ایرنا/ فرماندار هویزه گفت: آتش سوزی در تالاب هورالعظیم به دام منطقه خسارت وارد نکرده و انتشار تصاویری مبنی بر سوختن تعدادی از گاومیش های رفیع از توابع هویزه در آتش سوزی تالاب هورالعظیم صحت ندارد.
تصاویری از سه راس گاومیش که پوست آنها بر اثر آتش سوزی سوخته اخیرا در شبکه های اجتماعی منتشر شده و انتشار دهندگان این تصاویر مدعی اند این اتفاق مربوط به آتش سوزی اخیر تالاب هورالعظیم است.
ناظم ثبوتی پنجشنبه با بیان این که چنین اتفاقی صحت ندارد توضیح داد: تصاویر منتشر شده مربوط به یک درگیری خانوادگی در چند ماه پیش در سوسنگرد است که یکی از طرفین درگیری محل نگهداری گاومیش‌های خانواده دیگر را آتش زده و موجب آسیب و سوختگی چند راس گاومیش شد.
وی ادامه داد: بخش عمده آتش سوزی تالاب هورالعظیم در ایران نبوده و آن مقدار هم که در سمت ایران بوده از رفیع 17 کیلومتر فاصله داشته است که در آن نقطه فقط هنگ مرزی مستقر بوده و دامداری در آن منطقه ممنوعه وجود ندارد.
رُفَیِّع شهری در شهرستان هویزه است این شهر در25 کیلومتری غرب هویزه و 50 کیلومتری جنوب غرب سوسنگرد، مرکز شهرستان دشت آزادگان و در نوار مرزی واقع است. فاصله رفیع از تالاب هورالعظیم حدود سه کیلومتر است.
طبق گزارش و تصاویر ماهواره ای از هور العظیم آتش سوزی نیزارها از ششم تیر در کشور عراق شروع شده که مساحتی بالغ بر 13 هزار هکتار را در عراق طعمه آتش کرد.
این آتش سوزی در محدوده کشور ایران در نقطه صفر مرزی در شمال چذابه حدود 490 هکتار را در شرق دایک مرزی- یادمان شهدای چذابه و قسمتی در سمت رفیع در حوزه استحفاظی شهرستان های دشت آزادگان و هویزه دچار آتش سوزی کرد که به دلیل اینکه بستر تالاب در این مناطق آب دارد خاموش شده است.
تالاب مرزی هورالعظیم با بیش از 300 هزار هکتار مساحت، در جنوب غربی کشور قرار دارد که یک سوم آن در ایران و دو سوم در عراق است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar