ایرنا/دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهرگفت: در نیمه نخست امسال 11 تن و 770 کیلوگرم مواد مخدر در این استان کشف و ضبط شد.
ارسطو ترکمان منش روز سه شنبه در بازدید و نشست با رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر افزود: این میزان کشفیات نسبت به 10 هزار و 800 کیلوگرم کشفیات مواد مخدر سال گذشته 9 درصد افزایش نشان می دهد.
وی با بیان اینکه عمده مواد مخدر کشف شده در مدت یادشده تریاک و حشیش است اظهارداشت: از کل کشفیات مواد مخدر امسال یک هزار و 760 کیلوگرم درعملیات مشترک با ماموران استان های هرمزگان و فارس کشف شده است.
ترکمان منش با اشاره به تغییر مسیر ترانزیت مواد مخدر از خشکی به سمت دریا اضافه کرد: در همین ارتباط کشفیات حوزه آبی استان تا نیمه مهر 9هزار و 65 کیلوگرم است که نسبت به پنج هزارو 480 کیلوگرم سال گذشته 65 درصد افزایش نشان می دهد.
این مقام مسئول بیان کرد: این میزان کشفیات مواد مخدر در دریا نشان می دهد که مسیر خشکی برای قاچاقچیان مواد مخدر ناامن شده است و به همین دلیل آنها رو به دریا آورده اند.
ترکمان منش یادآورشد: مواد مخدر مکشوفه برای مصرف در استان بوشهر نیست بلکه بیشتر به مقصد کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است که از مسیر استان بوشهر ترانزیت می شود.
وی با اشاره به همکاری دستگاه های مختلف در کشف مواد مخدر گفت: از کل کشفیات مواد مخدر استان بوشهر 6 هزار و 610 کیلوگرم مربوط به پلیس مبارزه با مواد مخدر، یکهزار و 400 کیلوگرم اداره کل اطلاعات، یکهزار و 850 کیلوگرم سازمان اطلاعات سپاه امام صادق (ع)، یکهزار و 903 کیلوگرم دریابانی و هفت کیلوگرم مربوط به گمرک است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر یادآورشد: در همین رابطه یکهزار و 605 متهم مرتبط با جرائم مواد مخدر کشف شده دستگیر، 26 باند مواد مخدر کلان منهدم، 14 دستگاه خودرو و چهار شناور توقیف شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز به دلیل تبلیغات گسترده رسانه های غربی برخی باورهای غلط در جامعه وجود دارد که مصرف برخی روان گردان ها و شیشه اعتیاد آور نیست و منجر به ترک اعتیاد نسبت به سایر مواد مخدر دیگر نیز می شود این درحالی است این نظریه اشتباه است و نباید باعث فریب خانواده ها شود.
ترکمان منش با اشاره به کاهش سن اعتیاد در جامعه اضافه کرد: امروز قاچاقچیان مواد مخدر به معتاد کردن افراد با سن بالا فکر نمی کنند و جامعه هدف خود را جوانان به خصوص دانش آموزان قرار داده اند.
وی یادآورشد: درمان مصرف کنندگان مواد روان گردان به خصوص شیشه بسیار سخت انجام می شود و باید این افراد از لحاظ روحی و روانی بصورت گروهی و خانوادگی درمان شوند تا نتیجه بهتری به دست آید.
ترکمان منش تاکید کرد: دانش آموزان و دانشجویان بدانند مصرف داروهای روان گردان نتیجه مثبتی در یادگیری ندارد و ضمن اینکه اعتیاد آور است ضربه های روحی و جسمی جبران ناپذیری را برای فرد به دنبال دارد.
وی خطاب به خانواده ها گفت: براساس تحقیق های انجام شده بسیاری از جوانان مصرف کننده نخستین تجربه مصرف مواد مخدر را در گروه همسالان بیان می کنند به همین دلیل خانواده ها مراقب دوستی های فرزندان خود باشند و بدانند فرد معتاد به طور مشخص یک فرد ژولیده نیست بلکه امروز مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی با ظاهری آراسته بر سر مسیر فرزندانمان قرار می گیرند و سلامت آنها را با خطر تهدید می کنند.
دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر برضرورت شرکت خانواده ها درکارگاه های مختلف آموزشی برای آشنایی بیشتر با خطر اعتیاد و مصرف مواد مخدر تاکید کرد.
وی یادآور شد: اعتیاد سن و سال، شغل ،جایگاه و زن و مرد نمی شناسد و قشرهای مختلف جامعه با این خطر روبه رو هستند و تنها وظیفه خانواده ها مراقبت و نظارت بر رفتار و کردار فرزندانشان است.
ترکمان منش گفت: در زمان حاضر 52 سازمان مردم نهاد در حوزه فرهنگی، پیشگیری، درمان و حمایت های اجتماعی با ستاد مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر همکاری می کنند که از این تعداد 39 سازمان غیردولتی در بخش پیشگیری و 13 سازمان نیز در بخش درمان هستند.
وی یادآور شد: 47 مرکز درمان اعتیاد در استان بوشهر فعال است که از این تعداد 26 مرکز سرپایی، 13 مرکز اقامتی، پنج مرکز کاهش آسیب (دی آی سی)، انجمن معتادان گمنام، سرپناه شبانه و کنگره 60 است.
ترکمان منش در خصوص انجمن معتادان گمنام گفت: در این انجمن 103 گروه به طور هفتگی در کلاس های آموزشی شرکت می کنند و 2 هزار و 700 نفر افرادی که در مسیر بهبودی هستند زیر پوشش این انجمن قرار دارند.
وی در خصوص کنگره 60 گفت: در این انجمن افراد به تدریج در مدت 11 ماه درمان و ماندگارتری ترک اعتیاد آنان بیشتر است این درحالی است که 80 درصد سایر بهبود یافتگان مراکز درمانی به دلیل نبود حمایت خانواده، نداشتن شغل و درآمد امکان برگشت بیماری دارند.
ترکمان منش افزود: با پیگیری های انجام شده برای درمان ویژه بانوان معتاد نیز مجوز 2 مرکز درمان در شهرستان های بوشهر و دشتستان گرفته شده که به زودی افتتاح می شود.
رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر نیز گفت: باتوجه زیان های متعدد پدیده خانمانسوز اعتیاد برای جامعه یکی از مهمترین ابزارهایی که می‌تواند در پیشگیری و مقابله با شیوع و سومصرف مواد مخدر موثر باشد، بکارگیری هوشمندانه و کارآمد رسانه‌های ارتباط جمعی است.
اکبر اقبال مجرد افزود:هرچند براساس آمار و ارقام بوشهر بعنوان استان سبز در مورد مواد مخدر معرفی شده است اما فقدان پیوست های فرهنگی در مناطق میزبان صنعت باعث گسترش آسیب های اجتماعی از جمله مواد مخدر در محیط پیرامونی شرکت های نفت ، گاز و پتروشیمی شده است.
وی یادآورشد: در کنار اقدام های مقابله های و برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر پیشگیری و فرهنگ سازی از طریق رسانه در قالب افزایش مهارت های والدین ، ارایه راهکارهای تقویت ارتباط موثر بین والدین و فرزندان و آگاه سازی دانش آموزان نسبت به تبعات مواد مخدر در ایجاد جامعه ای سالم نقش آفرین است.
اقبال مجرد اظهارداشت:نقش رسانه آموزش و انتقال مفاهیم پایه ای مهارت های زندگی و ارتقا‌ مهارت‌های مقابله ای به نوجوانان و کودکان است که در مدارس، محلات و خانواده و دیگر کانون های اجتماعی توسط مربیان و والدین باید تکمیل و پیگیری شود.ایرنا/
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان بوشهر را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر بوشهر در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEHJKD2HnzcSyWPDmw
آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://ihttps://instagram.com/bushehr_tooday
آخرین خبر بوشهر در سروش :
http://sapp.ir/Bushehr.online
آخرین خبر بوشهر در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/162725888C664290ea22

نسخه جديد
آگهی