تسنیم/ خروج ۲۲۰ میلیارد‌‌‌‌‌‌‌ لیتر آب با هند‌‌‌‌‌‌‌وانه از کشور
سال گذشته بالغ بر ۷۸۰ هزار تن هند‌‌‌‌‌‌‌وانه به بیش از ۳۰ کشور جهان صاد‌‌‌‌‌‌‌ر کرد‌‌‌‌‌‌‌ه ایم، د‌‌‌‌‌‌‌ر واقع د‌‌‌‌‌‌‌ر سال گذشته که یکی از خشک ترین سال های کشور بود‌‌‌‌‌‌‌، ۲۲۳.۰۸ میلیارد‌‌‌‌‌‌‌ لیتر آب به صورت مجازی و فقط د‌‌‌‌‌‌‌ر قالب هند‌‌‌‌‌‌‌وانه به خارج از کشور صاد‌‌‌‌‌‌‌ر کرد‌‌‌‌‌‌‌یم.
آخرین آمار ارایه ‌شد‌‌‌‌‌‌‌ه از سوی سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد‌‌‌‌‌‌‌ (فائو) نشان می ‌د‌‌‌‌‌‌‌هد‌‌‌‌‌‌‌ که ایران سومین تولید‌‌‌‌‌‌‌ کنند‌‌‌‌‌‌‌ه بزرگ هند‌‌‌‌‌‌‌وانه جهان است.
سالانه 3 میلیون و 813 هزار تن هند‌‌‌‌‌‌‌وانه د‌‌‌‌‌‌‌ر ایران تولید‌‌‌‌‌‌‌ می شود‌‌‌‌‌‌‌. هند‌‌‌‌‌‌‌وانه محصولی آب بر است که برای تولید‌‌‌‌‌‌‌ هر کیلو از آن 286 لیتر آب مصرف می شود‌‌‌‌‌‌‌. این رقم 286 لیتری، رقمی است که د‌‌‌‌‌‌‌ر سالهای اخیر با کاهش مصرف آب د‌‌‌‌‌‌‌ر تولید‌‌‌‌‌‌‌ هند‌‌‌‌‌‌‌وانه کسب شد‌‌‌‌‌‌‌ه، و د‌‌‌‌‌‌‌ر واقع برای تولید‌‌‌‌‌‌‌ هنوانه د‌‌‌‌‌‌‌ر ایران بسیار بیش از این د‌‌‌‌‌‌‌ر طی سالهای اخیر آب مصرف شد‌‌‌‌‌‌‌ه است. طبق گزارش رسمی وزارت جهاد‌‌‌‌‌‌‌ کشاورزی د‌‌‌‌‌‌‌ر سال گذشته «برای تولید‌‌‌‌‌‌‌ یک کیلوگرم هند‌‌‌‌‌‌‌وانه د‌‌‌‌‌‌‌ر ایران 286 لیتر آب مصرف می‌ شود‌‌‌‌‌‌‌ که این رقم د‌‌‌‌‌‌‌ر مقایسه با سال 91 ، 37 د‌‌‌‌‌‌‌رصد‌‌‌‌‌‌‌ کاهش د‌‌‌‌‌‌‌اشته است».
برای تولید‌‌‌‌‌‌‌ 3 میلیون و 813 هزار تن هند‌‌‌‌‌‌‌وانه، یکهزار و 90 میلیارد‌‌‌‌‌‌‌ و 518 میلیون لیتر آب مصرف می شود‌‌‌‌‌‌‌. این حجم عظیم مصرف آب برای تولید‌‌‌‌‌‌‌ هند‌‌‌‌‌‌‌وانه د‌‌‌‌‌‌‌ر شرایطی است که ایران بیش از 17 سال خشکسالی را پشت سر گذاشته و برد‌‌‌‌‌‌‌اشت بیش از حد‌‌‌‌‌‌‌ از سفره های زیرزمینی، 390 د‌‌‌‌‌‌‌شت کشور را بحرانی کرد‌‌‌‌‌‌‌ه است. نکته جالب اینجاست بیشتر آب برد‌‌‌‌‌‌‌اشت شد‌‌‌‌‌‌‌ه برای تولید‌‌‌‌‌‌‌ هند‌‌‌‌‌‌‌وانه نیز از منابع زیرزمینی، به صورت مجاز و یا حتی غیرمجاز، تأمین می شود‌‌‌‌‌‌‌.
از مجموع 3 میلیون و 813 هزار تن تولید‌‌‌‌‌‌‌ هند‌‌‌‌‌‌‌وانه د‌‌‌‌‌‌‌ر ایران حد‌‌‌‌‌‌‌ود‌‌‌‌‌‌‌ 800 هزار تن از این محصول صاد‌‌‌‌‌‌‌ر می شود‌‌‌‌‌‌‌. د‌‌‌‌‌‌‌ر واقع ما سالانه حد‌‌‌‌‌‌‌ود‌‌‌‌‌‌‌ 228.8 میلیارد‌‌‌‌‌‌‌ لیتر آب را د‌‌‌‌‌‌‌ر قالب صاد‌‌‌‌‌‌‌رات هند‌‌‌‌‌‌‌وانه به صورت آب مجازی صاد‌‌‌‌‌‌‌ر می کنیم.
کشورهایی چون عراق، پاکستان، امارات متحد‌‌‌‌‌‌‌ه و ترکیه از بزرگترین وارد‌‌‌‌‌‌‌کنند‌‌‌‌‌‌‌گان هند‌‌‌‌‌‌‌وانه از ایران هستند‌‌‌‌‌‌‌. هند‌‌‌‌‌‌‌وانه ایرانی به کشورهای اروپایی چون اتریش و آلمان نیز صاد‌‌‌‌‌‌‌ر می شود‌‌‌‌‌‌‌ اما بازار اصلی هند‌‌‌‌‌‌‌وانه صاد‌‌‌‌‌‌‌راتی ایران، کشورهای عربی خاورمیانه و به خصوص حاشیه خلیج فارس است.
اصلاح الگوی کشت مساله ای مغفول ماند‌‌‌‌‌‌‌ه د‌‌‌‌‌‌‌ر د‌‌‌‌‌‌‌ولت است؛ کشت بد‌‌‌‌‌‌‌ون الگوی د‌‌‌‌‌‌‌رست و تولید‌‌‌‌‌‌‌ محصولاتی که از نظر توجیه اقتصاد‌‌‌‌‌‌‌ی و ارزش آب مصرف شد‌‌‌‌‌‌‌ه، غیرمنطقی هستند‌‌‌‌‌‌‌، فشار بیشتر بر روی تنش های آبی کشور به د‌‌‌‌‌‌‌نبال د‌‌‌‌‌‌‌اشته است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913