آی اسپورت/ دلایلی که می توان برای کنار گذاشتن قوانین کی روش برشمرد:
۱- منهای نتایج و فارغ از آنچه کی‌روش برای فوتبال ما در مستطیل سبز به ارمغان آورد، طرفداران این مربی برای دفاع از او به بخش دیگری از دستاوردهایش اشاره می‌کنند و می‌گویند کی‌روش «اصول» را به فوتبال ایران بازگرداند. اصل‌هایی اخلاقی که هرگز حاضر نشد از آن عبور کند. از منظر کی‌روش بازی در تیم ملی هر کشوری بزرگ‌ترین افتخار برای بازیکن است، افتخاری که تا لایقش نباشد سراغش نمی‌آید. بزرگترین دستاورد فنی این مربی پرتغالی برای ما، حضور در دو جام جهانی متوالی است؛ اتفاقی که تا به حال فوتبال ایران آن را کسب نکرده بود. اما شاید بالاتر از این عنوان، باید به نظمی اشاره کرد که او ناظمش بود و به همه بازیکنان ایران فهماند «حق ناز کردن» در تیم ملی را ندارید. آغاز این مکتب اصولگرایی درست در حساس‌ترین برهه ممکن بود. تنها سه دیدار از بازی‌های مقدماتی ایران در راه حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل باقی مانده بود و بعد از شکست عجیب تیم ملی در آزادی مقابل ازبک‌ها، حالا ما مجبور به کسب سه پیروزی متوالی مقابل قطر در دوحه، لبنان در آزادی و کره جنوبی در خاک این کشور بودیم. اما مهدی رحمتی به عنوان گلر ثابت ایران، به خاطر یک درگیری پنهان با جواد نکونام (کاپیتان وقت) احساس کرد می‌تواند به خاطر این شرایط خاص، امتیازی را از کی‌روش بگیرد.

او یک خداحافظی موقتی را فقط در عرصه رسانه مطرح ساخت اما کی‌روش برای نشان دادن صلابتش، قید رحمتی را برای همیشه زد. او با رحمان احمدی در سه بازی پیش رو جواز صعود را گرفت تا به رحمتی و باقی بازیکنان بفهماند، لباس تیم ملی بزرگ‌تر و مهم‌تر از آن است که بازیکنی بخواهد برای آن ناز کند. تنها رحمتی نبود که قربانی یک خداحافظی احساسی شد. به این رزومه نگاه کنید؛ از علی کریمی، فرهاد مجیدی، هادی عقیلی و مجتبی جباری گرفته تا بازیکنان کم‌نام‌تری مثل جلال رافخایی و سید صالحی همگی یک بار در عرصه رسانه از تیم ملی خداحافظی کردند و دیگر هیچ کدام رنگ پیراهن تیم ملی را ندیدند. کی‌روش ثابت کرد برای او نام‌ها تفاوتی ندارد حتی نقش بازیکن در زمین. هر کس از تیم ملی خداحافظی کرد دیگر جایی در آن نداشت. اصولگرایی کی‌روش به اصولگرایان آموخت چگونه در بدترین شرایط تن به امتیاز دادن ندهید. حتی اگر خسران بزرگی مثل از دست دادن جام جهانی مطرح باشد.

۲- جام جهانی ۲۰۱۸ به پایان رسید. درست وسط جنگ رسانه‌ای کی‌روش و برانکو ناگهان قوچان‌نژاد که گل‌های حساسش موجب صعود تاریخی ایران به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل شده بود، بدون این که منتی بر سر کسی بگذارد از بازی نکردنش حتی یک دقیقه در جام جهانی ۲۰۱۸ گلایه کرد و گفت با توجه به سن و سالش از تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی می‌کند. در کمتر از یک روز ناگهان سردار آزمون، مهاجم جوان تیم ملی که مورد نقد بعضا بی‌رحمانه مردم قرار گرفته بود در تصمیمی عجولانه اعلام کرد او هم مانند قوچان‌نژاد خداحافظی می‌کند. واکنش رسانه‌ها به این دو خداحافظی متفاوت بود؛ آنها از قوچان‌نژاد تشکر کردند و برایش آرزوی موفقیت در عرصه باشگاهی داشتند اما نسبت به تصمیم عجولانه سردار موضع منفی گرفتند و اعلام کردند حالا وقتش است کی‌روش همان صابونی را به تن او بزند که پیش از این رحمتی‌ها تجربه‌اش کردند.

