ایرنا/ معاون گمرک چذابه گفت: صف کامیون های حامل کالاهای صادراتی در جاده منتهی به بازارچه مرزی چذابه روز چهارشنبه به 15کیلومتر رسید.
سیدسعید فاضلی روز چهارشنبه با بیان اینکه هم اکنون تعداد کامیون ها و تریلرهای حامل کالاهای صادراتی در مرز چذابه به بیش از یک هزار دستگاه رسیده است افزود: علاوه بر آن حدود 400دستگاه کامیون حامل بار نیز در بارانداز بازارچه تجاری چذابه در حال تخلیه کالا هستند.
وی توقف صادرات مصالح ساختمانی از مرز سومار ، اختلال در صادرات کالا از مرز پرویزخان و مشکلاتی که در روند صادرات در مرز مهران به وجود آمده را از دلایل ازدحام کامیون های حامل بار در مرز چذابه بیان کرد و افزود: با توجه به امکانات محدود ترابری عراق در چذابه ، روند صادرات کالا به عراق از این بازارچه به کندی صورت می گیرد.
معاون گمرک چذابه در ادامه با بیان اینکه تخلیه و صادرات کالا در مرز چذابه به علت ازدحام بی سابقه کامیون ها و تریلرهای حامل کالاهای صادراتی دست کم تا 2 روز آینده امکان پذیر است از صادرکنندگان کالا خواست محدودیت امکانات بازارچه و گمرک چذابه را مد نظر داشته باشند.
فاضلی با این حال توضیح داد:در روند صادرات کالا خللی به وجود نیامده است ولی به علت فشار زیاد ناشی از ازدحام کامیون ها و تریلرهای حامل بار صادراتی ، مشکلاتی برای صادرکنندگان و تجار محلی ایجاد شده است.
در تابستان امسال بازارچه تجاری چذابه بارها با ازدحام کم سابقه رو به رو شده که این مساله مسئولان گمرک چذابه و شیب عراق را بر آن داشت تا در روزهای تعطیل رسمی 2 کشور بجز روزهای جمعه به فعالیت خود ادامه دهند.
بازارچه مرزی چذابه روز یکشنبه هفته گذشته پس از 15روز تعطیلی به خاطر اربعین حسینی ، فعالیت خود را از سرگرفت و روز بعد بازگشایی این بازارچه شاهد صف های طولانی چند کیلومتری کامیون های حامل کالاهای صادراتی بود.
بر اساس اعلام گمرک چذابه ، ارزش صادرات کالا در هفت ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال 35درصد افزایش داشته است.حجم صادرات کالا از بازارچه مرزی چذابه در سال گذشته 350میلیون دلار بود.
این بازارچه در سال 1387 بر روی صادرات کالاهای ایرانی باز شد.پیش از این بازارچه مرزی شلمچه و مرز دریایی خرمشهر برای صادرات کالا و عزیمت زائران عتبات عالیات بازگشایی شده بود.
پایانه مسافری چذابه که در جوار بازارچه مرزی ساخته شده در اربعین امسال یکی از سه کانون اصلی و رسمی تردد زائران اربعین حسینی بود.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today
آخرین خبر خوزستان در سروش :
http://sapp.ir/Khouzestan.Online
آخرین خبر خوزستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157941760C42c3485335