فارس/ مدیرجهاد کشاورزی پلدشت گفت: کشور عراق یکی از مشتریان ثابت هندوانه‌های پلدشت است و امسال سه هزار تن هندوانه به ارزش سه میلیون دلار به عراق صادر می شود.
علی اصغرزاده اظهار کرد: هم اکنون حدود ۶۰۰ هکتار از اراضی پلدشت زیر کشت هندوانه رفته است و به طور میانگین هندوانه کاران در اراضی کشاورزی پلدشت از هر هکتار ۵۰ تا ۶۰ تن محصول برداشت کرده و پیش بینی می شود امسال ۵۰ هزار تن، از این اراضی هندوانه برداشت شود.
وی خاطرنشان کرد: کشاورزان پلدشتی امسال در آبیاری مزارع هندوانه از روش آبیاری قطره ای استفاده کرده که موجب افزایش راندمان و کاهش مصرف آب شده است.
مدیر جهاد کشاورزی پلدشت با اشاره به صادرات هندوانه پلدشت به کشورهای همسایه افزود: در میان همسایگان ایران، عراق یکی از مشتریان پروپاقرص هندوانه های پلدشت است و امسال پیش بینی می شود سه هزار تن هندوانه به عراق صادر و سه میلیون دلار ارز وارد کشور شود.
اصغرزاده افزود: شهرستان پلدشت در تولید هندوانه یکی از مهم‌ترین شهرهای تولیدکننده این محصول در آذربایجان غربی به شمار می‌رود و هر ساله رتبه اول استان را در کشت محصول هندوانه به خود اختصاص می دهد.
وی علت این افزایش را حاصلخیزی خاک، تناوب زراعی، تجهیز اکثر اراضی به سیستم های آبیاری نوین و درآمد مناسب کشاورزان منطقه عنوان کرد و افزود: پیش بینی می شود از این مزارع بیش از 50هزار تن محصول هندوانه برداشت شود.
مدیر جهاد کشاورزی پلدشت، با بیان اینکه ارقام هندوانه های کشت شده در این دشت با نامهای شیبلوی زنگنه در سطح استان معروف است اظهارکرد : میانگین تولید هندوانه در هر هکتار از اراضی زراعی پلدشت به 50 تن می رسد که در صورت مدیریت صحیح مزارع می توان این رقم را به 70 تن در هکتار نیز افزایش داد.
اصغرزاده افزود: محصولات این منطقه به لحاظ کیفیت بالا به بیشتر استانهای کشور صادر شده و از مسئولان مربوطه درخواست می شود تا زمینه صادرات این محصول را به کشورهای همسایه از جمله ترکیه و اذربایجان فراهم کنند.
شهرستان پلدشت 17 هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد و دشت شیبلوی این شهرستان بزرگترین منطقه کشت محصول هندوانه در شمال غرب کشور است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar