اصفهان امروز/استاندار اصفهان گفت:‌ در طرح بازچرخانی آب در زاینده رود اصلا پسابی در کار نیست و آب تازه و سالم زاینده رود بازچرخانی خواهد شد.
محسن مهرعلیزاده در برنامه "گفتگوی هفته" در شبکه استانی اصفهان اظهار کرد: در یازده ماهی که در استان اصفهان بودم آب را اولویت خود قرار داده‌ام. باید با مردم گفتگویی صمیمی داشت باشم و پیمان نانوشته خود را عمل کرده ام. بیش از این به همکاری مردم و دیگر مسئولان نیاز دارم.
وی ادامه داد: تلاش این است که مسأله زاینده رود برای همیشه برطرف شود. بر اساس نمودارها، تغییرات از سال ١٣۵١ تا کنون نشان می‌دهد حجم آب ورودی به سد زاینده رود به شدت کاهش داشته است. برخی نادانسته عنوان می‌کنند امسال خشکسالی است و سال آتی بازش بهبود خواهد داشت.
استاندار اصفهان افزود: میانگین بارش‌ها نشان می دهد باید برنامه‌هایی برای کم‌آبی داشته باشیم. در روند طبیعی به طرف خشک شدن می‌رویم اما این به معنای رها کردن نیست. باید به وضعیت پایداری برسیم. صنعت، شرب، محیط زیست و کشاورزی یا باغداری بتوانند روند عادی داشته باشند. باید مصرف دقیقی برای آب در این حوضه داشته باشیم و به سمت کشت گلخانه‌ای برویم.
مهرعلیزاده با اشاره به ۵۴ کیلومتر لوله‌گذاری ادامه داد: با طرح‌های کوهرنگ ۳ و بهشت‌آباد، علاوه بر ۲۰۰ میلیون متر مکعب که به آب مصرفی اصفهان از خلیج فارس اضافه می‌شود، خیالمان برای ۵۰ سال آتی زاینده رود راحت است.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات عمده این است که در صورت جاری بودن آب، وقتی همچون امسال یک چهارم میانگین بلند مدت آب وجود دارد، تخصیص‌ها نیز باید به یک چهارم کاهش پیدا کند. برای مثال امسال اگر آب کافی به باغ‌های استان نرسیده بود درخت‌های چندین ساله خشک می‌شد.
استاندار اصفهان گفت: وقتی ۳۰ میلیون متر مکعب برای باغ‌ها رها شد، در مسیر برخی از این آب برداشت می‌کردند. وقتی میزان آب موجود کاهش پیدا می‌کند باید این آب نیز به اندازه موجود تخصیص پیدا کند.
مهرعلیزاده ادامه داد: یکی از مسئولین می‌گفت مگر خون شرقی‌ها از غربی‌ها رنگین‌تر است. این حر‌ف‌ها در این شرایط سخیف و غلط است. از سد زاینده رود تا چم آسمان حدود ۱۰۲ کیلومتر است. در این مسیر از نظر کنترل برداشت‌ها، وزارت نیرو از بهمن تا خرداد این مسیر را به کنتورهای هوشمند مجهز کرده است که از تهران قابل کنترل است. بنابرین در این مسیر تنها بخش کمی از آب جذب زمین می‌شود.
وی گفت: از سد چم آسمان تا نکوآباد بندهایی ایجاد شده است که در دو طرف رودخانه مزارع و باغات را آبیاری می‌کند. اگر هرکس سهمیه خود را بردارد مشکلی وجود ندارد. در ادامه مسیر حدود ۲۷ هزار هکتار باغ وجود دارد که متاسفانه آب به این باغات نمی‌رسید. به سختی این باغات را در سال آبی گذشته نجات دادیم اما ادامه این فرایند ممکن نیست.
استاندار اصفهان ادامه داد: دو لوله در رودخانه با قطر ۱۴۰۰ تا ۱۲۰۰ تعبیه خواهد شد. ۵۰ نهر در زرین‌شهر و ۲۹ نهر در مبارکه وجود دارد. با این دو لوله می‌توان از آب محافظت کرد. با این شیوه حتی کشاورزان شرق نیز می‌توانند کشاورزی کنند و آب به تالاب نیز خواهد رسید.
مهرعلیزاده گفت: با این لوله به هرکسی که سهمی از آب دارد به اندازه آب تعلق خواهد گرفت و دیگر برداشت بیش از سهم برای کسی از لوله‌ها ممکن نخواهد بود. همه باغات به اندازه سهمیه خود آب برداشت خواهند کرد. فاصله ۱۲ کیلومتری در شهر اصفهان تا سد آبشار آب جاری خواهد بود و هرساله به اندازه‌ای که آب موجود بود به شرق نیز آب خواهد رسید.
وی با اشاره به طرفداران محیط زیست ادامه داد: فرونشست در شهر، از میان رفتن درختان و فضای سبز باید در نظر گرفته شود. اگر بخواهیم در طول سال ۲متر معکب در ثانیه آب در بستر وجود داشته باشد باید راهکار دیگری داشته باشیم.
استاندار اصفهان گفت: اصلا پسابی در کار نیست. آبی که در نظر گرفته می‌شود تا به اصفهان برسد، بعد از رسیدن به سد آبشار باز چرخانی خواهد شد و از بالا دست شهر اصفهان دوباره به رودخانه زاینده رود خواهد رسید و جاری خواهد شد. با این شیوه آب تازه زاینده رود چندبار آب تازه زاینده رود در بستر شهر اصفهان خواهد چرخید.
مهرعلیزاده گفت: این طرح دایمی نخواهد بود و به امید خدا تا چندسال آتی نیاز به این لوله‌گذاری نخواهد بود و این لوله‌ها تنها در زمانی انجام می‌شود که همچون امسال آب به شدت کم باشد و امیدواریم با اقدامات بلند مدتی که انجام می‌شود دیگر نیازی به این ۱۲ کیلومتر لوله برای بازچرخانی و ۴۲ کیلومتر لوله‌های قبل از اصفهان نخواهد بود.
وی ادامه داد: برای شمال و جنوب استان نیز برنامه‌های خوبی داریم. مردم با این طرح در شهر آب خواهند دید. مشکلات ریزگرد از تالاب گاوخونی بر طرف خواهد شد. نگرانی‌ها از فرونشست زمین نیز کاهش خواهد داشت. از طرفی میراث اصفهان و پل‌ها حفظ خواهد شد. گردشگری نیز در شهر رونق خواهد گرفت و گردشگران رودخانه زاینده رود را زنده احساس خواهند کرد.
استاندار اصفهان گفت: در جلسه‌ای صحبت‌هایی کردیم که یکی از مسئولین نمیخواست صحبت‌های من را متوجه شود . فریاد می‌کشید. این هیجانات و صحبت‌های نامعقول به نفع استان نخواهد بود./
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اصفهان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اصفهان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAVvljM8cx5YSbB1w

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در سروش :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154796032C2c55b66f18