حوزه/ در مجمع البیان حدیثى روایت شده است که رسول اکرم صلى الله علیه وآله فرمودند: خداوند در قیامت به منّت گذاران، نگاه لطف آمیز نمى‏ کند.

استاد محسن قرائتی در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود با موضوع تفسیر قطره ای به بیان آموزه های آیه 262 سوره بقره پرداخته است.

* آیه

الَّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ ثُمَّ لا یُتْبِعُونَ ما أَنْفَقُوا مَنًّا وَ لا أَذیً لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ

* ترجمه

کسانى که اموال خود را در راه خدا انفاق مى‏ کنند و سپس به دنبال آنچه انفاق کرده ‏اند، منّت نمى‏ گذارند و آزارى نمى ‏رسانند، پاداش آنها برایشان نزد پروردگارشان (محفوظ) است و نه ترسى دارند و نه غمگین مى ‏شوند.

* نکته ها

هدف اسلام از انفاق، تنها سیر کردن شکم فقرا نیست؛ بلکه این کار زیبا باید به دست افراد خوب، یا شیوه خوب و همراه با اهداف خوبى باشد.

گاهى انسان گامى براى خدا بر مى ‏دارد و کارى را به نیکى شروع مى ‏کند، ولى به خاطر عوارضى از قبیل غرور یا منّت یا توقّع و یا امثال آن ارزش کار را از بین مى ‏برد.

با منّت، اثر انفاق از بین مى‏رود، چون هدف از انفاق تطهیر روح از بخل است، ولى نتیجه ‏ى منّت، آلوده شدن روح مى ‏باشد. منّت‏گذار، یا درصدد بزرگ کردن خود و تحقیر دیگران است و یا مى‏ خواهد نظر مردم را به خود جلب کند که در هر صورت از اخلاص به دور است. مگر خداوند به خاطر همه‏ ى نعمت ‏هایى که به ما داده بر ما منّت گذاشته تا ما با بخشیدن جزئى از آن بر خلق او منّت بگذاریم.

در مجمع البیان حدیثى روایت شده است که رسول اکرم صلى الله علیه وآله فرمودند: خداوند در قیامت به منّت گذاران، نگاه لطف آمیز نمى‏ کند.

* پیام ها

1- شروع نیکو کافى نیست، اتمام نیکو هم شرط است. «ینفقون... ثمّ لایُتبِعون... منّاً»

2- اسلام حافظ شخصیّت محرومان و فقراست و کوبیدن شخصیّت فقرا از طریق منّت را سبب باطل شدن عمل مى‏ داند. «لا یتبعون... منّاً و لا اذىً»

3- اعمال انسان، در یکدیگر تأثیر دارند، یعنى یک عمل مى ‏تواند عمل دیگر را خنثى کند. انفاق براى درمان فقر است، ولى منّت ‏گذارى، آنرا مایه‏ ى درد فقرا مى‏ گرداند. «ینفقون... لا یتبعون... منّاً و لا اذىً»

4- خداوند، آینده انفاق کننده را تضمین کرده است. «لا خوف علیهم ولا هم یحزنون»

5 - کسى که بدون منّت و آزار وفقط براى خدا انفاق مى ‏کند، از آرامشى الهى برخوردار است. «ینفقون اموالهم فى سبیل اللّه... لا خوف علیهم ولا هم یحزنون»آخرین خبر قم
https://t.me/Qomtoday