همنوا/معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: با فعالیت سامانه بارشی نسبتا قوی و فعالی از بعد از ظهر فردا( چهارشنبه) در نواحی مستعد احتمال بارش تگرگ و در ارتفاعات نواحی سرد برف وجود دارد.
محمد اشجعی روز سه شنبه افزود: طبق نقشه های پیش یابی هواشناسی این سامانه موجب وزش باد شدید، گرد و خاک، کاهش دید و کیفیت هوا، ابرناکی و بارش باران به صورت رگبار و غرش آذرخش می شود.
وی اظهار داشت: شدت فعالیت سامانه در روزهای پنجشنبه و جمعه به ویژه در نواحی جنوبی استان بیشتر خواهد بود و احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن آن ها دور از انتظار نیست.
اشجعی با بیان اینکه روزهای پنجشنبه تا جمعه دما در ارسباران به ویژه کلیبر افزایش می یابد، ادامه داد: از روز شنبه کاهش محسوس دما در سطح استان روی می دهد.
وی یادآوری کرد: هم اکنون جلفا با ۲۳ و هریس با ۱۵ درجه سانتی گراد به ترتیب گرم ترین و خنک ترین شهرهای استان بوده و دمای کنونی تبریز ۲۰ درجه بالای صفر است.
آب و هوای استان آذربایجان شرقی به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تاثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد./