شهرفردا/ شهردار گرگان با تاکید بر حرکت شهرداری به سمت شهر انسان محور از احیاء گذر اول بافت تاریخی، ایجاد خیابان غذا در بافت و همچنین پیاده راه سازی النگدره خبرداد.
عبدالرضا دادبود اظهار کرد: برای ایجاد شهر انسان محور چند پروژه را در دستور کار قرار دادیم که البته آن‌ها نقطه شروع کار شهرداری در پروژه های انسان محور است.
وی افزود: این کار، نخست با پیاده راه سازی جنگل النگدره شروع شد و ما سه روز در هفته را به پیاده‌روی اختصاص و ورود ماشین ها را به جنگل ممنوع کردیم.

تمام روزهای هفته النگدره تبدیل به پیاده راه شود
شهردار گرگان ادامه داد: اگر دستگاه‌های متولی با این کار موافقت کرده و فرهنگ سازی هم در این زمینه انجام شود پیشنهاد شهرداری ارتقاء به پنج روز در هفته است که اگر بتوانیم برنامه ای برای حمل و نقل فراگیر آنجا پیش بینی کنیم که اکنون در دستور کار سازمان حمل و نقل شهرداری گرگان است، پیشنهاد نهایی ما این است که تمام روزهای هفته، النگدره به پیاده راه تبدیل شود.
وی تصریح کرد برنامه حمل و نقل آن هم به این ترتیب است که مطالعاتی برای ایجاد پارک سوارهایی در سطح شهر انجام شده تا مردم ماشین های خود را آنجا قرار دهند و با استفاده از حمل و نقل عمومی به النگدره بروند و برگردند.
دادبود گفت: این کار تا حدودی فشار ترافیکی منطقه جنوب شهر را حل می کند.

اختصاص بودجه قابل توجه به احیاء بافت تاریخی
شهردار گرگان اظهار کرد: پروژه دوم که شهرداری به جد پیگیر آن است، اجرا و احیاء گذر اول از بافت تاریخی گرگان است.
وی افزود: شهرداری در طول سال های گذشته ورود جدی به بافت تاریخی نداشته و امسال برای اولین بار بودجه قابل توجهی برای احیاء بافت تاریخی در نظر گرفته شده است و ما مدعی هستیم با احیاء این بافت ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری گرگان هم چند برابر خواهد شد.
دادبود اضافه کرد: بخشی از این ظرفیت‌ها ایجاد یک پیاده راه در گذر اول بافت تاریخی است که روی کلیات آن، با معاونت عمرانی استاندار به نتیجه رسیدیم و انشاالله یک پیاده راه فرهنگی در بافت تاریخی ایجاد خواهیم کرد و از ورود ماشین هم جلوگیری خواهد شد.
وی تأکید کرد: طرح آن را به زودی برای تصویب به شورای ترافیک شهرستان و استان ارسال خواهد شد.

محدوده گذر اول
شهردار گرگان گفت: محدوده گذر اول از محله پاسرو تا باغمزار لطفی است که روی مسائل کلی آن با مشاور به توافق رسیدیم ولی در جزئیات نیاز به اصلاحات است.
دادبود تأکید کرد: در این مکان می توان از پارکینگ نعلبندان استفاده و همچنین پارکینگ جدید احداث کرد.
وی خاطرنشان کرد: با این کار از پارک ماشین ها در مرکز محلات جلوگیری می‌کنیم و با استفاده از ماشین های برقی و مانند آن تردد را برقرار خواهیم کرد.
دادبود بیان کرد: همچنین کلیات ایجاد یک استریت فود (خیابان غذا) را هم در بافت تصویب کردیم و بخشی از آن را ظرف سه ماه آینده اجرا خواهیم کرد.
وی توضیح داد یعنی علاوه بر این که محل را از ماشین خالی می‌کنیم آن را بلاتکلیف رها نکرده بلکه برای آن عملکرد هم تعریف می کنیم تا باعث شود بافت مانند اکنون زنده بماند.
دادبود تصریح کرد: طرح این پروژه آماده شده و برای انتخاب پیمانکار فراخوان دادیم و سپس باید به تصویب شورای شهر برسد؛ امیدواریم ظرف ۲۰ روز آینده عملیات اجرایی آن که شامل، کف سازی، جداره سازی، احیاء محلات بافت تاریخی و جداره گذرها شروع شود.
وی افزود: این کار در قالب ۱۰ پروژه تعریف شده است و تا پایان سال همه آن را شروع می‌کنیم و تلاش می‌کنیم بخش زیادی از آن را امسال به بهره برداری برسانیم.