خبرگزاری صدا و سیما/همه ساله بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی به ویژه گردشگران، اراضی طبیعی از بین می‌رود که عامل اکثر آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها و مراتع، انسانی است و بر اثر بی‌توجهی و با سهل‌انگاری شعله‌های آتش گریبان منابع طبیعی را می‌گیرد.
ماجراجویی که منجر به بهای گزاف از بین رفتن مساحت وسیعی ازمراتع وجنگل‌ها می‌شود که بدون شک نابودی و فقدان مراتع و عرصه‌های جنگل‌ها ضربه‌ای عظیم و جبران‌ناپذیر بر اکوسیستم وارد می‌کند.
آتش نامهربانی انسان بر خرمن طبیعتضربه‌ای که حتی با احیا بازهم جبران‌پذیر نیست، چراکه در دل طبیعت و درخت‌ها و گونه‌های گیاهی هزاران گونه از حیات وحش زندگی می‌کنند که در این آتش سوزی‌ها جان خودرا از دست می‌دهند.
در دهه‌های اخیر منابع طبیعی تجدید شونده به ویژه مراتع به شدت تخریب شده و کشور را با دشواری هایی، چون سیل‌های ویرانگر، کمبود آب شهرها، طوفان‌های خاک و شن‌های روان و بالاخره آلودگی محیط زیست روبرو کرده است.
به گفته مسئولان سالانه حدود دویست هزار هکتار از خاک‌های مرغوب کشور به بیابان تبدیل می‌شود و اگر این روند ادامه داشته باشد تا سی سال آینده بخش زیادی از زمین‌های حاصلخیز کشور نابود می‌شود.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین می‌گوید: حدود شصت درصد مساحت این استان را مرتع و عرصه‌های طبیعی تشکیل می‌دهد و تخریبی که براثر فرسایش خاک‌های حاصلخیز صورت می‌گیرد قابل جبران نیست زیرا تولید هر سانتیمتر خاک حاصلخیز ‎سیصد سال طول می‌کشد.
آتش نامهربانی انسان بر خرمن طبیعتاسداللهی می‌افزاید: روند تخریب مراتع بیش از آنکه معلول عوامل طبیعی نظیر شرایط نامساعد جوی باشد، نتیجه عملکرد غلط و غیرمنطقی ما انسان‌ها ست.
علاوه بر بهره برداری غیراصولی، وجود دام مازاد بر ظرفیت مراتع، تغییرکاربری اراضی، بوته کنی، تخریب منابع آب و خاک که از عوامل تخریب منابع طبیعی است.
آتش سوزی‌ها در فصل‌های گرم سال ازدیگر عوامل فرسایش خاک در مراتع است که ۹۵ درصد آن به علت بی توجهی و بی مسولیتی و سهل انگاری گردشگران، چوپانان و اهالی روستا‌ها رخ می‌دهد.
اسداللهی مقدار فرسایش خاک در کشور را به طور میانگین حدود پانزده تا بیست تن درهکتار اعلام و اضافه کرد: بر اساس برنامه چشم انداز توسعه این فرسایش باید به پنج هزارتن درهکتار کاهش یابد.
معاون منابع طبیعی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین تصریح کرد: سالانه به طور متوسط بیش از هشت تن در هکتار فرسایش خاک در این استان صورت می‌گیرد و بیشترین فرسایش خاک هم مربوط به مناطق شمالی و شیبدار است، به طوری که مقدار فرسایش خاک در این مناطق حتی به سی تن در هکتار هم می‌رسد.
وی می‌افزاید:، اما مقدار فرسایش خاک در جهان شش تا هشت تن در هکتار است.
جانشین فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین هم می‌گوید: پارسال ۷۰ فقره آتش سوزی در مراتع استان قزوین رخ داد که بر اثر آن ۴۰۱ هکتار از مراتع آسیب دید و شصت میلیاردو صدو نودو پنج میلیون ریال هم خسارت به بار آورد.
بگفته رشوندی نجفی از ابتدای امسال تاکنون هم ۱۴۱ هکتار از مراتع استان قزوین بر اثر ۳۹ فقره آتش سوزی، بیست و یک میلیاردو ۱۵۰ میلیون ریال خسارت به بارآورده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قزوین را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قزوین در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAERfLUt3xd_hCjJ9bw

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today
آخرین خبر قزوین در سروش :
http://sapp.ir/Qazvin.online
آخرین خبر قزوین در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156172288C0d51a863e9