باشگاه خبرنگاران/ ایرانیان به رسم قدیم همه ساله، غذاهاى نذرى خاصى را براى ایام عزادارى سیدالشهدا طبخ و بین مردم توزیع مى کنند.
مشهورترین غذاهاى نذرى ایرانیان در عاشورا+ اینفوگرافىبه گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ توزیع نذری سنتی حسنه ای است که ایرانى ها در ایام محرم به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا به آن روى مى آورند، در این بین مردم هر شهری از کشور غذای خاصى را به عنوان نذرى توزیع مى کنند که بین مردمان آن شهر محبوبیت و شهرت بیشترى دارد.
در تصویر زیر، ۱۸ غذای معروف به تفکیک هر شهر را مشاهده مى کنید که مشهورترین نذرى هاى شناخته شده براى عاشورا و تاسوعاى حسینى است.
قیمه نثار در شهر قزوین، شله در شهر مشهد، آش گندم یزد، شکر پلو شیراز، بریانی اصفهانبرخى از نذرى هاى ایرانیان در شهرهاى مختلف است.
قیمه نخودی، حلیم، خورشت سبزی، آش هویج، قیمه چرخ کرده، بیچاخ قیمه، عدس پلو نیز غذاهای محبوب نذری در روزهای تاسوعا و عاشورا در شهر های دزفول، زنجان، اهواز، خوی، تبریز، لاهیجان، اردبیل و خرم آباد است.
افزون بر این غذاهایی مانند آش بی بی سه شنبه، خورشت فسنجان، خورشت آلوترش و آبگوشت نیز از غذاهای سنتی هستند که در این روزها مخصوص شهرهای اراک، رشت، سمنان و کرمان است و به عنوان نذری در بین مردم توزیع می شود.
بسیاری از مردم اذعان دارند که در روز عاشورا این غذاها مزه ای خاص و متفاوت دارد و به خوشمزه ترین مزه خود می رسد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913