فارس/ بهرام بهروش امروز به کشتی آلیش مشهد و کشتی لوچو مازنداران اشاره کرد و اظهار داشت: تصمیم گرفتم که زوران را به نام کرمانشاه ثبت ملی کنم.
رئیس انجمن زوران ایران با بیان اینکه وی وارث ثبت زوران به عنوان یک ورزش سنتی است، ادامه داد: زوران متعلق به کرمانشاه است و مربوط به فرد خاصی نیست و زیر نظر هیأت ورزش های بومی و محلی است.
وی به عدم ثبت جهانی زوران اشاره و بیان کرد: اگر زوران ثبت جهانی هم شود قوانین آن تغییر نمی‌کند و شکل و شمایل سنتی خود را حفظ خواهد کرد، به عنوان مثال به من پیشنهاد شد که برای ورزشکاران زوران شال تهیه کنیم، اما بنده با این پیشنهاد مخالفت کردم و گفتم این رشته با لوچو تفاوت دارد.
قدمت زوران به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد به گفته بهروش، این ورزش ریشه در فرهنگ مردم کرمانشاه دارد، الان هم وقتی بزرگان و افراد مسن مسابقه کشتی را می‌بینند، می‌گویند این زوران است.
رئیس انجمن زوران ایران تاکید کرد: به احتمال فراوان شهرستان‌های اسلام‌آباد غرب یا کنگاور میزبان مسابقات بین‌المللی زوران خواهند بود، در حال برنامه‌ریزی هستیم تا این مسابقات را به زودی برگزار کنیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر امکان شرکت بانوان در رشته زوران نیست، اظهار داشت: در گذشته رسم نبوده بانوان زوران بگیرند چون این رشته صدمات زیادی دارد، لذا برای بانوان خطر مصدومیت وجود دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://instagram.com/kermanshah.today
آخرین خبر کرمانشاه در سروش :
http://sapp.ir/Kermanshah.online
آخرین خبر کرمانشاه در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159186944C9707a58246

نسخه جديد
آگهی