ایرنا/ این روزها گرمای بی سابقه در کشور از جمله استان ایلام، میزان مصرف برق را به بالاترین سطح خود رسانده است.
طی دهه های گذشته گرمای هوا تنها مختص مناطق جنوب و گرمسیر کشور بود اما تغییر اقلیمی سبب گستردگی موج گرما در بیشتر مناطق کشور شده و این موضوع شاید هشداری برای تکرار در سال های پیش رو باشد.
موج گرما در مناطق مختلف استان ایلام از اوایل این هفته جاری به نزدیک 40 درجه سانتی گراد رسید و حتی در برخی از مناطق گرمسیری چون دهلران و مهران به بیش از 50 درجه افزایش پیدا کرد.
برق برخی شهرهای استان ایلام چندین روز متوالی است که به صورت نوبتی و در ساعات اوج پیک مصرف قطع می شود ، قطعی ای که اکنون مسئولان شرکت برق علت آن را مصرف بیش از حد برق بیان می کنند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام در این خصوص گفت: امسال گرمای بی سابقه هوا در کشور باعث شده تا مصرف وسایل گرمایشی و در نتیجه برق افزایش یابد بنابراین رکورد های بی سابقه ای برای پیک بار مصرف در کشور و حتی استان به ثبت رسیده است.
هادی شیرخانی با اشاره به افزایش چند برابری مصرف برق استان نسبت به سال گذشته، میانگین مصرف مشترکان ایلامی در برخی از نقاط استان خط قرمز ها را در نوردیده و در برخی ساعات عددی نزدیک به 30 درصد بیش از مدت مشابه در سال گذشته بوده که همین عامل موجب ایجاد فشار بیشتر به مدار و قطعی برق در ساعات اوج مصرف شده است.
وی ادامه داد: تنها با 10 درصد صرفه جویی در مصرف برق مشکل قطع برق و خاموشی منتفی می شود و اگر میزان صرفه جویی به 20 درصد مصرف کنونی برسد بهای برق مصرفی مشترکان در سطح مناسبی کاهش می یابد.
شیرخانی به راهکارهای کاهش مصرف برق در ساعات اوج پیک مصرف برق (11 تا 17) اشاره کرد و گفت: خاموش کردن لامپ‌های اضافی، استفاده از دور کند در کولرهای آبی، تنظیم دمای کولر بین 25 درجه سانتی ‌گراد، هنگام استفاده از کولر یا وسایل سرمایشی، تا حد امکان از لوازم پرمصرف برقی مانند اتو، لباسشویی، ظرف ‌شویی و جارو برقی به ‌طور همزمان بویژه در ساعت های اوج بار استفاده نشود.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar