خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان/در آستانه اربعین سرور و سالار شهیدان توزیع نذورات بین زائران و ارادتمندان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بیشتر می شود که باید نکات بهداشتی لازم در این زمینه رعایت شود.
یکی از موارد مهم برای رعایت بهداشت نذری استفاده از ظروف مناسب است که باید بر اساس نوع نذورات توسط شهروندان انتخاب شود.
ظروف گیاهی بهترین ظرف جهت مصرف غذاهای چرب و داغ
به همین منظور به سراغ دکتر مهرداد شریفی رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز و رئیس کارگروه بهداشت ستاد اربعین رفتیم تا توصیه هایی لازم را به زائران امام حسین(ع) و توزیع کنندگان نذورات داشته باشد.
وی اظهار کرد: در استفاده از ظروف یکبار مصرف نیز مواردی توصیه می شود که از ظروف کاغذی برای مصرف محصولات داغ پیشنهاد می شود.
رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز اضافه کرد: ضروری است که لیوان کاغذی به جای لیوان های پلاستیکی برای صرف چای، شیر داغ و غیره استفاده شود، همچنین ظروف گیاهی بهترین ظرف جهت مصرف غذاهای چرب و داغ هستند.
وی با بیان اینکه بهتر است از ظروف فوم و آلومینیومی برای مصرف غذاهای چرب و داغ به کار گیری نشود، عنوان کرد: همچنین توصیه می شود از ظروف یک بار مصرف بهداشتی در توزیع غذا استفاده شود.
نصب تجهیزت اطفا حریق در مکان های تجمع عزاداران
شریفی همچنین درباره استفاده از ظروف چند بار مصرف نیز بیان کرد: در مورد ظروف چند بار مصرف پیش بینی مکانی برای شست و شو و ضدعفونی کردن آنها برای هر نوبت استفاده ضروری است.
وی عنوان کرد: حتما از سفره های یک بار مصرف برای صرف غذا استفاده و از راه رفتن روی سفره در هنگام پذیرایی خودداری شود. همچنین پس از پذیرایی نسبت مسئولان مواکب و حسینیه ها به جمع آوری و دفع مناسب زباله های تولید شده اقدام کنند و از مردم بخواهند از پراکندن ظروف یکبار صرف در معابر خودداری نمایند.
رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز با بیان اینکه ایمنی مکان های تهیه و توزیع غذا و نیز محل های تجمع عزاداران را بررسی شود، گفت: پله ها، نرده ها و سیستم های برق کشی روشنایی و گاز به ویژه محل های اتصالات آنها مهمترین نقاط حادثه خیز هستند که نباید از بررسی و اطمینان از ایمن بودن آنها غافل شد.
وی تهیه و نصب تجهیزت اطفا حریق را الزامی دانست و در همین ارتباط توضیح داد: این کار به منظور کنترل و جلوگیری از آتش سوزی احتمالی انجام شود.
شست و شوی مستمر سرویس های بهداشتی الزامی است
شریفی در ادامه خواستار نصب تابلوی منع مصرف دخانیات در مکان های تجمع عزاداران شد و اظهار کرد: در اماکن سربسته از استعمال سیگار جلوگیری شود تا از خطرات احتمالی پیشگیری کنیم.
وی در ادامه ارائه توصیه های بهداشتی در مکان های محل تجمع عزاداران اربعین حسینی بیان کرد: رعایت نظافت و شست و شوی مستمر سرویس های بهداشتی الزامی است، همچنین باید سیستم لوله کشی صابون مایع در آنها صورت گیرد.
رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز بیان کرد: ذبح و قربانی احشام در جلوی هیئت های عزاداری، تکایا و مساجد در محل های تعیین شده صورت گیرد به گونه ای که از پراکنده شده خونابه و فضولات حیوانات در این مکان ها جلوگیری به عمل آید.
شریفی تاکید کرد: رعایت نکات ساده بهداشتی گفته شده در تامین سلامت مواد غذایی و بالطبع تامین سلامت عمومی شهروندان بسیار موثر بوده و کوچکترین سهل انگاری و یا بی توجهی می تواند منجر به بروز مسمومیت گروهی از مردم و مسئولیت وجدانی و قانونی برای مدیران و دست اندر کاران مراسم شود که امیدوارم با اقدامات صورت گیرد تا سلامت مردم به خطر نیفتد.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today
آخرین خبر خوزستان در سروش :
http://sapp.ir/Khouzestan.Online
آخرین خبر خوزستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157941760C42c3485335