باشگاه خبرنگاران/ جمشید نوروزی، مدیر اداره منابع آب ملایر در شانزدهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان گفت: از ابتدای اجرای طرح تعادل بخشی تاکنون تعداد 245 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان ملایر مسدود شده است که به میزان بیش از 13 میلیون مترمکعب در مصرف آب زیرزمینی صرفه جویی در بر داشته است.
وی خاطر نشان کرد: از ابتدای امسال هم تا کنون نیز 16حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان مسدود شده است که به میزان بیش از هشتصد هزار مترمکعب صرفه جویی درمنابع آب زیرزمینی داشته است.
نوروزی تصریح کرد: تعداد 458 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه های مجاز شهرستان نصب شده است که امیدواریم با استقبال کشاورزان بتوانیم تعداد بیشتری را نصب و راه اندازی نمائیم.
در ادامه این جلسه دکتر احمدی رحمت، مدیرحفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان گفت: با توجه به اخذ تصمیمات هیأت دولت در خصوص سازگاری با کم آبی دولت مصوباتی داشته است که می توان به کنترل کشت بهاره ، تحویل حجم آب در سقف ساعت کارکرد انجام شود اشاره کرد.
وی کاهش حداکثر 30 درصد از آب فضای سبز شهرداری‌ها و دستگاه‌های اداری تا پایان سال جاری را از دیگر مصوبات خواند و گفت: تعریف الگوی مصرف آب به منظور جلوگیری از مصرف بیش از حد آب از دیگر تصمیمات است.
مدیرحفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی و آگاهی رسانی به مردم به خصوص کشاورزان درخصوص وضعیت منابع آب ،افزود: ترویج کشت های کم آب طلب در سطح مزارع موجود و تغییر کاربری آب چاه های کشاورزی برای تامین آب صنایع و خدمات تولیدی به منظور افزایش اشتغال در روستاها از جمله راهکارهای مقابله با کمبود آب می باشد.
احمدی رحمت افزود: میزان آب قابل برنامه ریزی برای دشت ملایر 161 میلیون متر مکعب است که باید با برنامه های پیش رو به این عدد برسیم.
وی گفت: یکی از راه های بسیار مهم در رسیدن به این مقدار آب قابل برنامه ریزی اصلاح و تعدیل پروانه بهره برداری چاههای مجاز دشت است.
مدیرحفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان اظهار کرد: با توجه به مصوبه شورای حفاظت استان حریم چاههای آب شرب باید به میزان حداقل 500 متر اجرا شود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar