فارس/ پنجاه و دومین جلسه رسمی و علنی شورای شهر زنجان امروز با حضور 9 عضو شورای شهر و دو نفر از معاونان شهردار زنجان برگزار شد.
در این جلسه دستورات جلسات متعددی مورد بررسی قرار گرفت که مهمترین آن کمک شهرداری به ایاب و ذهاب دانش‌آموزان مدارس استثنایی، بررسی طرح نامگذاری محلات و معابر شهر زنجان و بحث سد معبر بود.
اعضای شورا نجومی نمی‌گیرند
رئیس شورای اسلامی شهر زنجان در نطق پیش از دستور جلسه شورای شهر زنجان حضور در راهپیمایی اربعین را توفیق بزرگی برای هر شخص عنوان کرد و اظهار داشت: برای برگزاری این اتفاق مهم تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است.
اسماعیل دویران در ادامه با ارائه گزارشی از عملکرد شورای شهر زنجان گفت: در این مدت فقط ۳۰۰ میلیون تومان هزینه کردیم که شامل حق جلسات و سایر هزینه‌هاست، هر چند که در بیرون این دیدگاه وجود دارد که دریافتی اعضای شورا بالای ۱۰ میلیون تومان است.
وی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال برای ۶۰ ساعت حضور در جلسات حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به صورت ماهانه برای هر عضو اعتبار پیش‌بینی شده بود که هر عضو ماهانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دریافت کرده است، که این مبلغ در کل ۲۳۰ میلیون تومان بوده است.
وی تصریح کرد: شورا نه نجومی می‌گیرد و نه نجومی می‌خورد، همه اعضای شورا در بیرون از مجموعه در جلساتی حضور دارند ولی حتی اگر دریافتی هم داشته باشند، مربوط به شورا نیست.
وی گفت: کل اعتبار شورا برای سال جاری ۷۹۰ میلیون تومان است و الان نیز ما آمادگی داریم که این دریافتی و هزینه‌کرد را کاملا به صورت شفاف بیان و اعلام کنیم.
در ادامه دستور جلسه مربوط به کمک شهرداری به دانش‌آموزان مدارس استثناییی بررسی شد.
کمک به ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر زنجان در این باره گفت: با توجه به درخواست انجمن اولیای آموزش و پرورش استثنایی مبنی بر کمک به ایاب و ذهاب دانش‌آموزی استثنایی لایحه مربوط ارائه شده است.
امامعلی دادخواه تصریح کرد: طبق اطلاعاتی که کسب کردیم، دانش‌آموزان استثنایی برای رفتن به مدرسه مجبور به طی مسیر طولانی هستند که این کار برای آنها هزینه‌بر است.
وی با اشاره به اینکه هزینه یک سال تحصیلی برای تامین منابع مورد نیاز برای ایاب و ذهاب دانش‌آموزان 350 میلیون تومان است، گفت: نصف این هزینه را خود آموزش و پرورش پرداخت و حدود 50 میلیون تومان را خیرین و یا خود خانواده‌ها پرداخت می‌کنند.
دادخواه تصریح کرد: از آنجایی که این دانش‌آموزان اکثرا از قشر محروم هستند؛ درخواست شده است که شورای شهر در این زمینه مساعدت لازم را انجام دهد.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر زنجان تصریح کرد: با توجه به درخواست اولیا و مستندات مربوط به حمل و نقل دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در سطح شهر زنجان که در هشت مدرسه مشغول به تحصیل هستند برای تامین بخشی از هزینه‌های ایاب و ذهاب درخواست کمک شده است.
در ادامه نیز بحث واگذاری امور شهرداری به سد معبر مطرح شد.
برای شهردار و معاونش متاسفم!
رئیس کمیسیون بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر زنجان در این باره گفت: طبق گزارشی که از سوی معاون خدمات شهری شهردار زنجان اعلام شد، تا دو ماه قبل هیچ اتفاقی در حوزه سد معبر رخ نداده است.
ادامه داد: جای تاسف است که شهرداری به این عریض و طویلی تا دو ماه قبل سد معبر نداشته است و من از این بابت برای شهردار و معاونش متاسفم.
سید رحمان احمدی تصریح کرد: مورد دیگر که باید تذکر دهم این است که مطالب مطروحه حتما در قالب لایحه قبلا اعلام شود تا در کمیسیون‌های مربوط بررسی کنیم.
معاون خدمات شهری شهر زنجان نیز درباره واگذاری امور سد معبر به بخش خصوصی نیز گفت: قرار است؛‌ اجرای رفع عملیات سد معبر به شرکت تعاونی و توسعه عمران نگین شهرستان زنجان به مبلغ یک میلیارد و 600 تومان واگذار شود.
وی گفت: به علت مشکلاتی که در تامین نیروی انسانی داشتیم؛ سال‌هاست که موضوع سد معبر رها شده است و با وجود اینکه شهرداری و به ویژه شهرداری‌های مناطق در این حوزه فعالیت دارند؛ امروز شاهد وضعیت نامطلوب و آزاردهنده معابر شهری حتی در هسته مرکزی هستیم.
وی درباره نیروهای به کار گرفته شده در حوزه سد معبر گفت: قبلا 12 نیرو در شهرداری منطقه 3، یک نفر در شهرداری منطقه یک و شهرداری منطقه 2 نیز هیچ نیروی در این حوزه نداشته است.
اجاره 3 میلیون تومانی خیابان‌های زنجان
معاون خدمات شهری شهر زنجان افزود: نیروهایی که به کار گرفته شدند نه استخدامی بودند و نه رابطه قراردادی با شهرداری دارند؛ اینها به عنوان نیروی ناکارآمد از سایر حوزه‌ها به این بخش فرستاده شده بودند و هیچ گونه کار اثربخشی از این نیروها شاهد نبودیم.
وی با اشاره به دستور دادستان مبنی بر رفع سد معبر، تصریح کرد: مشکلات آنقدر در این حوزه زیاد است که اگر دوستان به یاد داشته باشند، دو دستفروش در ابتدای خیابان زینبیه شرقی باهم درگیر شده و یکی از آنها کشته شد.
احمدی تصریح کرد: ممکن است با این مشکلات دوباره درگیری‌هایی به وجود بیاید و مواردی داریم که در مرکز شهر خود خیابان اجاره داده می شود.
معاون خدمات شهری شهر زنجان با اشاره به اینکه موارد متعددی است که در محدوده امیرکبیر در معبر عمومی و اجاره آن بالای 2 تا 3 میلیون تومان است و این از طرف شخصی اجاره داده می‌شود که اصلا دستفروش و یا میوه فروش نیست، گفت: این شخص صرفا دعوا کننده خوبی است و با زوری که دارد، خیابان را اجاره می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه در راستای حل این مشکل و به علت عدم نتیجه‌گیری از سوی مناطق یک واحدی در همین بخش در حوزه معاونت خدمات شهری راه‌اندازی شده و قراردادی با بخش خصوصی بسته شده است، تصریح کرد: نهایتا در این حوزه یک شرکت فعالیت دارد ولی قرارداد آن به پایان رسیده است و از شرکت خواهش کردیم که این کار را ادامه دهد.
احمدی تصریح کرد: برای ادامه کار کل شهر زنجان را تحت پوشش قرار خواهیم داد و برای این کار 31 نفر را پیش‌بینی کرده‌ایم؛ که در این رابطه 6 مامور انتظامی، 6 دستگاه خودرو و همچنین جرثقیل هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی افزود: در نهایت شهرداری به دنبال ایجاد محلی برای دستفروشان است که در حاشیه بلوار اشراق این کار در نظر گرفته شده است و در زمینه اخطاریه و فرهنگ‌سازی عمومی نیز فعالیت متعددی شده است.
مسعود مرادخانی رئیس کمیسیون اقتصاد مقاومتی و سرمایه‌گذاری شورای شهر زنجان نیز گفت:‌ بنده این ضعف را برای دفتر مرکزی می‌دانم ولی امیدوارم هرچه سریعتر این روال اداری طی و نسبت به پیگیری آن اقدام شود.
امامعلی دادخواه رئیس کمیسیون فرهنگی و احتماعی شورای اسلامی شهر زنجان نیز در این باره گفت: سد معبر یکی از معضلات دامن گیر شهر است و این عدم توانایی شهرداری موجب شده برای یک مغازه 6 متری یک میزان زیادی سایبان نیز زده شده است.
عباس راشاد رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان نیز گفت: باید یک روالی برای فعالیت سد معبر در نظر گرفته شود.
وی تصریح کرد: مبادا از طریق فعالیت سد معبر موجود درگیری ایجاد شود و دوباره شهرداری دچار مشکل شود.
اجرای طرح نامگذاری معابر زنجان
در ادامه نیز مبحث مربوط به نامگذاری محلات شهر زنجان بررسی شد که رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر زنجان گفت: با توجه به اینکه نابسامانی‌هایی در نامگذاری محلات وجود داشت؛ از همین رو طی چند ماهه قبل بر آن شدیم که اینها را یک ساماندهی کنیم.
حمیدرضا حمیدی با اشاره به روال کار شیوه جدید نامگذاری محله‌های شهر زنجان گفت: در این حوزه هم مناطق چهارگانه شهرداری در نظر گرفته شده و هم پروژه Gnaf اداره پست لحاظ شده است.
وی با اشاره به اینکه پیش از این مرز محلات را تعاونی‌هایی که زمین برای تفکیک آورده بودند تعیین می‌کردند، گفت: مثلا تعاونی گلشهر 500 هکتار را تصویب کرده و یک تعاونی که توان مالی کمتری داشته 2 هکتار را به عنوان محله تصویب کرده است؛ نتیجه این شده است که ما آن محله کوچک و هم محله بزرگ را به عنوان یک محله می‌شناسیم.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر زنجان تصریح کرد: از طرفی یکی از مشکلات عدم مرزبندی درست و دقیق است که ما در طرح مذکور این طرح آنها را به صورت ساماندهی شده نامگذاری و برای آن مرز دقیقی مشخص کردیم.
وی بیان اینکه طبق طرح نامگذاری در حاشیه شهر پروژه Gnaf و هم مباحث شهرسازی از جمله خوانایی رعایت شده است و در بافت میانی نیز هویت پروژه Gnaf و هم مباحث شهرسازی رعایت شده است، تصریح کرد: البته در این طرح فقط مرزبندی و منطقه‌بندی لحاظ نشده و اسامی نیز مورد توجه قرار گرفته است.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر زنجان تصریح کرد: برای مثال مناطق وسیعی که دارای فازهای چندگانه بود و نامگذاری بر آن شکل انجام شده بود؛ به محله تغییر یافته است.
حمیدی با اشاره به اینکه اسامی برخی از محلات شهر زنجان نیز برای مردم مفهومی نداشت و گویا با بردن آن نام کسی منطقه را نمی‌شناخت، گفت: در طرح جدید این نواقص نیز برطرف شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd