حوزه/ زنان وسیله ‏ى هوسبازى نیستند، بلکه رمز بقاى نسل بشر هستند. پس لازم است در آمیزش جنسى، هدف انسان تولید یک نسل پاک که ذخیره قیامت است، باشد و در چنین لحظات و حالاتى نیز هدف مقدّسى دنبال شود.

استاد محسن قرائتی در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود با موضوع تفسیر قطره ای به بیان آموزه های آیه 223 سوره بقره پرداخته است.

* آیه

نِسَآؤُکُمْ حَرْثٌ لَکُمْ فَأْتُوا حَرْثَکُمْ أَنَّى‏ شِئْتُمْ وَقَدِّمُواْ لِأَنْفُسِکُمْ وَاتَّقُواْ اللَّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّکُمْ مُّلقُوهُ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ‏

* ترجمه

زنان شما کشتزار شمایند، هرجا و هرگاه که بخواهید، به کشتزار خود درآیید (وبا آنان آمیزش نمائید) و (در انجام کار نیک) براى خود، پیشی بگیرید و از خدا پروا کنید و بدانید که او را ملاقات خواهید کرد، و به مؤمنان بشارت ده.

* نکته ها

در این آیه، زنان به مزرعه و کشتزارى تشبیه شده ‏اند که بذر مرد را در درون خود پرورش داده و پس از 9 ماه، گل فرزند را به بوستان بشرى تقدیم مى ‏کنند. همچنان که انسان، بدون کشت و مزرعه از بین مى ‏رود، جامعه بشرى نیز بدون وجود زن نابود مى‏ گردد.

زنان وسیله ‏ى هوسبازى نیستند، بلکه رمز بقاى نسل بشر هستند. پس لازم است در آمیزش جنسى، هدف انسان تولید یک نسل پاک که ذخیره قیامت است، باشد و در چنین لحظات و حالاتى نیز هدف مقدّسى دنبال شود. جمله ‏ى «واتّقوا اللّه» هشدار مى ‏دهد که از راه هاى غیر مجاز، بهره جنسى نبرید و به نحوى حرکت کنید که در قیامت سرافراز باشید و اولاد و نسلى را تحویل دهید که مجسمه ‏ى عمل صالح و خیرات آن روز باشند.

* پیام ها

1- همسر مناسب همچون مزرعه ‏ى مناسب است و سلامت بذر، شرط تولید بهتر است. «نسائکم حرث لکم»

2- بذر و زمین، هر دو در تولید نقش مهمّى دارند. زن و مرد نیز در بقاى نسل آینده نقش اساسى دارند. «حرث لکم»

3- در کنار ممنوعیّت ‏هاى موسمى، بهره‏‌گیرى‏ هاى دراز مدّت است. در آیه قبل فرمود: «فاعتزلوا» در این آیه مى‏فرماید: «فأتواحرثکم»

4- در آمیزش، مرد باید به سراغ زن برود. «فاتوا حرثکم»

5 - غرائز نیز باید جهت خدایى بگیرند. اگر هدف از آمیزش، فرزندانى پاک و ذخیره قیامت باشد، آن نیز رنگ الهى مى ‏گیرد. «قدّموا لانفسکم»

در صحیح بخارى آمده است: اولیاى خدا در آمیزش قصد مى‏ کنند که صاحب فرزندانى جهادگر شوند.

6- اگر نسل پاک تحویل دهید، خودتان بهره‏ مند خواهید شد. «قدّموا لانفسکم»

7- زن، نه کالاست و نه منشأ تاریکى، بلکه او بنیان‏گذار آبادى ‏ها و سرمایه‏ گذار تاریخ و فرستنده هدایاى اخروى است. «نساؤکم حرث لکم، قدّموا لانفسکم»

8 - زاد و ولد، هدف اصلى ازدواج است. «قدّموا لانفسکم»

9- در مسائل جنسى، تقوا را مراعات کنید. «فاتوا حرثکم... واتقوا اللّه»

10- خواسته‏ هاى نفسانى باید با تقوا کنترل شود. «أنّى‏ شئتم... واتقوا اللّه»

11- ایمان به آخرت، بهترین وسیله ‏ى رسیدن به تقوا مى‏ باشد. «اتّقوا اللَّه واعلموا انّکم ملاقوه»

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar