آخرین خبر/ مدال افتخار روزنامه «خراسان شمالی» این است که یک رسانه مردمی و مستقل است.
مدیر عامل موسسه فرهنگی، هنری خراسان روز گذشته در جشن چهاردهمین سالروز انتشار روزنامه «خراسان شمالی» در بجنورد با بیان این مطلب افزود: 14 سال پیش روزنامه خراسان شمالی با هویتی مستقل تشکیل شد، البته سابقه روزنامه خراسان در این خطه به ده ها سال قبل برمی گردد اما با هویت روزنامه خراسان شمالی همزمان با تاسیس استان های خراسان این روزنامه با این شکل و شمایل، متولد شد.
دکتر «محمدسعید احدیان» افزود: هدف ما توسعه منطقه خراسان شمالی است و آثار مهم ترین محور فعالیت مان را در این استان می بینید. البته بار اصلی کار بر دوش مسئولان استان در این دوره ها بوده است اما ما هم همراه با دوستان مان در روزنامه خراسان شمالی به عنوان بخشی از رسالت مان، تأثیر قابل توجهی در این عرصه داشته ایم که آثارش را در جاهای مختلف می بینید.
وی با اشاره به محور بجنورد- گلستان اظهارکرد: اگر به این جاده مراجعه کنید تفاوت فعالیت و پیشرفت را در بخش هایی از آن که در منطقه استان خراسان شمالی واقع شده با منطقه ای که در استان گلستان است، می بینید. جاده ای که وقتی ما بچه بودیم قبل از انقلاب مهم ترین جاده کشور ایران بود و بعد از حدود 40 سال تفاوت جدی در این جاده ندیده ایم در حالی که دیگر جاده ها در کشور که اصلا وجود نداشتند به اتوبان و بزرگراه تبدیل شدند و پیشرفت کردند ولی این جا که میلیون ها نفر در سال از آن عبور می کنند و همه زائر علی بن موسی الرضا(ع) هستند، کشور تکلیف دارد برای آن ها امکانات فراهم کند و این مهجوریت وجود دارد.
وی با بیان این که الان سرعت فعالیت در این جاده را می بینید، افزود: سال هاست تکلیف روزنامه های خراسان و خراسان شمالی قرار دادیم که منطقه گلستان را هم پیگیری کنند و با جدیت پیش بگیرند و ان شاءا... این جاده بتواند خدمتگزار زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) باشد.
مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری خراسان با طرح این پرسش که چرا این آثار دیده می شود؟ افزود: ما روزنامه خراسان شمالی را که با این هویت جدید بنیان گذاری شد، در 2 محور پایه گذاری کردیم؛ یکی استفاده از ظرفیت های موسسه فرهنگی، هنری خراسان و دیگری این که رسانه ای مردمی و مستقل باشد.وی با برشمردن ظرفیت های موسسه خراسان که روزنامه خراسان شمالی می توانسته از آن ها بهره بگیرد، گفت: یک رسانه برای این که برای مخاطبان موثر باشد باید بتواند نیازهای متنوع رسانه ای را برآورده کند. خود محتوای روزنامه خراسان بخش مهمی از این نیاز را برطرف می کند و یک روزنامه منطقه ای مانند خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان دیگر نیاز ندارد برای محتوای خودش آن ها را با هزینه زیاد تامین، تولید و مخاطب جذب کند.
دکتر «احدیان» بیان کرد: دوم ضریب نفوذ ملی موسسه خراسان است. روزنامه خراسان و رسانه «آخرین خبر» که فراگیرترین رسانه فضای مجازی ایران است، بزرگ ترین ظرفیت هایی هستند که می توانند مطالبات مردم و مسئولان استان را در سطح ملی پیگیری کنند و این در استان منحصر به فرد است.
وی ادامه داد: سوم این که هر رسانه به تامین مالی نیاز دارد. مهم است که این تامین مالی صورت بگیرد و اگر از جایی که نگاه های سیاسی یا منافع اقتصادی دارد، صورت بگیرد، خط و مشی رسانه را به آن سمت می برد.وی خاطرنشان کرد: اگر روزنامه می خواهد فعالیت موثر داشته باشد، مهم است که از نظر اقتصادی مستقل شود و موسسه فرهنگی، هنری خراسان با درآمدهای مستقلی که می تواند برای خودش از جاهای دیگر کسب کند و از دولت یا نهاد حاکمیتی کمک نگیرد، می توانسته که این کمک را به روزنامه منطقه ای خراسان شمالی انجام دهد تا آن ها بتوانند وظیفه خودشان را درست انجام دهند و در تمام این سال ها بدون هیچ چشمداشت مالی و صرفا یک طرفه، هزینه هایی برای این جا شده که موسسه خراسان وظیفه و تکلیف خودش می دانسته و هیچ منتی ندارد چون برای همین خلق و ایجاد شده است.
وی تأکید کرد: موسسه خراسان، موسسه ای غیرشخصی است و به هیچ شخص و فردی وابسته نیست. بنده که این جا نشسته ام، امانتدارم، هیچ منفعت فردی و سیاسی از این ماجرا نمی برم.
وی به دومین ویژگی که تلاش شد روزنامه «خراسان شمالی» با آن محوریت پایه گذاری شود، هم اشاره و آن را مردمی و مستقل بودن ذکر کرد.
دکتر «احدیان» گفت: ذیل رسانه مردمی و مستقل بودن تقریبا همه ویژگی هایی را که یک رسانه باید داشته باشد، می شود تعریف کرد.
وی تاکید کرد: رسانه مردمی باید مردم را بفهمد پس باید از درون مردم باشد، با مردم زندگی کند و خبرنگارش باید بخشی از مردم باشد. الان جز سردبیر روزنامه های استانی که شامل همه روزنامه های استان خراسان می شود، تمام خبرنگاران بومی این منطقه و جزو این مردم هستند و این جا دارند فعالیت می کنند و قلم می زنند در نتیجه دقیق و واقعی همه فعالیت های رسانه ای کاملا این جا انجام و فقط در مشهد چاپ و همین جا توزیع می شود، یک روزنامه مردمی باید درون مردم باشد و روزنامه «خراسان شمالی» این ویژگی را دارد.
مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری خراسان افزود: یک روزنامه مردمی باید مطالبه کننده مسائل مردم باشد، نیازها را که فهمید هوشمندانه مطالبه کند. هوشمندانه به این مفهوم که مورد سوء استفاده قرار نگیرد و با ادبیات قوی و حساب شده باشد که روزنامه خراسان شمالی توانسته است در این زمینه تا حد بسیار زیادی موفق باشد.
وی با بیان این که یک روزنامه مردمی و مستقل باید منافع مردم را به منافع جریان های مختلف سیاسی ترجیح دهد، افزود: در استان خراسان شمالی انتخابات مختلف را دیده اید، مجلس ها، ریاست جمهوری ها و شورای اسلامی ها و تایید می کنید که روزنامه خراسان شمالی به سمت جریان یا گروهی غش نکرده و این اتفاق بزرگی است.
وی ادامه داد: هر کدام از ما قطعاً سلیقه های سیاسی داریم ولی روزنامه خراسان شمالی، روزنامه مردم است و ما حق نداریم روزنامه مردم را در جریان سیاسی هزینه کنیم.
وی با بیان این که یک روزنامه مردمی از لحاظ اقتصادی باید مستقل باشد، افزود: روزنامه خراسان شمالی تلاش خودش را کرده و توانسته است همچنان با استقلال خودش پیش رود. البته در سال های اخیر کار ما بسیار بسیار سخت شده است چون می خواهیم مستقل باقی بمانیم.
وی اظهارکرد: خیلی راحت می توانیم مانند بقیه رسانه های استانی، روزنامه را بفروشیم، جهت های مان را تغییر بدهیم و حامی مالی پیدا کنیم اما این با رسالت یک رسانه مردمی همراه نیست و با سختی و چنگ و دندان این مسیر را که بسیار سخت است، طی می کنیم.مدیر مسئول روزنامه خراسان شمالی گفت: یک رسانه مردمی باید صادق باشد؛ صداقت لازمه یک رسانه مردمی است چون مردم باید آن را باور کنند، وقتی خراسان شمالی یک چیزی می نویسد یا روزنامه خراسان برای فضای مجازی چیزی می نویسد بدانند کدام صادق است و این سختی صداقت در اقدام برای رسانه که انبوهی از مسائل پیش رو و سد راهش قرار می گیرد، بسیار سنگین است.
دکتر «احدیان» گفت: یک رسانه مردمی باید قابل اعتماد باشد و بتواند اعتماد مخاطب را جلب کند البته این اعتماد غیر از صداقت، لوازم دیگری دارد، باید حرف مردم را بزند و یک مخاطب باید احساس نکند که حرفش جای دیگر است و در رسانه اش نیست. باید بتواند اگر اشتباه کرد، عذرخواهی کند.
وی تصریح کرد: یک رسانه مردمی باید منصف باشد؛ انصاف شرط لازم و جدی رسانه مردمی است، هر مخاطبی که منصفانه خروجی این رسانه مردمی را نگاه کرد ببیند محتوا منصفانه است.
وی گفت: حتی ممکن است که ما منتقد یک مسئول یا جریان سیاسی باشیم اما وقتی گزارشی منتشر می کنیم اگر نگاه سیاسی مان را در آن دخیل کنیم و از حد انصاف خارج شویم، آن رسانه دیگر نمی تواند مردمی باشد. روزنامه خراسان شمالی تلاش کرده انصافش را در خروجی های خودش حفظ کند به همین دلیل روز به روز برای مردم قابل اعتماد تر شده است.
مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری خراسان افزود: یک رسانه مردمی باید ارزش های مردمی برایش ارزش باشد. اسلام، انقلاب و استقلال کشور ارزش مردم ایران و این منطقه است. برای یک رسانه مردمی باید ارزش های مردمی موضوعیت داشته باشد، نمی تواند به دلایلی با توجیهات، فضاسازی ها و جوسازی ها این نگاه را کنار بگذارد.
دکتر «احدیان» بیان کرد: یک رسانه مردمی البته باید بلندگوی خادمان مردم هم باشد. بخش قابل توجهی از مسئولان یک کشور یا یک استان واقعا خادمان مردم هستند و تلاش می کنند. یک رسانه مردمی باید بلندگوی خادمان مردم باشد حالا اگر یک مسئولی نیت دیگری دارد، جزو این دسته قرار نمی گیرد اما کسانی که خادم مردم هستند در کنار این که از آن ها انتقاد و مطالبه می شود، رسانه وظیفه دارد کارنامه خادمان مردم را هم به مردم منتقل کند، همچنین موانعی که سر راه شان برای حل مشکلات وجود دارد به مردم انتقال دهد و هم مطالبه در سطح ملی را به طور جدی و پیگیر انجام دهد.وی تاکید کرد: رسانه مردمی باید بلندگوی خادمان مردم باشد و خواسته های مسئولان را از کشور پیگیری کند البته این جا ممکن است موضوع داغ و مایه گلایه خود مسئولان شود اما واقعیت قضیه این است که منفعت اصلی را بخش خودشان می برد. از خبر نبود فلان بودجه برای فلان جاده خروجی را خود مسئول می گیرد. مطالبه در سطح ملی، وظیفه مهمی است که روزنامه خراسان شمالی باید انجام بدهد و انجام می دهد.
مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری خراسان گفت: یک رسانه مردمی باید آینه مردم هم باشد یعنی اگر در خود مردم نقطه ضعف یا اشکال یا فرهنگ ناقص و مسیر نادرستی می بیند به آن ها ارائه کند نه به تعبیر رهبری، برای خوشامد مردم فقط حرف بزند. اگر مردم نیاز دارند چیزی را در خودشان اصلاح کنند، به آن ها بگوید مانند پدری که به بچه اش تذکر لازم را می دهد.
مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری خراسان تاکید کرد: مدال افتخار روزنامه خراسان شمالی این است که یک رسانه مردمی و مستقل است، هم صدای مردم و مطالبه کننده خواسته های آن ها و هم انعکاس دهنده نیازها و حرف های خادمان مردم است.
وی اظهارکرد: این رسانه بهترین ابزار برای مسئولان استان است. ما خودمان را امانتدار می دانیم و هیچ حق مالکیتی برای خودمان در این رسانه قائل نیستیم حتی کسانی که این جا تمرکز دارند و خروجی کارشان روزنامه خراسان شمالی است و خبرنگاران ما هستند آن ها هم امانتدارند؛ این ابزار در اختیار مردم و مسئولان این استان است و باید از آن استفاده و حمایت شود چون برای ما نیست و مربوط به خود شماست.دکتر «احدیان» گفت: روزنامه خراسان شمالی با این ظرفیت ها و ویژگی ها، اعتماد و باوری که مردم به آن دارند و ضریب نفوذی که در سطح ملی می تواند داشته باشد، یک ابزار بسیار عالی در اختیار مردم و مسئولان استان خراسان شمالی است و ما صرفاً امانتدار این ظرفیت هستیم و دست مان را دراز می کنیم برای این که همه از این ظرفیت استفاده کنند. ما نیاز داریم که شما مسیرها را برای ما روشن و سوژه ها را ارائه کنید این که چه نیازهایی استان دارد چه در سطح منطقه ای و چه در سطح ملی را به ما منتقل کنید تا ما وظیفه خودمان را در قبالش انجام بدهیم و این که مردم چه مطالباتی دارند باید پیگیری شود؟
وی تصریح کرد: این رسانه متعلق به شماست و از این ظرفیت می شود بسیار بسیار بیشتر از چیزی که وجود دارد استفاده کرد. ما همیشه این را در همه جلسه ها در بجنورد، مشهد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و جاهایی که حوزه نفوذ جدی موسسه فرهنگی، هنری خراسان است گفته ایم که از این ابزار استفاده و طبیعتاً باید از آن حمایت هم کنید اگر این رسانه حمایت شود، از خودتان حمایت کردید، کسی منفعت فردی نمی برد، متعلق به خود شماست. دیدید که گرایش سیاسی در این رسانه دیده نمی شود و سابقه اش، خودش را نشان داده است.
وی گفت: این رسانه متعلق به دفتر رهبری است و اگر بخواهد در مسیرش دچار خطا شود هیئت امنای موسسه از آن جلوگیری می کند. این رسانه متعلق به شماست و باید از این ظرفیت، ویژه استفاده کرد.دکتر «احدیان» گفت: تشکر می کنم از همه حمایت هایی که مسئولان از روزنامه خراسان شمالی کردند به ویژه نماینده ولی فقیه که الطاف شان را ما دیدیم و شنیدیم و دیگر مسئولان استان و همچنین تشکر می کنم از همکارانم که قطعا دارای خطا و نقص هستند اما به حق در مجموع با یک برند بسیار مناسب و کارنامه قابل دفاع توانستند به وظیفه خودشان به درستی عمل کنند، از همه شان به طور ویژه تشکر می کنم.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar