ایرنا/ دیابت از جمله بیماری هایی بوده که عوامل متعددی در ابتلا به آن اثر گذار بوده که در این میان کم تحرکی و تغذیه ناسالم در کنار عوامل وراثتی از علل افزایش این بیماری در جامعه شناخته شده است.
آمارها بیانگر آن است که همه ساله شمار مبتلایان به دیابت در کشور و مناطق پرجمعیتی مانند البرز در حال افزایش است.
اکنون حدود 300 هزار نفر از جمعیت 2 میلیون و 750 هزارنفری البرز مبتلا به دیابت نوع یک و 2 هستند که ابتلا به این بیماری به علت رعایت نکردن الگوهای مصرفی روند فزاینده دارد.
امسال شعار روز جهانی دیابت به موضوع دیابت وخانواده اختصاص یافته تا از این طریق مهم ترین گام برای پیشگیری از این بیماری برداشته شود.
به همین مناسبت حدود 300 نفر از افراد دیابتی شهرستان فردیس در همایشی با راه های پیشگیری و کنترل بیماری دیابت آشنا شدند و برنامه های آموزشی درمناطق مختلف استان البرز دنبال می شود.
رئیس انجمن دیابت استان البرز دراین همایش گفت: بیماری دیابت نوع 2 در افراد شایع است معمولا 80 تا85 درصد مبتلایان دیابت نوع 2 دارند.
داریوش جلیلی افزود: شایع ترین علامت دیابت نوع 2 بی علامتی است بسیاری از کسانی که در سنین بالا و مبتلا هستند علائم خاصی ندارند به همین دلیل بیش از 40 درصد کسانی که دیابت نوع 2 را دارند خود فرد نمی داند که دیابت دارد چون علائم خاصی در بدن آنها دیده نمی شود.
وی با بیان اینکه پیشگیری از دیابت اهمیت بسزایی دارد ، گفت: شیوع دیابت نوع 2 و چاقی در کشور به شدت افزایش پیدا کرده و باعث شده که این موضوع توجه همگانی را به خانواده ها جلب کند.
جلیلی با بیان اینکه در جهان 420 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند، افزود: تا سال 2045 میلادی این آمار به بیش از 690 میلیون نفر خواهد رسید.
وی گفت: در ایران بیش از پنج میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند که این آمار در چند سال آینده به 9 میلیون نفر خواهد رسید.
رئیس انجمن دیابت استان البرز گفت: شایع ترین بیماری غیر واگیر در دنیا و در کشور ایران بیماری دیابت است.
جلیلی افزود: بهترین راه درمان دیابت پیشگیری است و به خانواده ها گوشزد می شود که فرزندان خود را به تغذیه های مناسب و فعالیت فیزیکی ترغیب کند.
وی به شایع ترین عامل ابتلا به دیابت نوع 2 در کشور ایران چاقی است اشاره کرد و گفت: اگر بتوانیم چاقی را مهار کنیم بسیاری از موارد نوع 2 دیابت به راحتی پیشگیری می شود.
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردیس نیز گفت: هفت درصد معادل 18هزار نفر از جمعیت این شهرستان دیابتی هستند.
علیرضا ترابی افزود: افزایش وزن و الگوی نامطلوب غذایی عامل بروز بسیاری از نارسایی های جسمی است و ورزش و تحرک مستمر می تواند در پیشگیری از این عارضه ها مفید باشد.
وی اظهار داشت: برای ارائه خدمات گسترده بهداشتی درمانی از جمله پیشگیری و کنترل دیابت ، طی چهار سال گذشته پنج مرکز و یک پایگاه درمانی و 53 واحد پایگاه سلامت در این شهرستان راه اندازی شده است.
ابراهیم جوادی مسئول انجمن دیابت شهرستان فردیس نیز گفت: برای پیشگیری از ابتلا به دیابت باید ورزش و تغذیه سالم را جدی بگیریم.
وی افزود: افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به طور اصولی ظرفیت کمتری برای سوخت و ساز قند دارند.
جوادی بیان داشت: بیشترین آمار ابتلا به دیابت در کشور مربوط به افراد بالای 25 سال است .
وی اظهار داشت: این بیماری بیشتر در بانوان شایع است که علت آن کم تحرکی و افزایش وزن است.
23 آبان ماه برابر با 14نوامبر روز جهانی دیابت نامگذاری شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان البرز را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر البرز در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD7vghQEyylArDddOA
آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday
آخرین خبر البرز در سروش :
http://sapp.ir/Alborz.online
آخرین خبر البرز در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/162463744C6827f642af