاق در شرایطی رخ داده که هزینه زندگی نانوایان بر خلاف درآمدشان افزایش پیدا کرده است.
از جمله دیگر مشکلاتی که این روزها نانوایان از آن گله‌مند هستند عدم کیفیت مناسب آردهای دولتی است؛ نانوایان معتقدند که کیفیت آردهای دولتی به قدری پایین است که توان رقابت با نانوایی‌های آزادپز را از آن‌ها می‌گیرد.

نانوایان مناطق مختلف شهر رشت ضمن انتقاد از کیفیت آردهای دولتی معتقد بودند که باید به آن‌ها حق انتخاب داده شود تا خودشان بتوانند کارخانه مورد نظرشان برای تهیه آرد را انتخاب کنند.

نانوایانی گیلانی معتقدند که قیمت مایحتاج کار و زندگی آن‌ها افزایش پیدا کرده اما قیمت نان هیچ‌گونه تغییری نداشته و حتی آنان برای تهیه ماده‌ای مانند قوام‌دهنده خمیر نان نیز ناچار هستند مبلغ بیشتری هزینه کنند.
رئیس اتحادیه نانوایان رشت با اشاره به مشکلات موجود در این صنف اظهار داشت: ارائه مجوزهای بی‌رویه و بدون چهارچوب برای احداث ایجاد واحد نانوایی از جمله مشکلات جدی این صنف است.
عادل محمدی با بیان اینکه تعداد نانوایی‌های موجود در استان گیلان بسیار بیشتر از ظرفیت استان است عنوان داشت: در حال حاضر مجوزهایی که برای ایجاد نانوایی داد می‌شود اشتغال ایجاد نمی‌کند.
وی با انتقاد از عدم افزایش قیمت نان طی 4 سال اخیر خاطرنشان کرد: عدم افزایش قیمت نان این ذهنیت را تداعی می‌کند که گویا این صنف به فراموشی سپرده شده است.
رئیس اتحادیه نانوایان رشت با تاکید بر اینکه تعیین قیمت نان نیاز به نظریات کارشناسی دارد ابراز داشت: مسئولان ذی‌ربط باید هزینه‌های نانوایان را نیز در نظر گرفته و سپس برای نان قیمت تعیین کنند.
محمدی با اعلام اینکه دولت باید اجازه دهد تا تمام نانوایی‌ها به واحدهای آزادپز تبدیل شوند تصریح کرد: سهمیه آردی که در حال حاضر به نانوایی‌ها اعطا می‌شود همانند "جیره جنگی" است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هر آردی که به خورد نانوایان داده می‌شود آن‌ها نیز به خورد مردم می‌دهند گفت: تبدیل شدن نانوایی‌های دولتی به واحدهای آزادپز سبب افزایش کیفیت کار آن‌ها می‌شود‌.
رئیس اتحادیه نانوایان رشت با اعلام اینکه نان‌هایی که در حال حاضر ارائه می‌شود نوعی "سم" است که به خورد مردم داده می‌شود گفت: یکی از مشکلات موجود در زمینه تخصیص آرد به نانوایی‌ها این است که آن‌ها نمی‌توانند آرد مورد نظرشان را خودشان انتخاب کنند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar