فارس/ 4 زلزله از بامداد امروز شهرهای خوزستان را لرزنداند تا موج جدیدی از زمین‌لرزه‌ها در خوزستان پدید آید.
نخستین زلزله ساعت 4 و 12 دقیقه بامداد و به بزرگی 3.7 شهر حسینیه در شهرستان اندیمشک را لرزاند. این زلزله در عمق 18 کیلومتری زمین و در فاصله 23 کیلومتری شهر حسینیه، 30 کیلومتری مورموری ایلام و 43 کیلومتری شهر اندیمشک به‌وقوع پیوست.
8 دقیقه بعد از نخستین زلزله در حسینیه بار دیگر این شهر لرزید. این زمین لرزه در فاصله 13 کیلومتری حسینیه و 10 کیلومتری عمق زمین به‌وقوع پیوست. زلزله سوم هم در ساعت 4 و 37 دقیقه بامداد در این شهر به‌وقوع پیوست که بزرگی آن 2.9 ریشتر بود.
شهر گوریه در شوشتر هم دومین شهر خوزستان در ساعات پیشین بود که با زلزله‌ای به بزرگی 2.6 ریشتر لرزید تا پس از مدت‌ها این شهر دوباره رنگ زلزله به خود ببیند.
زلزله‌ها خسارتی نداشتند
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان درباره زمین‌لرزهای امروز اظهار کرد: از ساعات بامداد 4 زمین لرزه در شهرهای خوزستان به وقوع پیوست که بزرگ‌ترین آنها 3.7 ریشتر و در شهر حسینیه اندیمشک بود.
کیامرث حاجی‌زاده افزود: کارشناسان مدیریت بحران پس از نخستین زلزله به بررسی خسارت‌های احتمالی پرداختند که خوشبختانه هیچکدام از آنها خسارات جانی و مالی در پی نداشت.
یکی از اهالی شهر حسینیه اندیمشک نیز به خبرنگار فارس در این شهرستان گفت: برخی از شهروندان حسینیه نخستین زلزله را احساس کردند و به همین دلیل منازل را ترک کردند اما پس از ساعتی آرامش به شهر بازگشت و چند خانواده‌ای که به ماشین‌های خود پناه آورده بودند به خانه خودشان بازگشتند.
مدیرعامل هلال احمر خوزستان هم با بیان اینکه نیروهای هلال احمر در 3 شیفت در وضعیت آماده باش هستند، اظهار کرد: وقوع زمین لرزه در شهرهای حسینیه و گوریه چیز جدید و یا عجیبی نیست به همین دلیل نیروهای هلال احمر در این شهرها همیشه در وضعیت آماده باش قرار دارند.
علی خدادادی گفت: خوشبختانه زلزله بامداد امروز خسارت جانی در پی نداشت و وضعیت در این شهرها عادی است.
لزوم فراگیری زندگی ایمن در سرزمین زلزله‌ها
یک استاد دانشگاه درباره زلزله‌های خوزستان می‌گوید: اخیراً در یک بازه زمانی مشخص تعداد زلزله‌ها در خوزستان افزایش پیدا کرد اما وقوع این زلزله‌ها به معنی وجود یک پدیده غیرمعمول در خوزستان نیست چرا که این منطقه سابقه لرزه خیزی دارد و این موضوع به زلزله‌های تاریخی و مهم باز می‌گردد.
مهدی زارع درباره مکرر بودن زلزله‌ها در برخی از شهرهای شمالی خوزستان عنوان می‌کند: باید بگویم که عامل این پدیده وجود لایه‌های نامقاوم و به ویژه سازند گچساران در خوزستان است.
وی می‌افزاید: با وجود گسل لهبری، دزفول، اهواز، لالی، مسجدسلیمان و شوشتر این زلزله‌ها طبیعی هستند و انرژی به صورت تدریجی و با زلزله‌های کوچک تخلیه می‌شود. با توجه به اینکه سابقه زلزله‌های مخرب در خوزستان داشتیم وقوع بیش از 100 زلزله بزرگ‌تر از 3 ریشتر تا پایان خردادماه در خوزستان سبب تعجب ما نشده است.
این استاد دانشگاه درباره بزرگی زلزله‌ها بیان می‌کند: همه زمین‌‌لرزه‌های بزرگ‌تر و کوچک‌تر از 3 ریشتر زلزله هستند و اگر کسی خلاف این ادعا داشته باشد باید آن را به‌صورت علمی ثابت کند چون اگر اتفاق دیگری جز زلزله رخ داده بود، شواهد زمین‌شناسی آن را تشخیص می‌داد. بنابراین همه زمین‌لرزه‌های ثبت شده در این مدت زلزله بودند.
وی تأکید می‌کند: مردم باید راه زندگی با زلزله‌ها را یاد بگیرند و با استحکام بناها از تکرار خساراتی چون زلزله سرپل ذهاب جلوگیری کنند. همچنین از نظر روانی باید مردم را آماده کرد تا به پیشگویی‌ها درباره زلزله اعتماد نکنند چون سبب گسترش شایعات و افزایش نگرانی‌ها می‌شود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar