خبرگزاری صدا و سیما/امسال سرعت وزش بادهای سیستان در 33 سال گذشته بی سابقه بوده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب گفت: از ابتدای امسال تا کنون حدود 31 روز، سرعت وزش بادهای منطقه سیستان به بیش از 100 کیلومتر بر ساعت رسید که در 33 سال اخیر بی سابقه بوده است.
حیدری افزود: فراوانی وزش بادها با سرعت میانگین 90 کیلومتر برساعت و بیشتر از آن نسبت به سال گذشته، هفت برابر افزایش یافته است.
وی گفت بادهای منطقه سیستان، مشهور به بادهای 120 روزه ، اکنون به لحاظ مدت زمانی و سرعت وزش آن بر حسب کیلومتر افزایش یافته است که به طور مثال در 21 مردادماه امسال، از هر 20 گزارش جوی از ایستگاه هواشناسی زابل، به پدیده توفان گرد و خاک اختصاص یافت و سرعت وزش باد به 199 و کمینه آن به 86 کیلومتر بر ساعت رسید.
مدیرکل هواشناسی استان همچنین به افزایش غلظت ذرات معلق در 21 مرداد ماه امسال اشاره کرد و گفت در این روز بیشینه غلظت ذرات معلق به اندازه 10 میکرون در هر متر مکعب هوای زابل به 9 هزار و 43 میکروگرم بر متر مکعب معادل 60 بابر حدمجاز رسید که این نشانه شدت گرفتن ذرات معلق در توفان های منطقه سیستان است.
حیدری همچنین گفت از 213 روز سپری شده امسال، تا کنون 160 روز آن در زابل همراه با پدیده های باد و گرد و خاک و توفان شن بوده که در واقع امسال تنها 53 روز شرایط عادی بوده است.
بادهای 120 روزه سیستان ، در زمان پر آبی تالاب هامون موجب تعادل دما و رطوبت و هوای مطبوع در منطقه می شد و زمان وزش آن از ا خرداد ماه تا اواخر شهریور بود، اما در حال حاضر با خشک بودن دریاچه هامون دیگر از لطافت هوا خبری نیست و با وزش هر بادی ، گرد و غبار منطقه را فرا می گیرد.خبرگزاری صدا و سیما/
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c