حوزه/ «عرّضتم» به معناى سخن همراه با تعریض و کنایه و «خطبة» به معناى خواستگارى است. در این آیه اظهار تمایل به ازدواج در مدّت عدّه، بلامانع شمرده شده است، مشروط به اینکه ...

استاد محسن قرائتی در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود با موضوع تفسیر قطره ای به بیان آموزه های آیه 235 سوره بقره پرداخته است.

* آیه

وَلَا جُنَاحَ عَلَیْکُمْ فِیَما عَرَّضْتُمْ بِهِ مِنْ خِطْبَةِ الْنِّسَآءِ أَوْ أَکْنَنْتُمْ فِى أَنْفُسِکُمْ عَلِمَ اللَّهُ أَنَّکُمْ سَتَذْکُرُونَهُنَّ وَلَکِن لَا تُوَاعِدُوهُنَّ سِرَّاً إِلّا أَنْ تَقُولُوا قَوْلاً مَعْرُوفاً وَلَا تَعْزِمُوا عُقْدَةَ الْنِّکَاحِ حَتَّى‏ یَبْلُغَ الْکِتَبُ أَجَلَهُ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللَّهَ یَعْلَمُ مَا فِى أَنْفُسِکُمْ فَاحْذَرُوهُ وَ اعْلَمُواْ أَنَّ اللَّهَ غَفُورٌ حَلِیمٌ‏

* ترجمه

و گناهى بر شما نیست که به طور کنایه (از زنانى که در عدّه وفات و یا در عدّه طلاقِ غیر رجعى هستند،) خواستگارى کنید، یا (تصمیم خود را) در دل نهان دارید. خداوند مى ‏داند که شما آنها را یاد خواهید کرد، ولى با آنها وعده پنهانى (براى ازدواج مخفیانه) نداشته باشید، مگر آنکه (به کنایه) سخن پسندیده بگویید، ولى (در هر حال) اقدام به عقد ازدواج ننمایید تا مدّت مقرّر به سرآید، و بدانید که خداوند آنچه را که در دل دارید مى ‏داند، پس از (مخالفت با) او بپرهیزید و بدانید خداوند آمرزنده و بردبار است.

* نکته ها

«عرّضتم» به معناى سخن همراه با تعریض و کنایه و «خطبة» به معناى خواستگارى است. در این آیه اظهار تمایل به ازدواج در مدّت عدّه، بلامانع شمرده شده است، مشروط به اینکه صریح نبوده و با کنایه باشد. «قول معروف» در این موارد آن است که نحوه اظهار تمایل به خواستگارى، با ادب اجتماعى و با فراقى که زن داغدیده دارد، مناسبت داشته باشد، مثل اینکه بگوید: خداوند رحمت کند شوهرت را و به شما صبر عطا نماید، ولى دیگرانى که مانند شوهر سابق، شما را دوست بدارند پیدا مى ‏شوند.

* پیام ها

1- اسلام، دین فطرى است و انسان فطرتاً متمایل به ازدواج است؛ لذا اسلام اجازه مى‏ دهد این خواسته حتّى در زمان عدّه، به نحو کنایه که عواطف بستگان جریحه دار نگردد، طرح شود. «لا جناح علیکم فیما عرّضتم»

2- به غرائز و هیجان‏ هاى نفسانى توجّه داشته باشید و به جاى سرکوب غرائز، جوانان را راهنمایى کرده و هشدار بدهید. «علم اللّه انّکم ستذکرونهنّ ولکن لاتواعدوهنّ سرّاً»

3- توجّه به زمان و حالات، در طرح پیشنهادات، یک اصل است. خواستگارى زن داغدار در ایام عده و با صراحت، بى ‏ادبى یا بى ‏سلیقگى و نوعى گستاخى است. «عرّضتم... تقولوا قولا معروفا»

4- کسى که بداند خداوند از درون او آگاه است، تقوا پیشه مى‏ کند. «یعلم ما فى انفسکم فاحذروه»

5 - سفارش به تقوا در هر حال، مخصوصاً در مسائل زناشوئى مورد نظر است. «فاحذروه»

6- خداوند با حلم خود، کم صبرى شما را جبران مى‏ کند. شما به قدرى عجله دارید که به سراغ زن داغدیده آن هم در ایام عدّه مى ‏روید، ولى خداوند با حلم خود این کار را بر شما منع نکرده است. «انّ اللّه غفور حلیم»

7- به دنبال هشدار، زمینه ‏ى بازگشت را نیز فراهم کنید. «فاحذروه... غفور حلیم»همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar