ایرنا/نماینده مردم شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب از دریای عمان سیستان و زاهدان را از وابستگی به رودخانه هیرمند خارج می کند و قدرت چانه زنی ایران را با کشور افغانستان در رابطه با حق آبه این رودخانه افزایش می دهد.
دکتر حبیب الله دهمرده روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در زاهدان اظهار داشت: انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان یک ظرفیت بسیار بزرگی است که مشکل آب آشامیدنی این استان را برطرف می کند.
وی بیان کرد: لایحه انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان را با 100 امضا تقدیدم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی کردم که متاسفانه در صحن علنی مجلس رای نیاورد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: این لایحه برای بررسی بیشتر به کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.
وی بیان کرد: با هیچ منطقی سازگار نیست که آب آشامیدنی مردم سیستان و زاهدان را وابسته به رودخانه هیرمند کنیم.
دهمرده اظهار داشت: ضمن پیگیری حق آبه رودخانه هیرمند از افغانستان باید سیستان را از وابستگی به این رودخانه خارج کنیم.
نماینده مردم شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب از دریا و حفر چاه برای دستیابی به آبهای ژرف در کنار پیگیری حق آبه رودخانه هیرمند برای برون رفت از مشکل کم آبی در سیستان و بلوچستان یک ضرورت اجتناب نا پذیر است.
وی بیان کرد: سیستان بر اساس رودخانه هیرمند شکل گرفته و اغلب شغل مردم این منطقه کشاورزی، دامپروری و صیادی بوده است.
استاندار اسبق سیستان و بلوچستان گفت: افغانستان در چند سال اخیر بر روی رودخانه هیرمند چندین سد و بند خاکی برای مهار آب ساخته که این مساله مشکلاتی را برای منطقه سیستان به وجود آورده است.
وی ادامه داد: برای نخستین بار تامین حق آبه رودخانه هیرمند را در مجلس شورای اسلامی تبدیل به قانون کرده ام .
**سالانه 300 میلیون متر مکعب آب از چاه نیمه ها تبخیر می شوند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه 300 میلیون متر مکعب آب از چاه نیمه ها تبخیر می شوند یعنی حدود 12 برابر آب انتقالی از این مخازن به زاهدان است.
دهمرده تصریح کرد: برای نخستین بار برای جلوگیری از تبخیر آب چاه نیمه ها در قانون بودجه یک ردیف خاصی ایجاد کردم.
وی افزود: بیش از یک سوم حق آبه رودخانه هیرمند که 820 میلیون متر مکعب آب است از چاه نیمه ها آب تبخیر می شود.
نماینده مردم شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای گفت: سالانه میلیون ها متر مکعب بر اثر سیلاب های غیر قابل کنترل افغانستان در چاه نیمه ها رسوب گذاری می شود که لایه روبی نشدن این مخازن مشکلاتی را به وجود می آورد.
وی افزود: لایه روبی کردن چاه نیمه برای ذخیره بیشتر آب یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar