تیتر1/ مدیر کل بهزیستی استان البرز: متاسفانه طی 30 سال آینده، 40 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می دهند این درحالیست که دبیرخانه سالمندی برای ارائه خدمات مناسب شهری تشکیل نشده است.
مدیر کل بهزیستی استان البرز پیش از ظهر امروز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت آغاز هفته بهزیستی گفت: عدالت اجتماعی مهمترین هدف این سازمان بوده و آموزش های قبل از ازدواج، خدمت به کودکان در مهدهای کودک و سالمندان و ...نشان می دهد حوزه کاری این دستگاه وسیع بوده و به تمامی اقشار جامعه خدمت می کند.
اسدالله حیدری با اشاره به اینکه متاسفانه سرانه استفاده جمعیت 12 درصدی معلولین از تسهیلات ارزان قیمت به نسبت جامعع کم بوده و حداقل بهره مندی از امکانات و وام های کم بهره را دارند افزود: نقش رسانه ها در رفاه اجتماعی و گفتمان مسئولیت اجتماعی و هنجار پذیری جدی بوده و می توانند در بسط فرهنگ خیر جکعی بهزیستی را حمایت و همراهی کنند.
وی اظهار داشت: متاسفانه خیل عظیمی از جامعه امروز فقیر و عده ای قلیل سرمایه دار هستند لذا رسانه می تواند این سرمایه را به سمت کمک به فقرا سوق دهد و جهل را از جامعه بزداید چرا که در البرز خانواده ای 7 معلول دارد و این یعنی این خانواده پیامد ازدواج های فامیلی را نمی داند تا با یک غربال گری از معلول زایی جلوگیری کند.
حیدری تصریح کرد: دفتر پیشگیری از معلولیت ها، پیش گیری از اعتیاد و آسیب های اجتماع یکی از مهمترین حوزه های فعالیت بهزیستی است که متاسفانه در این زمینه با ابرچالش مواجه هستیم چرا که مقام معظم رهبری طلاق، بی بند و باری و آسیب اجتماعی را مورد تاکید قرار داده است.
وی به هدف گذاری غربال گری شنوایی و بینایی 100 هزار کودک طی سال جاری اشاره کرد و با تاکید بر اینکه در برنامه ششم توسعه مشاوره های ژنتیکی مد نظر است گفت: 120 کمپ ترک اعتیاد ماده 15 در البرز وجود دارد اما تا کنون ریشه های اعتیاد تا کنون شناسایی نشده است.
حیدری با تاکید بر اینکه بر خلاف دیدگاه عموم بیکاری صرفا نمی تواند در اعتیاد دخیل باشد، یکی از راه های کاهش آسیب اجتماعی را افزایش نشاط در جامعه دانست و افزود: سال گذشته 471 نفر حمایت مالی شده و تسهیلات ارزان قیمت دریافت کردند و 490 نفر آماده سازی شغلی شدند.
وی با اشاره به راه اندازی 4 مرکز دی آی سی در مناطق آسیب پذیر و سه مرکز برای افراد بی خانمان اظهار داشت: دو باشگاه برای ایدز و 22 مرکز اجتماع محور در البرز فعالیت دارند، همچنین 30 هزار معلول در البرز تحت پوشش داریم.
حیدری با تاکید بر اینکه 100 درصد فعالیت های روزانه به بخش خصوصی واگذار شده است تصریح کرد: 12 مرکز ذهنی، 17 مرکز بیماران اعصاب و روان، 24 مرکز سالمندان و 1 مرکز جسمی – حرکتی در البرز فعالیت می کنند.
وی به افتتاح واحد سیار ارائه خدمات بهزیستی در کمالشهر و محمدشهر به مناسبت هفته بهزیستی اشاره کرد و گفت: 21 مرکز 389 کودک بی سرپرست را حمایت می کنند، در البرز 287 مهد کودک فعالیت دارند و کمتر از 10 هزار نفر در این حوزه مشغول به کار هستند.
حیدری با تاکید بر لزوم توجه به سونامی سالمندان گفت: البرز وارد سالمندی شده است و 12 درصد جمعیت آن را سالمندان تشکیل می دهند لذا متاسفانه طی 30 سال دیگر 40 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می دهند این درحالیست که دبیرخانه سالمندی برای ارائه خدمات مناسب شهری تشکیل نشده است.
وی گفت: متاسفانه امروز فضای مناسب شهری برای سالمندان، معلولین و جانبازان وجود ندارد لذا تمام دستگاه های اجرایی به ویژه شهرداری باید پای کار باشد و البته تصویب قانون جامع حمایت از معلولین می تواند این معضل را مرتفع نماید.
حیدری با تاکید بر اینکه یکی از موثرترین حوزه فعالیت های بهزیستی، مشارکت مردمی با تاکید بر توان مردم است افزود: توانمندسازی در مسکن، ازدواج و اشتغال از جمله اهداف بهزیتسی است لذا بهزیستی البرز 2 هزار واحد را به جامعه مورد خود واگذار کرده است و امسال 1500 واحد جانمایی شد.
وی با اشاره به اینکه 580 خانواده دو معلول در انتظار دریافت مسکن هستند اظهار داشت: در هفته بهزیستی 129 خانواده دو معلول از مسکن برخوردار می شوند و امسال 20 میلیارد تومان اعتبار خوداشتغالی به بهزیستی تعلق می گیرد.
مدیر کل بهزیستی البرز در خاتمه با اشاره به اینکه طی یکسال اخیر، 8 درصد تماس های ما کودک آزاری بوده و یک درصد کودکان آزار شده در مراکز نگهداری به بهزیستی معرفی شده اند تصریح کرد: 147 میلیارد ریال دریافتی کمک های نقدی و غیر نقدی ما در سال گذشته بوده است در البرز 754 مرکز، کلینیک و ان جی او داریم.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar