صبح ساحل/ با روی کار آمدن فضای مجازی مطالب زیادی به همراه تصاویر در کانال ها وشبکه های اجتماعی رد و بدل می شود که صحت و سقم آن در ابهام است، افراد زیادی هستند که با بدون اطلاع از صحت وسقم یک خبر یا مطلبی، به آن اطمینان می کنند خصوصا در زمان بروز حوادث واتفاقات خاص در سطح جامعه،اقدام به انتشار اخباری کذب در شبکه های اجتماعی می کنند و گاها این اطمینان باعث دردسر برای خود و باعث تشویش اذهان عمومی می شود که پرونده های موجود در پلیس فتا و یا حتی دستگاه های قضایی و انتظامی مهر تاییدی بر این قضایاست .
نوشابه های مسموم
مدتی است که مطلبی در فضای مجازی دست به دست می چرخد مبنی بر اینکه بر اساس اطلاعیه بیمارستان شهید محمدی بندرعباس ، نوشابه ای و آب معدنی جدیدی به نام (لاندا و آکوالند) مسموم است و دو کودک و 5 بزرگسال به این علت فوت شدند.
طبق اطلاعیه بیمارستان شهید محمدی بندرعباس، نوشابه و آب معدنی جدیدی وارد بازار شده به نام و مارک( لاندا و آکوالند) به هیچ وجه استفاده نکنید که ظرف مدت 72 ساعت الی یک هفته ، صد درصد سبب مرگ می شود.
به نظر می رسد این نوشابه سمی توسط گروهی غیر مجاز در کرج و به صورت غیر بهداشتی توزیع می شود.فقط (زود بفرستید تو هر گروهی هست) تاکنون استفاده از این نوشابه آب معدنی جان دو کودک و 5 فرد بزرگسال را در شهرهای تهران، کرج ، قزوین، همدان گرفته است.
به نقل از والدین کودکی که در رستورانی بین راهی و برای رفع تشنگی کودک خود اقدام به خرید آب معدنی ... کردم بعد از نوشیدن آب،این کودک بلافاصله دچار حالت تهوع شده و در بیمارستان فوت می کند. خواهشمندم که این مطلب را در تمامی گروهها و...نشر دهید .
تکذیب اخبار مرگباربودن نوشابه ها
در این رابطه مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان این خبر را کاملا کذب خواند و گفت: این مطالب حوزه سلامت با هر عنوانی به نقل از رییس بیمارستان شیراز ، کرمان، یزد و... عنوان می شود که این بار به نقل از بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بیان شده است .
دکتر فاطمه نوروزیان افزود: همشهریان گرامی لطفا اخبار حوزه سلامت استان هرمزگان را فقط از منابع معتبر دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان پیگیری کنند چرا که اگر هم مشکلی در مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی به وجود آید حتما وزارت بهداشت از طریق رسانه های معتبر اطلاع رسانی می کند.
وی با بیان اینکه نشانی سایت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان www.hums.ac.ir و (تلگرام)کانالهای رسمی روابط عمومی دانشگاه gap.im/webdapg ( گپ ) ، @webdapg است گفت: اگر این نوشابه های ذکر شده چنین مشکلی داشت حتما از طریق معاونت غذا و دارو و حتی روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اطلاع رسانی می شد و شهروندان در این آدرسهای فضای مجازی، اخبار دانشگاه علوم پزشکی را پی گیری کنند و به هر اخباری در فضای مجازی اطمینان نکنند.
انتشار اخبار این برند نوشابه و آب معدنی
گفتنی است که این مطلب نوشابه و آب معدنی مسموم در تیرماه سال گذشته نیز با همین مضموم در فضای مجازی منتشر شد که در این رابطه دکتر آراسب دباغ مقدم عضو انجمن تغذیه ایران ومتخصص علوم وصنایع غذایی در همان سال درباره صحت و سقم این خبربا سلامت آنلاین گفتگو کرده و گفته بود: نه بیمارستان الزهرا و نه هیچ بیمارستان دیگری در کشور اجازه ندارند در هیچ زمینه مرتبط با سلامت عمومی اطلاعیه صادر کند و مردم باید بدانند و آگاه باشند که اطلاعیه هایی از این دست، فقط باید از سوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت یا سازمان ملی استاندارد ایران صادر شود.وی افزود: از بین رفتن ۲ کودک و ۵ بزرگسال به دنبال نوشیدن آب معدنی یا نوشابه‌ای خاص، خبر کوچکی نیست که وزارت بهداشت آن را پنهان کند و بعد، فردی با هویت مجهول آن را متوجه شود و در شبکه های اجتماعی برای دیگران بفرستد.
به گفته دباغ مقدم، سازمان های دولتی و مرجع، پیام به این مهمی را که به سلامت مردم یک کشور مربوط باشد، در رسانه های رسمی مانند صدا و سیما و خبرگزاری‌ها اعلام می کنند و نه در شبکه های اجتماعی. بعلاوه، این سازمان ها دارای سایت رسمی هم هستند که اطلاعیه های مهم را در سایت خود نیز منتشر می‌کنند و از طریق آنها می‌توان به تازه‌ترین موارد از این دست دسترسی داشت.این متخصص علوم وصنایع غذایی در این گفتگو با اشاره به اینکه دو نوشیدنی مذکور، جدید نیستند و سال‌هاست که در بازار مصرف وجود دارند تصریح کرد: اگر شعبه‌ای یا کارخانه ای ظاهرا در چهار باغ کرج وجود داشت، توسط ضابطان بهداشتی با همکاری دادستانی و نیروی انتظامی جست‌وجو و قطعا تعطیل می شد؛ اما این که چطور تهیه کننده این پیامک تلگرامی از آدرس احتمالی آن با خبر است و سازمان های رسمی و مسئول کشور از آن بی خبرند، نکته حیرت انگیز این پیام جعلی است.
دکتر دباغ مقدم خاطر نشان کرد: تشخیص ارتباط بین مصرف یک نوع ماده غذایی و مسمومیت و مرگ ناشی از آن نیازمند تشکیل گروه بررسی از سوی وزارت بهداشت، نمونه برداری از ماده غذایی مشکوک توسط آنها، آزمایش ماده غذایی از نظر میکروبی، شیمیایی و سم شناسی در آزمایشگاه های معتبر مورد تایید یا وابسته به وزارت بهداشت و پزشکی قانونی، تطابق یافته های آزمایشگاهی مواد غذایی با علایم بالینی بیمار قبل از فوت یا علایم کالبد شکافی بیمار بعد از فوت، آزمون سم شناسی محتویات دستگاه گوارش فرد فوت شده توسط آزمایشگاه سم شناسی سازمان پزشکی قانونی، و نهایتا ارسال تمام مدارک و مستندات به دادگاه صالحه برای تصمیم گیری به کمک کارشناسان خبره و رسمی دادگستری در حوزه مواد غذایی است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: چنین فرایندی از زمان شروع تا اتمام مدتی طول می کشد و بر فرض که چنین حادثه ای هم رخ داده باشد و افرادی فوت شده باشند، صرف ادعای فردی مبنی بر این که فرزندم فلان برند آب معدنی یا نوشابه را خورده و جان باخته، دلیلی محکمه پسند برای محکوم کردن یک برند یا کارخانه نیست.
به گفته این متخصص علوم و صنایع غذایی چنین شایعاتی به طور معمول برای ضربه زدن به کارخانه های مواد غذایی تولید می شود و متاسفانه توسط بسیاری از افراد بی‌اطلاع نیز بدون تحقیق و بررسی، پخش و تکثیر می شود.
حبس و جزای نقدی مجازات تشویش اذهان عمومی
این مطالب دروغین که یا به قصد تخریب و یا با هر اهدافی در فضای مجازی منتشر می شود کم نیستند که با اندکی دقت در این متون در فضای مجازی به آسانی می توان فهمید که عمده مطالب مطرح شده در این باره غیر علمی و غیر واقعی است و باید کاربران به اخبار با منابع نامعتبر، اعتماد نکنند و از آن مهم تر این گونه شایعات و خبرهای مشکوک را انتشار ندهند.
کاربرانی که اخبار و مطالب برخلاف حقیقت را انتشار دهند و باعث تشویش اذهان عمومی یا حداقل خدشه دار نمودن شخصیت و آبروی خانوادگی واجتماعی فرد حقیقی یا حقوقی گردند، علاوه بر اینکه عمل آنها غیراخلاقی است، در قانون جرایم رایانه ای نیز برابر ماده 18 ، دارای وصف مجرمانه بوده و برای آن افزون بر اعاده حیثیت، مجازاتی شامل حبس وجزای نقدی در نظر گرفته شده است.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar