ایسنا/ واگن‌پارس با کمتر از 40 درصد ظرفیت فعال است.
دکتر علی‌اکبر کریمی، نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در بازدید از شرکت واگن‌پارس اراک و بررسی مسائل و مشکلات این شرکت با اشاره به تلاش‌های مجموعه مدیریتی شرکت جهت ادامه تولید در این واحد صنعتی افزود: در حال حاضر 700 واگن باری و حدود 30 دستگاه واگن مسافری در شرکت در حال ساخت است، اما این حجم تولید فعلی کمتر از 40 درصد ظرفیت تولید شرکت است و براساس گفته‌های مدیریت شرکت توافق‌نامه هزار دستگاه واگن باری نیز امضا شده که به دلیل عدم تامین منابع مالی، قراردادها هنوز منعقد نشده است.
وی با اشاره به مشکلات بانکی و تامین اجتماعی شرکت واگن‌پارس اراک و شرایط ارزی کشور در ماه‌های اخیر گفت: این نوسانات مشکلات زیادی را برای واحدهای تولیدی بهمراه داشته و نیاز سرمایه در گردش صنایع را افزایش داده است که متاسفانه هنوز راهکار مناسبی برای تامین این نیاز فراهم نشده و علاوه بر آن مشکلات ارزی برای واحدها ایجاد شده و سامانه نیما همچنان درگیر نواقصی است که نتوانسته است پاسخگوی نیازها باشد. امید است با تدابیر دولت و بانک مرکزی شاهد رفع این نواقص باشیم.
وی بیان کرد: سازوکار حاکم بر سامانه نیما، نرخ تعیین و عرضه ارز و سازوکار نقل و انتقال ارز هنوز به طور کامل جوابگوی تقاضاها در واحدهای صنعتی و تولیدی نیست و مجموعه این شرایط باعث شده است که نتواند به سهولت نیاز ارزی را رفع کند و باید نواقص این سامانه رفع شود.
این عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قراردادهایی که واحدهای صنعتی براساس نرخ گذشته ارز منعقد کرده‌اند قطعا نیازمند بازنگری است و باید تلاش شود که از این شرایط برزخی چندماهه عبور کرده و به بازار با ثبات ارزی برسیم، دولت نیز باید حمایت‌هایی برای واحدهای تولیدی داشته باشند.
کریمی با اشاره به مشکلات نظام بانکی درخصوص نقل و انتقال پول جهت واحدهای صنعتی گفت: پس از انجام کار در سامانه نیما، معوقات و بدهی بانکی واحدهای صنعتی مانعی بر سر راه تولیدکنندگان است که امکان خرید خارجی را میسر نمی‌کند و این مشکلات در حوزه صادرات و واردات صادق است.
کریمی در این بازدید از بخش‌های مختلف شرکت بازدید کرد و با حضور مدیر شعب بانک ملت و مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی مسائل بانکی و تامین اجتماعی شرکت واگن‌پارس اراک را مورد بررسی قرار داد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f