ایرنا/مدیر جهاد کشاورزی مرند گفت: کشت کلزا از سال گذشته در شهرستان شتاب گرفته و با افزایش دو برابری از سطح کشت 135 هکتار به 274 هکتار رسیده است.
کشت کلزا در مرند دو برابر شد
منوچهر رحمانی روز سه شنبه در جلسه کارگروه کشاورزی شهرستان مرند با بیان اینکه کشت پاییزه کلزا انجام شده و کشت گندم و جو نیز با 40 درصد پیشرفت در حال اجراست، اظهار داشت: اطلاع رسانی های انجام شده در خصوص ضرورت تغییر الگوی کشت و وضعیت بحرانی منابع آبی در گرایش کشاورزان به کشت کلزا موثر بوده است.
وی با اشاره به افزایش استفاده از ماشین آلات و ادوات کشاورزی در شهرستان، گفت: تاکنون کار جذب تعداد 62 دستگاه تراکتور پایان یافته و 159 تراکتور نیز پلاک گذاری شده است.
وی اعلام کرد: تسهیلات اشتغال پایدار روستایی نیز از تعداد 15 نفر متقاضی 5 مورد آن به مبلغ 2 میلیارد و 388 میلیون تومان پرداخت شده است.
رحمانی با بیان اینکه 6 طرح عمرانی در شهرستان در حال انجام است، گفت: تاکنون مبلغ 20 میلیارد ریال برای اجرای طرح های عمرانی در بخش کشاورزی هزینه شده است.
وی در مورد آبیاری تحت فشار نیز اعلام کرد: در شهرستان مرند 49 هزار هکتار اراضی قابل اجرای آبیاری تحت فشار وجود دارد که 2 هزار هکتار آن تا کنون به این سامانه ها مجهز شده است .
مدیر جهاد کشاورزی مرند با اشاره به اینکه کوچک بودن قطعات و نداشتن صرفه اقتصادی یکی از عوامل عدم اجرای آبیاری تحت فشار است، یادآوری کرد: اجرای آبیاری تحت فشار در 2 هزار هکتار از اراضی شهرستان مرند موجب صرفه جویی 20 میلیون مترمکعبی در مصرف آب در بخش کشاورزی شده است.ایرنا/