ایرنا/ صابئین مندایی روز پنجشنبه سال نو خود را در سراسر ایران و جهان جشن گرفتند.
پیروان حضرت یحیی (ع) با پشت سر گذاشتن ماه گدیا (تیرماه خورشیدی) وارد سال 446388 حضرت آدم و ماه دولا از سال 2021 یحیایی همزمان با 1397 شمسی و 2018 میلادی شدند.
گفتنی است 27 تیرماه(اول دولا) مصادف با عید بزرگ صابئین مندایی(دهواربا) است.
صابئین مندایی دو روز پیش از آغاز سال حضرت آدم روزه سبک (امبطل) میگیرند که تا 14 دولا یعنی 9 مرداد ادامه دارد.
2 روز در این 14 روز روزه سبک به روزه سنگین اختصاص دارد.
آغاز سال نو 2021 صابئین مندایی هم 29 اردیبهشت سال 1397 بود که اول ماه هطیا محسوب می شود.
آیین صابئین مندایی، صنایع دستی (میناکاری) و سبک زندگی، زبان و خط آنان مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی و همچنین محققان و پژوهشگران است.
منداییان که در خوزستان با نام صابئین نیز شناخته می‌شوند، پیروان یحیای تعمید دهنده و یکی از اقلیت‌های مذهبی ایران، عراق و سوریه هستند.
پیروان مندایی در کنار رودخانه‌های دجله، فرات و کارون زندگی می‌کنند و کتاب مقدس آنها «گنزا ربّا» یا گنج عظیم نام دارد که آموزه های حضرت آدم و فرزندش شیتل (= شیث در فرهنگ اسلامی) را دربرداشته و حاوی روش ها و قوانین آیین مندایی است.
همه مناسک صابئین مندایی وابسته به آب جاری و اصلی‌ترین رکن دینی آن‌ها غسل تعمید در روزهای یکشنبه در آب روان بوده و شغل بیشتر آنها زرگری، طلاسازی، میناکاری و قایق سازی است.
جمعیت منداییان در عراق50 هزار نفر و در ایران 14هزار نفر برآورد شده که نسبت به جمعیت 70 هزار نفری آن در عراق و 25 هزار نفری آن در ایران در سال های گذشته، کاهش یافته است.
جنگ های داخلی و حضور داعش در عراق و سوریه باعث شد بسیاری از منداییان به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. در ایران نیز، کاهش آب کارون و کرخه و همچنین خشک شدن آنها بر مناسک پیروان این آیین تاثیر گذاشته ، به طوری که جمعیت آنها در دو دهه گذشته به دلیل مهاجرت کاهش پیدا کرده است.
واژه ی صابئین به عنوان یک دین، سه بار در قرآن (سوره ی 'بقره' آیه ی 62، سوره ی 'انعام' آیه ی 69 و سوره ی 'حج' آیه ی 17)، در کنار 'یهودیت'، 'مسیحیت' و ' زرتشت' آمده است.
به اعتقاد آنها آدم، شیتل(شیث)، نوح، سام و یحیی، پیامبران پنجگانه ی مندائیان بوده و یحیی(ع) ، واپسین پیامبر آنها، کسی بود که پسر خاله خود حضرت عیسی(ع) پیامبر مسیحیان را در رود اردن 'تعمید' داد.
آنها معتقدند پس از عروج حضرت یحیی(ع) در سن 64 سالگی به آسمان، یهودیان به کشتار پیروان آن حضرت پرداختند و مهاجرت این قوم آرامی، آغاز و بیش از هزار و 800 سال پیش، در کنار رودهای 'فرات'، 'دجله'عراق و 'کرخه' و 'کارون' و 'جرّاحی' ایران ساکن شدند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar