تسنیم/ سار یا سیا گاودانه به لهجه همدانی پرنده ای کوچکتر از قمری و کبوتر و بزرگتر از گنجشک است که به صورت دست جمعی زندگی می‌کند و پرنده ای است که زمستان گذرانی و تابستان گذرانی در مناطق مختلف ایران و جهان دارد.
این پرنده غالبا به رنگ سیاه با خط هایی به شکل 3 یا 2 هفت برگشته در کنار روی رنگ تیره پرها دیده می‌شود.
گونه‌ای از این پرنده به نام سار صورتی وجود دارد که سال های قبل در همدان دیده شده که بخشی از رنگ سیاه بدن این پرنده پر سر و صدا را در قسمت های سینه و پشت به غیر از بال ها رنگ صورتی پوشانده است.
سار برای جوجه آوری در فصل بهار آشیانه سازی دارد اما بعد از آن آشیانه را تا زمان زاد آوری بعدی ترک و روز ها را به دلیل دانه خواری و حشره خواری در مزارع و شب ها را هم در بالای درختان مرتفع (تبریزی یا چنار) می گذارند دشمن اصلی این پرنده پرندگان بلند پرواز شکاری و سریع چون عقاب، دلیجه و لیل است.
این پرنده چند سالی است که قبل از مهاجرت به نقاط گرمسیر ایران یا خیلج فارس محیط شهری همدان را در ماه های شهریور و مهر انتخاب کرده است و شب ها به تعداد زیاد در اطراف آرامگاه بوعلی سینا و یا مکان‌های پر درخت و پر نور دیگر شهر همدان که حداقل گرمایی برای زنده ماندن این پرنده تامین می‌کند می‌گذراند و در این فصل سرد حضور گروهی و گله‌ای در همدان دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
http://sapp.ir/Hamedan.Online
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e

نسخه جديد
آگهی