باشگاه خبرنگاران/ مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس، از افزایش زنجره مو در باغ های فارس خبر داد.
عزیزاله امیری با اشاره به گسترش زنجره مو در شهرستان‌های شیراز، نی‌ریز و کازرون ادامه داد: بازدید‌های میدانی و عملیات پایش آفت در سراسر استان توسط شبکه‌های مراقبت در حال انجام است.
وی تصریح کرد: گزارش‌های اولیه حاکی از تراکم بالای آفت در باغ‌های مجاور جنگل‌ها و منابع طبیعی است و در باغ ها و مزارع با فاصله بیشتر از منابع طبیعی به ندرت مشاهده شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشااورزی فارس اضافه کرد: اکنون پایش مداوم آفت و برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی برای شناسایی آن بخصوص در مناطق آلوده یا مناطق در معرض آلودگی، در جهت کنترل آفت آغاز شده است.
امیری ، از باغداران درخواست کرد: با مشورت کارشناسان کشاورزی یا کلینیک‌های گیاه پزشکی با انجام عملیات مبارزه همگانی با این آفت شامل هرس سرشاخه‌های آلوده به تخم آفت از ۵ سانتی‌متر پایین‌تر از محل تخم‌گذاری، شخم یا بیل زدن و زیرورو کردن خاک پای درختان، استفاده از کود‌های حیوانی پوسیده و تقویت درختان از خسارت آن جلوگیری کنند.
وی اضافه کرد: زنجره مو از آفات انگور به شمار می‌رود که علاوه بر آن به درختان میوه سردسیری و غیرمثمر از جمله سیب، گردو، بادام، هلو، سنجد، سپیدار، آلبالو و نارون خسارت وارد می‌کند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهار کشاورزی فارس با بیان اینکه پوره‌های این آفت به مدت ۴ تا ۷ سال بر روی ریشه گیاهان میزبان باقی مانده و از شیره نباتی تغذیه می‌کنند، ادامه داد: حشرات کامل این آفت نیز برای تخم‌گذاری روی سرشاخه‌ها شکاف ایجاد کرده و باعث متورم و در مواردی خشک شدن شاخه‌ها از محل تخم‌گذاری می‌شوند.
امیری بیان کرد: زنجره مو معمولا از گیاهان مرتعی و جنگلی تغذیه می‌کند، و آنچه باعث طغیان این آفت شده خشکسالی، تغییرات اقلیمی سال جاری و از بین رفتن مراتع است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar