ایلنا/رئیس کارگروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در پی وقوع طوفان و گرد و خاک در منطقه سیستان در حال حاضر غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان زابل به حدود ۸ برابر حد مجاز رسیده است.
علی ملاشاهی اظهار داشت: در حال حاضر غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان زابل به حدود 8 برابر حد مجاز رسیده که دو برابر شرایط بحران است.
وی افزود: حد مجاز و استاندارد غلظت ذرات معلق در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است که در ساعت 10:30 صبح امروز غلظت ذرات معلق در هوای زابل 1162 میکروگرم بر مترمکعب و شعاع دید افقی(بیشترین فاصله‌ای که با چشم غیر مسلح اشیاء قابل رویت هستند) 3000 متر گزارش شده است.
ملاشاهی گفت: حداکثر سرعت وزش طوفان در زابل 97 کیلومتر بر ساعت و شعاع دید شهرستان زهک 2000 متر گزارش شده است. همچنین شعاع دید در زاهدان و نصرت آباد به ترتیب 5000 متر و 2500 متر همراه با گرد و غبار گسترده گزارش شده است.
وی تاکید کرد: پیش‌بینی کلی وضع جوی استان بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری نشان می‌دهد با توجه به الگوی نقشه‌ها، وزش بادهای شدید همراه با گرد و خاک و کاهش دید در شهرهای شمالی استان تا پایان هفته تداوم خواهد داشت به طوری که از امروز تا اواسط وقت فردا از شدت بیشتری برخوردار است.
ملاشاهی اضافه کرد: طی این مدت در زاهدان، نواحی مرکزی، مرز شرقی و نوار غربی استان علاوه بر افزایش غلظت غبار، باد و گرد و خاک را با شدت کمتر خواهیم داشت. بعد از ظهر شرایط برای رشد ابر در جنوب شرق استان فراهم است و احتمال بارش‌های رگباری و پراکنده نیز در ارتفاعات جنوبی استان وجود دارد.
رئیس کارگروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از نظر دمایی به جز نواحی جنوبی‌تر و سواحل فردا پنجشنبه به طور موقتی شاهد کاهش دما در سایر نقاط استان خواهیم بود و دریای عمان مواج و متلاطم پیش‌بینی می‌شود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar