ایسنا/ معاون فنی و عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه استان مرکزی گفت: طی سه ماه نخست سال جاری با افزایش میزان مصرف نفت و گاز در استان مرکزی متوجه انتقال و قاچاق سوخت به سیستان و بلوچستان قاچاق شدیم که اقدامات نظارتی به سرعت انجام شد.
حسین نجمی در نشست کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی اقدامات نظارتی و پایشی شرکت در جهت مقابله با قاچاق را شامل سامانه تجارت آسان، پنجره واحد، مانیتورینگ نیروگاه‌ به صورت آنلاین و اجرای طرح پیمایشی با مشارکت وزارت راه، پایش جایگاه‌های سوخت و ... دانست.
وی میزان کشفیات سال گذشته در حوزه نفت سفید و نفت و گاز را به ترتیب 65 هزار و 400 لیتر و 55 هزار و 500 لیتر عنوان کرد که نسبت به میزان کشفیات سال 95 حدود 41 درصد کاهش آمار کشفیات به ثبت رسیده است.
نجمی بیان کرد: در جلسات بازرسی به 320 پرونده رسیدگی شده است که 16 میلیارد و 700 میلیون ریال غرامت در تعیین شد که از این میزان 7 میلیارد غرامت اخذ و هشت میلیون کارت سوخت نیز به تغزیرات جهت برخورد با خاطیان ارجاع شد.
وی با اشاره به افزایش مصرف نفت و گاز آزاد در استان مرکزی طی سه ماه اخیر عنوان کرد: با بررسی و پایش جایگاه‌ها مشخص شد که کامیون‌های حمل بار پتروشیمی شازند با پر کردن باک اضافی خود و انتقال به منطقه سیستان و بلوچستان اقدام به فروش سوخت با چندین برابر قیمت می‌کنند.
معاون فنی و عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه استان مرکزی افزود: در این راستا گلوگاه‌های استان مرکزی مانند محور توره، کارچان و پارکینگ پتروشیمی رصد شد تا با بررسی باک اضافی کامیون‌ها جلوگیری از خروج نفت و گاز یورو4 از استان انجام شود.
نجمی پیشنهاد داد: برای جلوگیری از قاچاق سوخت و اجرای طرح‌های نظارتی می‌توان کارت سوخت نفت و گاز آزاد را در جایگاه‌ها حذف کرد و با پایان سهمیه تعیین شده، مصرف بیش از میزان و آزاد سوخت کامیون‌ها از طریق کارت فعلی انجام شود، البته قطعا با تک نرخی شدن نفت و گاز می‌توان بسیاری از مشکلات کنونی اعم از قاچاق سوخت را کاهش داد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar