ایرنا/فعال محیط زیست و عضو دبیرخانه همایش حمایت از خرس سیاه آسیایی گفت : جنگل تراشی بی رویه در جنوب استان کرمان حیات وحش این منطقه را در خطر جدی انقراض قرار داده است .
اکبر نادری افزود: اینک در منطقه گردشگری و حفاظت شده دهبکری جاده ای در دست احداث است که ضمن تهدید حیات وحش منابع تجدید ناپذیر را به خطر انداخته و تاکنون تعداد زیادی از درختان ارزشمند و چند صد ساله بنه را قطع کرده است.
وی اضافه کرد : تخریب محیط زیست اغلب از طرف نهادها و سازمان های دولتی انجام می شود که لازم است مسائل محیط زیست بر مبنای توسعه پایدار دیده شود.
نادری افزود: انرژی سمن های محیط زیست در جهت مشکلاتی همچون آسیب های بهره برداری از معادن، و احداث جاده ها تلف می شود و این در حالی است که مسائل زیست محیطی فراوانی در استان وجود دارد.
وی با بیان اینکه حفظ جنگل ها و تنوع زیستی در صدر اولویت های محیط زیست است اظهار داشت: ریزگردها آب و هوای استان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و با از بین رفتن پوشش های ارزشمندی مثل طاق زارها، زیستگاه ها در معرض خطر جدی قرار می گیرد.
نادری بیان کرد: بی برنامه گی در حوزه محیط زیست وجود دارد و به عنوان مثال از یک طرف برای حل مشکل شن های روان مالچ پاشی انجام می دهیم و از طرف دیگر در مناطق جنگلی کوه تراشی و جنگل تراشی می کنیم.
وی تاکید کرد: انتطار داریم رسانه ها بیشتر به حوزه محیط زیست و مشکلات آن بپردازند و در رابطه با تخریب های که انجام می شود حساسیت بیشتری از خود نشان دهند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: جاده سازی در منطقه حفاظت شده زریاب دهبکری این استان ظلم بسیار بزرگی برای سلامت مردم این استان است و اقدامات حفاظتی با احداث جاده ای به عرض 22 متر در یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی در تناقض است.
رضا جزینی زاده افزود: بر اساس مجوز داده شده برای راهسازی در منطقه حفاظت شده زریاب که دهبکری جزو این منطقه است باید جاده ای با عرض کم و بدون تعریض و بوته کنی و ارتقای ارتفاع احداث شود و همچنین پیمانکار این پروژه باید خسارات وارده ازجمله بوته کنی، قطع درختان و آسیب به این منطقه را جبران کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه از این پروژه راهسازی به دستگاه قضایی شکایت شده است افزود: اداره کل محیط زیست نظر کارشناسی و دلسوزانه دادگستری استان و دادستانی کرمان را اجرا می کند و قوه قضاییه باید بدون اغماض جلوی تخریب این منطقه را بگیرد.
براساس این گزارش طی هفته گذشته ۲راس آهوی جبیر در جنوب استان کرمان بر اثر تشنگی تلف شدند.
انجیوها مجموعه ای دواطلبانه، غیر انتفاعی و غیرسیاسی و علمی هستند.
هم اکنون 25 سازمان مردم نهاد زیست محیطی در حوزه های مختلفی از جمله پاکسازی مناطق گردشگری و تفریحی، قرق اختصاصی، آموزش در مدارس و روستاها و حفاظت از مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان مشغول فعالیت هستند.
مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست شامل پارک های ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و مناطق حفاظت شده در مجموع 2 میلیون و 405 هزار و 257 هکتار که 13.1 درصد از وسعت استان کرمان را شامل می شود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar