تسنیم/ استاندار سمنان با بیان اینکه ۸۶ درصد از آب استان سمنان در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود گفت: تغییر الگوی کشت لازمه جبران ۴۵۰ میلیون مترمکعب کسری آب است.
سید شهاب‌الدین چاووشی بعدازظهر امروز در نشست شورای حفاظت از منابع آبی استان سمنان اظهار داشت: کاهش بارندگی در چند سال اخیر بستر لازم برای وقوع پدیده خشک‌سالی را فراهم کرده است.
وی با بیان اینکه استان سمنان بالغ‌بر 450 میلیون مترمکعب با کسری آب مواجه است اذعان کرد: این مسئله لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب و تغییر الگوی کشت کشاورزی را در استان سمنان جدی‌تر می‌کند.
استاندار سمنان با اشاره به اینکه اجرای سیستم‌های نوین آبیاری یکی از مهم‌ترین طرح‌هایی است که در این راستا باید اجرایی شود تصریح کرد: کشت محصولات کم آب بر به‌جای محصولاتی که آب زیادی مصرف می‌کنند در دستور کار قرار دارد.
وی با تأکید بر لزوم مدیریت بحران کم‌آبی در استان سمنان افزود: استفاده از پساب‌های صنعتی و مدیریت مصرف در واحدهای تولیدی استان نیز از دیگر برنامه‌های شورای حفاظت از منابع آب استان است.
چاووشی با اشاره به نصب کنتورهای هوشمند در چاه‌های آب استان سمنان خاطرنشان کرد: طرح انتقال آب از سایر استان‌ها به این منطق باید به‌دوراز ایجاد تنش‌های مردمی پیگیری و اجرا شود و درعین‌حال مدیریت مصرف آب را در دستور کار قرار دهیم تا گامی مؤثر در راستای رفع مشکلات برداریم.
وی ابراز داشت: تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام حوزه آب رسانی در استان سمنان باید با سرعت پیگیری و تکمیل شود.
استاندار سمنان با اشاره به اجرای طرح‌های انتقال آب از سد کالپوش، سد فینسک و انتقال آب از چشمه قطری یادآور شد: این طرح‌ها مهم‌ترین طرح‌های آبی استان سمنان است که باید به‌سرعت تکمیل شود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar