ایرنا/ مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: پس از گذشت 30 سال میزان شوری آب خروجی تصفیه خانه خرمشهر به یک هزار و 500 میکروموس بر سانتیمتر رسید که از نظر کاهش بی سابقه است.
صادق حقیقی‌پور روز پنجشنبه اظهار داشت: با وجود شکستگی خط لوله آب غدیر در خرمشهر، آبادان و شادگان آب قطع نشد تنها حجم دریافتی کاهش پیدا کرد.
وی با اشاره به حجم آب انتقال یافته در زمان شکستگی لوله گفت: خرمشهر 50 هزار مترمکعب در روز، آبادان 80 هزار مترمکعب و شادگان 30 هزار مترمکعب در روز آب دریافت می کردند.
وی پایداری تامین آب را از اهداف اجرای خط دوم غدیر خواند و گفت: از عصر چهارشنبه که شکستگی برطرف شد آبگیری آغاز شد و پمپ های آب نیز یک به یک وارد مدار شدند و در حال حاضر کل نیاز خرمشهر که 90 هزار مترمکعب در روز است از خط غدیر تامین می شود.
وی بیان کرد: همچنین همه شهر و روستاهای شادگان نیز امروز برای اولین بار از خط غدیر تامین آب می شوند که این میزان حدود 90 هزار مترمکعب در روز است.
وی گفت: در آبادان نیز حدود 110 هزارمترمکعب آب در روز از طرح غدیر تامین می‌شود و تلاش می کنیم تا پایان امروز مشکل آبادان را به طور کامل حل کنیم و انتظار می رود فردا نیز آب آبادان به حد مطلوب خودش برسد.
وی با اشاره به شکستگی هایی که در لوله آبرسانی طرح غدیر رخ داده است بیان کرد: طرح غدیر به شکل آزمایشی به بهره برداری رسیده برای همین با توجه به آزمایشی بودن آن انتظار مواجه شدن با برخی مشکلات را داشتیم و این موضوع امری طبیعی در همه پروژه‌های آبرسانی است.
وی ادامه داد: در چند روز گذشته چندین نقطه از طرح غدیر دچار شکستگی شد که مجری طرح و سازمان آب و برق استان بلافاصله وارد عمل شدند و با حداکثر توان شکستگی را برطرف کردند.
وی ادامه داد: با وجود این که خط شکسته شد اما آبگیری از طرح غدیر متوقف نشد و با حجم کمتر انجام شد که این موضوع را از ویژگی های اجرای خط دوم می‌دانیم یعنی اگر یکی از خطوط آسیب ببیند خط دیگر می‌تواند تامین آب را انجام دهد.
وی در خصوص استفاده از آب شیرین کن ها گفت: با توجه به روند خشکسالی و تغییرات اقلیمی و همینطور پیشرفت تکنولوزی در حوزه آب شیرین‌کن ها برنامه داریم که در فاز اول 30 درصد شهرهای ساحلی از خرمشهر تا هندیجان را مجهز به دستگاه های آب شیرین کن کنیم.
وی افزود: برای تجهیز آبادان و خرمشهر به آب شیرین کن روز سه شنبه مناقصه ای صورت گرفت که برنده آن مشخص شد و به زودی در آبادن و در خرمشهر آب شیرین کن ها راه اندازی می‌شوند و در گام بعدی به سراغ شهرهای هندیجان و بندر امام خمینی (ره) می رویم.
به گزارش ایرنا در پی کاهش شدید حجم آب رودخانه کارون و نفوذ آب دریا به این رودخانه، آب شرب شهرستان های آبادان و خرمشهر شور شد که این مساله اعتراض مردم را به دنبال داشت.
بر همین اساس تکمیل طرح آبرسانی طرح آبرسانی به این 2 شهر در مدت یک ماه در دستور کار قرار گرفت. این طرح جمعه گذشته با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
طرح آبرسانی غدیر آب شیرین را از پشت سد کرخه به شهرهای آبادان و خرمشهر منتقل می کند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar