فارس/ هرچند کارشناسان و فعالان محیط زیست اجرای طرح کلبه‌های شناور در تالاب‌های گیلان را تهدیدی برای حیات این تالاب‌ها عنوان می‌کنند، اما مدیرکل محیط زیست استان گیلان تاکید کرد: قرار است طرح کلبه‌های شناور علاوه بر تالاب استیل در دیگر تالاب‌های استان گیلان نیز مورد استفاده قرار گیرد.
چندی پیش جای گیری کلبه‌ شناور در تالاب استیل به بهانه توسعه گردشگری که به عنوان بزرگ‌ترین محل جوجه آوری باکلان بزرگ و محل زندگی صدها گونه مهاجر شناخته شده و برخی از این پرندگان در لیست سرخ سازمان جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارند با اعتراض کارشناسان و فعالان محیط زیست مواجه شد.
اینکه مسئولان چه تدبیری برای جلوگیری از آلودگی صوتی ساکنین کلبه‌ها که تأثیر مستقیم بر احساس امنیت پرندگان دارد اندیشیده‌اند؟ و اینکه کدام نهاد قرار است بر ریختن زباله به یک زیست‌بوم زنده نظارت داشته باشد؟ از جمله موارد مود اعتراض بود افزون بر اینکه به عقیده کارشناسان محیط زیست وجود این کلبه‌های شناور، روند جوجه‌آوری پرندگان در این منطقه را متوقف می‌کند.
با اعتراض‌های گسترده و رسانه‌ای شدن این مساله سازمان محیط زیست از ممنوعیت هرگونه ساخت و ساز در تالاب استیل خبر داد و اعلام کرد: مطابق بند یک قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور هر گونه فعالیت بوم گردی که منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب شود، ممنوع است.
پس از گذشت دو هفته از اعلام این خبر در پرتال سازمان محیط زیست، طلعت عسکرپور فعال محیط زیست در استان گیلان به خبرنگار فارس خبر داد، کلبه شناور جنجالی همچنان در تالاب مستفر است.
به منظور پیگیری این مساله با قربانعلی محمدپور مدیرکل محیط زیست استان گیلان تماس گرفتیم، وی در در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: قرار بوده کلبه شناور به کنار جاده منتقل شود.
مدیرکل محیط زیست استان گیلان با اشاره به اینکه کلبه شناور موجود در تالاب استیل یک نمونه پایلوت است، تاکید کرد: قرار است طرح کلبه شناور در دیگر تالاب‌های استان گیلان مورد استفاده قرار گیرد.
وی تصریح کرد: ایراداتی به اجرای این طرح وارد شد و پس از بررسی کارشناسی و رفع ایرادات موجود نهایتا به این نتیجه رسیدیم که این کلبه شناور به کنار جاده منتقل شود.
محمدپور با تاکید بر اینکه به دنبال اجرای این طرح در تالاب انزلی هستیم گفت: اعتبارات لازم برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.
وی از توسعه و اجرای طرح گردشگری در تالاب استیل خبر داد و گفت: فضایی در تالاب استیل که شامل جاده، پل چوبی، سایت پرنده‌نگری می‌شود برای توسعه طرح بوم‌گردی در این استان در نظر گرفته شده است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar