تبریز من/افزایش بی سابقه دمای هوا در این روزهای گرم تابستان باعث افزایش مصرف برق و قطعی آن در سطح استان و کلانشهر تبریز شده است که این قطعی های مکرر و بدون تبعیت از برنامه خاموشی ها مشکلاتی برای مردم تبریز به وجود آورده است.
چند روزی که از آغاز فصل تابستان می گذرد، گرمای شدید در روزهای اخیر به اوج خود یعنی بالای ۴۰ درجه بالای صفر رسیده است و علیرغم اینکه گرمای بی سابقه مردم را کلافه کرده، خاموشی های مداوم و قطعی های مکرر برق آن هم در ساعات اوج گرما بر شدت مشکلات و دردسرهای مردم افزوده است.
با اینکه از هفته گذشته شرکت توزیع نیروی برق استان اقدام به انتشار روزانه جدول خاموشی های تبریز کرده است ولی در این روزهای اخیر به دفعات مشاهده می شود که خاموشی ها طبق این لیست ها پیش نمی رود و حتی در برخی نقاط شهروندان تبریزی گزارش داده اند که بیش از ۸ ساعت طی روز برق محله شان رفته است.
به طور مثال روز گذشته در منطقه خیام و ضلع جنوبی خیابان انصاری فرد شاهد قطعی مکرر برق بوده ایم به طوریکه طی روز و در دفعات مختلف بیش از ۹ ساعت برق قطع بوده است. این درحالیست که ضلع شمالی همین خیابان برق داشته است.
یا در منطقه دیگر تبریز قطعی های مکرر برق باعث آسیب به لوازم خانگی شده است.
نوسانات برق موجب شده تا دیگر شهروندان نیز نگران خرابی لوازم برقی خانگی آن هم در این آشفته بازار گرانی باشند.
از دیگر سو خاموشی برق و لوازم خانگی باعث فاسدشدن مواد غذایی در فریزر و یخچال ها شده است و اعتراض های شهروندان را درپی داشته است.
قطعی برق تحمل گرمای تابستان را برای شهروندان و گردشگران کلانشهر تبریز طاقت فرسا کرده و بسیاری از کودکان و افراد مسن را بخاطر گرمازدگی راهی بیمارستان ها کرده است.
البته از سوی دیگر این قطعی ها باعث بروز مشکلاتی برای واحدهای صنعتی شده است؛ بسیاری از کارخانجات استان تعطیل شده اند و یا در آستانه تعطیلی هستند چراکه قطعی برق باعث خاموشی دستگاه ها شده است.
برخی از شهروندان تبریزی در تماس با دفتر پایگاه خبری تبریزمن، ضمن انتقاد از طولانی شدن زمان خاموشی ها و عدم اطلاع رسامی دقیق مسئولان توزیع برق تبریز خواستار کاهش زمان قطعی برق و اطلاع رسانی دقیق در خصوص قطعی های برق شدند.
متاسفانه در این وضعیت نه چندان مطلوب مسئولان و کارکنان توزیع نیروی برق نیز از پاسخ دادن به تماس های مردمی خودداری کرده و بر مشکلات موجود اضافه می کنند.
با همه این اوصاف امیدواریم تا مسئولان امر بیش از پیش تدابیری برای مدیریت جریان قطعی برق اتخاذ کرده و در این خصوص عدالت را رعایت کنند و از سوی دیگر نیز مردم استان در این روزهای گرم تابستان در مصرف برق و آب صرفه جویی کنند.