فارس/مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: سیستان و بلوچستان به تنهایی از حیث داشتن میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، طبیعی و میراث مستند از حداقل 100 کشور موجود در جهان غنی تر است.
صبح امروز فرهاد نظری دبیر کمیته ملی حافظه جهانی و مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی کشور در کارگاه آموزشی حافظه جهانی در فرمانداری زاهدان اظهار کرد: در دنیای امروز یکی از مصادیق سرمایه وجود تنوع فرهنگی است و هر کشوری که متنوع تر باشد کشور ثروتمندی است.
وی گفت: سازمان ملل روز 19 آگوست را روز مردمان بومی جهان نامگذاری کرده و هر سال این روز را گرامی میدارد و توصیه میکند تا این مردمان ارج نهاده شوند.
مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: زبان نیز یکی از عناصر و مصادیق فرهنگ و نشان دهنده تنوع فرهنگی است و سال 2017 سال زبانها و گویش‌های بومی نامگذاری شده است.
این مسئول ادامه داد: سیستان و بلوچستان به تنهایی از حیث داشتن میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، طبیعی و میراث مستند از حداقل 100 کشور موجود در جهان غنی تر است.
وی با بیان اینکه این استان 2 اثر ثبت جهانی دارد، گفت: شهر سوخته در دنیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اینکه در شهرسوخته هیچ شیئی مرتبط با جنگ یافت نشده بسیار حیرت انگیز است.
دبیر علمی کمیته ملی حافظه جهانی کشور افزود: با وجود اینکه فقط ده درصد شهرسوخته مورد کاوش قرار گرفته آثار غنی و حیرت انگیزی در آن یافت شده است.
تاسیس پایگاه های پژوهشی در سیستان و بلوچستان نیز یکی از اقدامات مهمی بود که در سیستان و بلوچستان صورت گرفت.فارس/
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c