۳- فعلا ماندن یا رفتن کی‌روش در فوتبال ایران مشخص نیست و کسی نمی‌داند در جام ملت‌های آسیا که شش ماه دیگر در امارات برگزار می‌شود چه کسی سرمربی تیم ملی کشورمان است. اما فدراسیون فوتبال به اصحاب رسانه و مردم این پالس را مخابره کرده که کی‌روش ماندنی است. از این رو برای ما اهمیت دارد تا واکنش این مربی را به دو خداحافظی اخیر بدانیم. در ابتدا یک مصاحبه از کی‌روش در مورد خداحافظی قوچان‌نژاد رسانه‌ای شد که برای او آرزوی موفقیت کرده بود. اما بعدا اعلام کردند این نقل قول از سرمربی تیم ملی نیست. با این وجود خبر خاصی روز سه شنبه منتشر شد. ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس نوشت که کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران، درباره این موضوع و خداحافظی بازیکن ۲۳ ساله از تیم‌ ‌ملی فوتبال این کشور که در عضویت باشگاه روبین کازان است، گفت‌: «جام جهانی به اتمام رسیده است و در دو ماه آینده تمامی هیجانات این رقابت‌ها هم کمتر خواهد شد و از بین خواهد رفت. قطعا این شرایط، شرایط بد و ناپسندی است و من متاسفم که سردار تصمیم گرفته است تا از تیم‌ ‌ملی کناره‌گیری کند. در آینده نزدیک من قصد دارم تا با او صحبتی داشته باشم و امیدوارم او را در اردوی بعدی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران ببینم.» این صحبت‌ها ضربه بزرگی بود برای آن دسته از طرفداران کی‌روش که همیشه روی اصولگرایی این مربی تاکید داشتند و می‌گفتند او فضایی را به وجود آورده که دیگر بازیکنی جرات نمی‌کند احساسی از تیم ملی کنار برود. معنای خودمانی‌ترش دیگر هیچ فوتبالیستی قادر به گذاشتن طاقچه بالا نیست. اما چه شده در مورد سردارآزمون، ناگهان جناب سرمربی پا روی همه اصولش می‌گذارد؟

۴- آنچه از کی‌روش نقل شد پارادوکس بزرگی را برای اهالی فوتبال خلق می‌کند. سوال این است چه فرقی بین رحمتی، جباری، علی کریمی و حتی قوچان‌نژاد با سردار آزمون وجود دارد؟ مهدی رحمتی که بعد از آن حادثه هم تیم ملی را از دست داد تا به راحتی بازی در دو جام جهانی متوالی را خارج از کارنامه‌اش ببیند و هم به نوعی «بدمن» این واقعه به جامعه معرفی شد، در پایان آن همه کش و قوس فقط یک جمله تاریخی را به زبان آورد؛ گویا کی‌روش منتظر بود تا من بروم. آن روز کسی به صحبت‌های رحمتی توجهی نکرد چرا که لیست بلند بالایی از بازیکنان دیگر از تیم ملی کنار گذاشته شدند. ولی حالا موضوع سردار ابهام بزرگی را به وجود آورده است. چرا سرمربی تیم ملی باید ناز یک بازیکن جوان را بخرد؟ چرا کی‌روش از رحمتی و عقیلی درخواست انتشار نامه عذرخواهی رسمی را کرد و حتی پس از امضا باز هم عذر آنها را نپذیرفت اما در مورد سردار به گونه‌ای حرف می‌زند که گویی باید همه ایران منتظر کرم آزمون باشند و دست به دعا بردارند این جوان ترکمن به همه ما لطف کند و به تیم ملی بازگردد؟ موضوع تنها سردار آزمون نیست. بحث اصولی است که کی‌روش آن را از ابتدا رعایت کرد و گفت هیچ استثنایی نداریم. از این رو انتظار می‌رود سرمربی تیم ملی در صورت ماندن در ایران، همان برخوردی را با بازیکن خداحافظی کرده انجام دهد که پیش از این با بزرگتر از سردارها انجام داده بود. شاید به واسطه استعداد و سن سردار خیلی‌ها این تصمیم را کمی سختگیرانه بدانند اما شاید از دست دادن یک جام ملت‌ها درس خوبی برای دیگر جوانانی باشد که جنبه انتقاد عمومی را ندارند. اگر امروز کی‌روش به راحتی سردار را ببخشد که گویی هیچ اتفاقی رخ نداده آن وقت از او می‌پرسیم چرا ۵ سال تمام با زندگی گلری در حد و اندازه‌های رحمتی بازی کرد؟ چرا به راحتی اجازه خداحافظی به قوچان‌نژاد داده می‌شود؟ و ده‌ها چرای دیگر که هر کدام می‌تواند اصولگرایی کی‌روش را زیر سوال ببرد.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar