تسنیم/ استان مرکزی از جمله استان‌هایی است که از ظرفیت بالایی در حوزه کشاورزی برخوردار بوده، به طوری که بسیاری از محصولات تولیدی بخش کشاورزی آن در سطح کشور رتبه‌دار بوده و دارای برند هستند.
در واقع استان مرکزی به رغم این که به نام استانی صنعتی شناخته شده در حوزه کشاورزی هم از استعداد و ظرفیت‌های بالایی برخوردار بوده و حرف برای گفتن در این حوزه دارد، و در واقع می‌توان گفت استان مرکزی را باید با دو بال صنعت و کشاورزی آن شناخت، درمجموع بیش از 19 درصد از مساحت استان مرکزی را اراضی کشاورزی و نزدیک به 60 درصد از مساحت آن را مراتع تشکیل می‌دهند.
از جمله محصولات کشاورزی استان می‌توان به گندم و جو، حبوبات، آفتابگردان، پنبه، چغندرقند، گوجه فرنگی، سبزیجات، پیاز، انگور، خشکبار، انار، هلو، طالبی، گردو، پسته و بادام اشاره کرد و شهرستان محلات در استان مرکزی در این زمینه دارای ظرفیت فوق‌العاده بوده که به‌عنوان قطب گل و گیاه زینتی کشور شناخته شده است.
ظرفیت بالای استان مرکزی در بخش دامپروری در کنار پتانسیل‌های کشاورزی
از جمله محصولات کشاورزی استان که در سطح بالا کشت می‌شود تولید لوبیا بوده به طوری که یکی از قطب‌های تولید لوبیای کشور به شمار می‌رود و ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای کشور در شهرستان خمین واقع در استان مرکزی قرار دارد.
استان مرکزی در حوزه دامپروری هم از ظرفیت‌های برجسته‌ای برخوردار بوده و تولیدات دامی آن از جمله شیر و گوشت بیش از میزان نیاز استان بوده و در این زمینه در حوزه صادرات حرف برای گفتن دارد.
ظرفیت گسترده استان مرکزی در این زمینه ضرورت توجه به این بخش و همچنین سرمایه‌گذاری در بخش فرآورده‌های حاصل از محصولات کشاورزی و دامپروری را می‌طلبد تا بتوان از این ظرفیت ارزشمند به نحو مطلوب بهره گرفت.
استان مرکزی از استان‌های مطرح کشور در حوزه تولید گوشت و لبنیات
مدیرکل جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به جایگاه استان مرکزی در حوزه تولید لبنیات به خبرنگار تسنیم گفت: استان مرکزی در حوزه تولید گوشت و لبنیات از استان‌های مطرح کشور بوده به گونه‌ای که بیش از 50 درصد تولیدات استان در حوزه محصولات لبنی مازاد بر مصرف استان بوده است که در دیگر استان‌های کشور توزیع می‌شود.
مجید آنجفی افزود: بخش عمده‌ای از افزایش قیمت در حوزه لبنیات مربوط به مواد پروتئینی و نهاده‌ها است که این مسئله جهانی بوده و بخشی از آن هم به دلیل نوسانات قیمت ارز ی بوده که با واردات گوشت گرم و منجمد سعی شده تا حدودی تعادل قیمت انجام شود، درحال حاضر قیمت تمام‌شده مرغ بین 9 تا 10 هزار تومان است که هم تولیدکننده انگیزه تولید داشته باشد و هم این که برای مصرف‌کننده عادلانه باشد.
وی تصریح کرد: گوشت قرمز با توجه به واردات گوشت قرمز و منجمد تا حدودی وضعیت ثابتی دارد گوشت گرم گوسفندی کیلویی 35 هزار تومان و گوشت گوسفندی منجمد وارداتی با کیلویی 20 تا 24 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.
مدیرکل جهاد کشاورزی استان مرکزی بیان کرد: سالیانه 330 هزار تن لبنیات شیر،گوشت قرمز 54 هزار تن، مرغ 60 هزار تن، تخم مرغ 34 هزار تن و ماهی 4 هزار و 500 در استان تولید می‌شود که علاوه بر تامین نیاز استان، 50 درصد آن نیاز دیگر نقاط استان کشور را تامین می‌کند.
آنجفی افزود: علاوه بر نیاز کشور به سایر کشورها صادرات لبنیات را داریم از آنجایی که آمار صادرات جزو وظایف قانونی جهاد کشاورزی است ولی تاکنون به این نهاد واگذار نشده، درحال پیگیری هستیم که وضعیت و آمار صادرات کشاورزی از حوزه این نهاد انجام شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f