ایرنا/ رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید برخی نقاط این استان را تا 24 ساعت آینده فرا می گیرد.
بررسی نقشه های پیش یابی حاکی از افزایش نسبی ناپایداری هوا تا پایان هفته جاری در مناطق شمال، شمال غرب، برخی مناطق غرب، مرکز کشور، دامنه های مرکزی و جنوبی زاگرس است که موجب بروز پدیده رگبار، رعد و برق و وزش باد می شود.
در استان مرکزی بر اساس نقشه های فعلی روز سه شنبه در ساعات عصر رشد ابر و احتمال رگبار و رعدوبرق در برخی مناطق غرب و شمال استان (به ویژه شهرستان های کمیجان، خنداب و غرق آباد) پیش بینی می شود.
وضعیت هوای این استان از روز چهارشنبه تا جمعه هفته جاری در تمام نقاط استان در ساعات صبح به صورت کمی ابری، از عصرهابا افزایش ابرناکی توام با رگبار، رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می شود.
دمای هوا به ویژه دمای روزانه از روز دوشنبه تا پایان هفته جاری به تدریج بین سه تا چهار درجه کاهش می یابد.
آخرین خروجی الگو های پیش بینی بلند مدت بارش ها نشان می دهد، بارش های پاییز آینده در استان مرکزی کمی زودتر از معمول و از اواسط مهرماه امسال آغاز می شود.
نخستین بارش موثر در اواخر مهرماه پیش بینی شده است.
بیشتر الگو های پیش بینی های بلند مدت نشان می دهند که بارش ها در ماه اکتبر ( از نهم مهرماه تا نهم آبان ماه) بیشتر از نرمال است و پس از آن تا آخر پاییز توافقی بین خروجی الگو ها وجود ندارد.
بر اساس خروجی پیش بینی های محیطی آمریکا در ماه نوامبر ( از نهم آبان تا نهم آذرماه) بارش ها در استان مرکزی نرمال تا کمی کمتر از نرمال است اما مرکز پیش بینی اروپا بارش ها را کمی بیش از نرمال پیش بینی کرده است.
میانگین دمای هوا در ماه اکتبر ( از نهم مهرماه تا نهم آبان ماه) بین یک تا یک و نیم درجه بیش تر از نرمال پیش بینی شده است و در ماه های نوامبر و دسامبر ( از نهم آبان ماه تا نهم دی ماه) میانگین دمای هوا بین نیم تا یک درجه بیشتر از نرمال پیش بینی شده است.
پیش بینی ها بیانگر آن است که نبود نوسانات شدید دما ناشی از عبور یا استقرار سامانه های جوی نیست بلکه بر اثر میانگین کلی دما است و جزئیات تغییرات دمایی از الگوی نقشه های سینوپتیک پیش بینی می شود که هفتگی اعلام می شود.
241 میلیمتر بارندگی در سال زراعی جاری (اول مهرماه سال گذشته تاکنون) در استان مرکزی به ثبت رسیده است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f